Artroskopowa rekonstrukcja uszkodzonych ścięgien pierścienia rotatorów
stawu barkowego
W skład pierścienia rotatorów wchodzą 4 ścięgna:
- ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego,
- ścięgno mięśnia podgrzebieniowego,
- ścięgno mięśnia obłego mniejszego,
- ścięgno mięśnia podłopatkowego.
Uszkodzenia ścięgien w stawie barkowym są jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych oraz zaburzenia funkcji stawu barkowego.
Rodzaje uszkodzeń
Mamy dwa rodzaje uszkodzeń:
- urazowe, czyli powstające w wyniku urazu,
- zwyrodnieniowe powstające z wiekiem w wyniku powtarzających się obciążeń stawu barkowego.
Uszkodzenia urazowe
Mogą wystąpić u pacjentów w różnym wieku, przy czym u ludzi młodszych musi dojść do dużego urazu, żeby ścięgno oderwało się od kości, natomiast u ludzi starszych uraz bywa często na tyle nieduży, że go lekceważymy a niestety praktycznie wszystkie uszkodzenia urazowe są bezwzględnym wskazaniem do pilnego leczenia operacyjnego. Należy takie uszkodzenia traktować tak, jak złamania kości.
Brak leczenia prowadzi do zaników mięśniowych, które uniemożliwiają wykonanie naprawy co finalnie prowadzi do dysfunkcji stawu barkowego i konieczności wykonania skomplikowanych procedur rekonstrukcyjnych.
Uszkodzenia zwyrodnieniowe
Małe uszkodzenia zwyrodnieniowe u osób starszych, nieaktywnych lub mocno schorowanych można leczyć zachowawczo, ale zawsze należy kontrolować, czy uszkodzenie nie ulega powiększeniu, ponieważ większość małych uszkodzeń z czasem się powiększa, zaczyna dawać dolegliwości bólowe oraz dochodzi do zaburzenie funkcji stawu.
Jeżeli wystąpią takie objawy to należy również u tych pacjentów rozważyć leczenie operacyjne. Uszkodzenia zwyrodnieniowe u osób aktywnych bez względu na wiek oraz u pacjentów z dużymi dolegliwościami bólowymi są wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Zabieg
Zabieg polega na artroskopowej (miniinwazyjnej) stabilizacji uszkodzonych ścięgien do kości przy pomocy specjalnych implantów zwanych kotwicami. Dzięki wprowadzeniu kamery do stawu barkowego operator widzi zdecydowanie więcej w porównaniu z tradycyjnym dojściem operacyjnym. Jest w stanie (oczywiście dysponując odpowiednim sprzętem i umiejętnościami) zajrzeć praktycznie w każdy zakamarek stawu barkowego celem potwierdzenia diagnozy a następnie celem naprawy uszkodzonych ścięgien.
W XXI wieku artroskopowa rekonstrukcja uszkodzonych ścięgien pierścienia rotatorów jest standardem i powinna być procedurą z wyboru w tego typu operacjach.