Bieganie – komu może pomóc w rehabilitacji?

Bieganie – komu może pomóc w rehabilitacji?

Po kontuzji lub operacji wskazana jest odpowiednio zaplanowana rehabilitacja. Powrót do normalnego funkcjonowania można przyspieszyć, włączając odpowiednio dobraną aktywność. Poza rehabilitacją pod okiem doświadczonego fizjoterapety bardzo ważne jest również wykonywanie właściwych ćwiczeń we własnym zakresie. Specjaliści mogą zalecić nawet uprawianie niektórych sportów, jako wsparcie powrotu do formy. Komu bieganie może pomóc w rehabilitacji?

Ile trwa powrót do samodzielnego chodzenia?

Niemożność chodzenia potrafi być prawdziwym utrapieniem. Kontuzja stawu skokowego czy kolanowego, zwyrodnienia oraz przebyte operacje kończyny dolnej zazwyczaj wymuszają ograniczenie poruszania się. Pacjent ma wtedy do dyspozycji kule, a w niektórych sytuacjach może poruszać się tylko za pomocą wózka. Również urazy i zabiegi w obrębie kręgosłupa mogą skutkować problemami z poruszaniem się. Czas potrzebny na rekonwalescencję różni się w zależności od urazu czy przebytej operacji. Ogromne znaczenie ma także wiek pacjenta i jego stan zdrowia przed kontuzją bądź zabiegiem. Wdrożenie odpowiedniego leczenia często wiąże się z unieruchomieniem pacjenta na pewien czas. Następnie zalecamy rehabilitację pod okiem specjalistów.

Wraz z upływem czasu pacjent może podejmować próby samodzielnego poruszania się. Wymaga to jednak od niego ćwiczeń nie tylko pod okiem fizjoterapeuty, ale również samemu w warunkach domowych. Bieganie w rehabilitacji – okazuje się, że ta aktywność może być wykorzystywana jako jeden z elementów wsparcia rehabilitacji. Dodatkowa aktywność pozwoli Ci szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania.

bieganie w rehabilitacji

Bieganie w rehabilitacji – kiedy można zacząć biegać?

Bieganie może być jednym z elementów w rehabilitacji. Ta samodzielna forma treningu pozwoli wzmocnić mięśnie kończyn dolnych, które wcześniej były unieruchomione. Chociaż nabywanie masy mięśniowej trwa czasami długo, jej utrata może nastąpić w zastraszającym tempie, kiedy pozostajemy w bezruchu przez pewien czas. Włączenie biegania do rehabilitacji pozwoli odbudować mięśnie, poprawić kondycję i co najważniejsze – usprawnić ruchomość w stawach. Kiedy jest odpowiedni moment, aby zacząć biegać? Taką decyzję z pewnością należy podjąć wraz z lekarzem ortopedą oraz fizjoterapeutą. Tak jak nie od razu Kraków zbudowano, tak nie od razu każdy pacjent po kontuzji zaczął biegać. Włączenie biegania do aktywności w rehabilitacji wymaga odpowiedniego przygotowania, które czasami może trwać nawet kilka tygodni. Początki mogą być trudne, a przebyte dystanse będą zdecydowanie niewielkie. Bieganie w rehabilitacji może być wykorzystane po uprzednim kontakcie z lekarzem prowadzącym, po kontuzjach lub zabiegach:

Jak biegać po zabiegu? Czyli jak wykorzystać bieganie w rehabilitacji?

Zanim udamy się na pierwszy jogging, fizjoterapeuta oceni ruchomość kończyny dolnej w każdym stawie. Jeśli zakres ruchu będzie niepełny lub poruszanie będzie powodowało ból – rozpoczęcie biegania może zostać odwleczone w czasie. Najwyraźniej Twój organizm potrzebuje jeszcze więcej czasu na powrót do aktywności. Tempo oraz odcinek do przebiegnięcia musisz dostosować do Twoich możliwości. Wraz z upływem czasu, te wartości będą się stopniowo zwiększać. Twoja wydolność po okresie rekonwalescencji może być mniejsza niż wcześniej, co też nie powinno Cię zrażać do dalszych ćwiczeń. Bieganie w rehabilitacji może mieć wiele korzyści, pod warunkiem, że robisz to z głową. Nie decyduj się na tę aktywność bez uprzedniego „zielonego światła” od lekarza lub fizjoterapeuty. Zbyt wczesne włączenie biegania jako dodatkowej aktywności może jeszcze bardziej wydłużyć Twój powrót do normalnego funkcjonowania.

bieganie w rehabilitacji

Kiedy unikać biegania w rehabilitacji?

Bieganie w rehabilitacji nie jest aktywnością zalecaną dla wszystkich. Jeśli wcześniej pacjent zdecydowanie stronił od aktywnego trybu życia, włączenie biegania po urazie lub przebytej operacji nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie nie powinniśmy podejmować się treningów biegowych bez konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Może to skutkować kolejną kontuzją. Kiedy zrezygnować z biegania? Jeśli podczas ćwiczenia pojawi się ból, kontynuowanie biegania jest niewskazane. Twoje mięśnie i stawy muszą powoli przystosować się do treningów. Nawet jeśli wydaje Ci się, że ból jest niewielki – przerwij ćwiczenia i spróbuj za kilka dni znowu. Dolegliwości podczas biegania zgłaszaj zawsze fizjoterapeucie, który zaproponuje właściwe rozwiązanie problemu. Pomiędzy kolejnymi treningami nie zapominaj o regeneracji i odpoczynku.

Powrót do biegania po kontuzji…

Wielu biegaczy nie wyobraża sobie tygodnia bez choćby pokonania krótkiego dystansu. Jak każdy inny sport, tak również bieganie niesie za sobą ryzyko kontuzji. Częstymi urazami u biegaczy są np. złamania przeciążeniowe kości kończyny dolnej. Wydawać by się mogło, że najlepszym wyjściem będzie całkowite zaprzestanie tej aktywności. Okazuje się jednak, że bieganie może być zastosowane w rehabilitacji funkcjonalnej, jako wsparcie podczas powrotu do biegania po urazie. Nowe artykuły zachęcają, aby wykorzystać w terapii również treningi biegowe w wodzie, podczas których stawy nie są narażone na tak duże obciążenia. Wciąż jednak możliwa jest praca nad ich ruchomością. W rehabilitacji biegaczy można również wypróbować bieżnię antygrawitacyjną, która ułatwia odciążenie kończyn dolnych. Takie ćwiczenia ułatwiają przywrócenie prawidłowego wzorca chodu oraz biegu. Ma to ogromne znaczenie w zapobieganiu kolejnym kontuzjom podczas treningów.

To top