STAW BARKOWY
Dlaczego staw barkowy boli?
Staw barkowy jest to staw o największym zakresie ruchu i jest to jego wielka zaleta. Dzięki temu możemy dotknąć dłonią praktycznie każdego fragmentu naszego ciała i możemy wykonywać złożone czynności w różnych pozycjach przy użyciu rąk.
Ale niestety ma to swoje wady. Tak duży zakres ruchu jest możliwy tylko dlatego, że jest to najbardziej złożony staw naszego ciała.
Prawidłowe współdziałanie wszystkich elementów stawu barkowego warunkuje jego bezbolesne funkcjonowanie.
Wystarczy, że jedna ze struktur stawu barkowego z powodu urazu lub przeciążenia nieprawidłowo pracuje i pojawia się ból oraz dysfunkcja.
Ból barku może występować zarówno w spoczynku, jak i podczas wysiłku fizycznego, często występuje również w nocy.
Pojawia się w obrębie samego barku, ale często promieniuje do łokcia, szyi lub łopatki. Czasami schorzenie stawu barkowego powoduje tylko ból ramienia lub ból wokół łopatki.
Do urazu lub przeciążenia stawu barkowego może dojść:
Ból barku pojawia się częściej:
Co może powodować ból stawu barkowego:
- Uszkodzenie obrąbka po przebytym zwichnięciu.
- Uszkodzenie górnego obrąbka po przebytym urazie lub przeciążeniu.
- Zmiany przeciążeniowe oraz niestabilność ścięgna głowy długiej bicepsa ramienia.
- Zmiany przeciążeniowe w ścięgnach pierścienia rotatorów prowadzące do zaburzenia balansu mięśniowego.
- Urazowe częściowe lub całkowitego uszkodzenia ścięgien pierścienia rotatorów.
- Zastarzałe uszkodzenia ścięgien pierścienia rotatorów.
- Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe stawu obojczykowo-barkowego.
- Niestabilność stawu obojczykowo-barkowego.
- Zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego.
- Osłabienie mięśni stabilizujących staw barkowy włącznie z łopatką.
Jak widać przyczyn może być wiele, część z nich daje podobne objawy, dlatego przed rozpoczęciem leczenia najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy a to jest możliwe tylko jak połączymy w całość prawidłowo zebrany wywiad od pacjenta, prawidłowe i kompletne badania kliniczne oraz prawidłowo dobrane i zinterpretowane badania obrazowe (RTG, USG, rezonans lub czasami tomografia komputerowa).
STAW BARKOWY – WYKONYWANE ZABIEGI
FAQ
Artroskopia barku pozwala na precyzyjne potwierdzenie diagnozy i na małoinwazyjne leczenie operacyjne schorzeń stawu barkowego. Dzięki małym nacięciom poprzez, które wprowadzamy kamerę i narzędzia do stawu, nie dochodzi do rozległego uszkodzenia mięśnia naramiennego i pacjent szybciej wraca do pełnej sprawności, a ryzyko powikłań jest mniejsze.
Zwapnienia mogą być efektem przewlekłych stanów zapalnych lub mechanicznych przeciążeń stawu barkowego. Pomimo usunięcia złogów, niewłaściwe nawyki ruchowe lub brak odpowiedniej rehabilitacji mogą prowadzić do ich ponownego pojawienia się.
Prawidłowo i w odpowiednim czasie przeprowadzona operacja rekonstrukcji ścięgien stożka rotatorów połączona z prawidłową rehabilitacją przywracają u zdecydowanej większości pacjentów pełną funkcję barku. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać delikatne osłabienie przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym. Dotyczy to szczególnie pacjentów starszych oraz pacjentów, u których upłynęło dużo czasu między uszkodzeniem stożka rotatorów a leczeniem operacyjnym.
Rehabilitacja po endoprotezoplastyce barku zazwyczaj trwa od 2-3 do 12 miesięcy. Czas trwania zależy od stopnia zaawansowania zmian stawu barkowego przed operacją oraz od ogólnej sprawności pacjenta. Kluczowe jest rozpoczęcie rehabilitacji kilka dni po operacji oraz regularne (najlepiej 2 razy w tygodniu) wizyty u rehabilitanta, których celem jest w pierwszej fazie stopniowa poprawa zakresu ruchu stawu a w drugiej wzmacnianie mięśni.
Czas rekonwalescencji może się wydłużyć w przypadku dużych zwapnień lub jeśli zwapnienia spowodowały dodatkowe uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów.
Konflikt podbarkowy to najczęściej problem biomechaniczy, który w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga leczenia operacyjnego. Prawidłowa rehabilitacja przeprowadzona przez wyszkolonego fizjoterapeutę rozwiązuje problem. Natomiast, jeżeli konflikt podbarkwy jest spowodowany uszkodzeniem ścięgien pierścienia rotatorów lub dużymi wyroślami kostnymi stosuje się techniki artroskopowe, które pozwalają na usunięcie wyrośli kostnych oraz naprawę ścięgien stożka rotatorów, przy minimalnej ingerencji chirurgicznej.
Naprawa uszkodzeń SLAP usuwa źródło bólu jakim jest niestabilny górny obrąbek i to pozwala, po prawidłowej rehabilitacji, na powrót prawidłowej funkcji stawu barkowego, co w konsekwencji pozwala na powrót do pełnej aktywności fizycznej, w tym sportów wymagających intensywnych ruchów nad głową, takich jak tenis czy siatkówka.
Wybór protezy zależy od rodzaju i stopnia uszkodzeń stawu oraz wieku pacjenta.