Uszkodzenie mięśni kończyny dolnej

USZKODZENIE MIĘŚNI
KOŃCZYNY DOLNEJ

Do uszkodzenia tkanki mięśniowej dochodzi w wyniku przeciążenia tkanki mięśniowej lub zbyt gwałtownego ruchu kończyny.

Do powstania uszkodzenia mięśni może dochodzić w wyniku zmniejszonej ich elastyczności, nieprzygotowania do dużego wysiłku, przeciążeń w trakcie uprawiania sportu lub urazów mechanicznych np. upadku lub uderzenia.

Głównymi objawami uszkodzenia mięśni jest punktowy ból o charakterze kłującym nasilający się podczas ruchu, w przypadku cięższych uszkodzeń może pojawić się obrzęk, krwiak oraz osłabienie siły mięśniowej.

Na podstawie wywiadu, dokładnego badania USG dynamicznego oceniamy stopień uszkodzenia i kwalifikujemy do odpowiedniego rodzaju leczenia zachowawczego lub operacyjnego.

Rozróżniamy trzy stopnie uszkodzeń mięśni:

  • I stopień – naciągnięcie mięśnia – zerwaniu ulega mniej niż 5% włókien tworzących mięsień,
  • II stopień – naderwanie mięśnia – zerwanie więcej niż 5% włókien mięśniowych,
  • III stopień – całkowite zerwanie mięśnia.

USZKODZENIE PRZYCZEPU BLIŻSZEGO
ZGINACZY KOLANA

Pod pojęciem zginaczy kolana rozumiemy mięśnie zginające staw kolanowy czyli m. dwugłowy i grupę mięśni kulszowo-goleniowych (m. półścięgnisty i półbłoniasty – hamstringi). Ich przyczep bliższy zlokalizowany jest na guzie kulszowym.

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia jest przerost w stawie kolanowym lub nadmierne zgięcie w stawie biodrowym np. poślizgnięcie na śliskiej powierzchni, lub przy kopnięciu. Temu uszkodzeniu może towarzyszyć wrażenie trzasku. Najczęstszymi dolegliwościami jest ból w tylno-górnej części uda, osłabienie siły mięśniowej, może wystąpić także krwiak na skórze z tyłu uda.

Badanie kliniczne

 

W trakcie wizyty poprzez badanie kliniczne mięśni oraz badania obrazowe – najczęściej USG staramy się dokładnie ocenić stopień uszkodzenia mięśnia.

USZKODZENIE CZĘŚCIOWE

W przypadku częściowego uszkodzenia przyczepu zginaczy proponujemy leczenie zachowawcze – ostrzyknięcie osoczem bogatopłytkowym PRP lub komórkami macierzystymi oraz rehabilitację.

USZKODZENIE CAŁKOWITE

Jeżeli doszło do całkowitego uszkodzenia i zerwania przyczepu zginaczy​ bezwzględnie kwalifikujemy do leczenia operacyjnego polegającego na rekonstrukcji przyczepu zginaczy – m. półścięgnistego, półbłoniastego.

Zabieg polega na doszyciu uszkodzonych mięśni do ich przyczepu czyli do guza kulszowego przy pomocy specjalnych implantów. Zabieg i późniejsza rehabilitacja umożliwiają odzyskanie pełnej sprawności i powrót do aktywności fizycznej.

USZKODZENIE I TENDINOPATIE
PRZYCZEPU BLIŻSZEGO PRZYWODZICIELI UDA

Przywodziciele uda jest to grupa mięśni odpowiedzialna za przywodzenie uda.

Urazy przywodzicieli najczęściej powstają przy kopnięciu (piłkarze, sporty walki) lub przy nadmiernym, nagłym odwiedzeniu uda (poślizgnięcie). Uszkodzenia najczęściej dotyczą mięśnia przywodziciela długiego.

Badanie kliniczne

W trakcie wizyty poprzez badanie kliniczne mięśni oraz badania obrazowe – najczęściej USG staramy się dokładnie ocenić stopień uszkodzenia mięśnia.

USZKODZENIE CZĘŚCIOWE

W przypadku częściowego uszkodzenia przyczepu zginaczy proponujemy leczenie zachowawcze – ostrzyknięcie osoczem bogatopłytkowym PRP lub komórkami macierzystymi oraz rehabilitację.

TENDINOPATIA

W przypadkach tendinopatii – czyli obecności zmian zwyrodnieniowych ścięgna, powodujących przewlekłe dolegliwości bólowe w pachwinie i braku poprawy po leczeniu zachowawczym proponujemy leczenie operacyjne.

Leczenie operacyjne może polegać na oczyszczeniu ścięgna ze zmian bliznowatych i zwapnień oraz nawierceniu przyczepu na kości łonowej aby pobudzić gojenie. Kolejnym sposobem jest tenotomia m. przywodzicela długiego polegająca na całkowitym odcięciu ścięgna od przyczepu na kości łonowej co powoduje ustąpienie dolegliwości bólowych i umożliwia powrót do pełnej aktywności sportowej.

dr Piotr
KOMINIAK

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu specjalizujący się w leczeniu urazów sportowych w obrębie stawu barkowego, kolanowego i biodrowego oraz zmian zwyrodnieniowych stawu barkowego, kolanowego i biodrowego.

dr n. med. Marcin
Ferenc

Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, złamań w obrębie kończyny dolnej i górnej oraz zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.

dr Bartosz
Paprota

Specjalista ortopedii i traumatologii specjalizujący się w leczeniu urazów sportowych kończyny dolnej, stawu barkowego oraz pourazowych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego i biodrowego.

To top