Leczenie złamań

LECZENIE ZŁAMAŃ

Ponad 20 letnia współpraca z oddziałami chirurgii urazowo-ortopedycznej w naszym regionie i w kraju plasuje nasz zespół lekarzy w czołówce specjalistów w zakresie leczenia złamań i ich powikłań.

Stale rozwijamy nasze umiejętności szkoląc się w kraju i za granicą. Wdrażamy najnowsze dostępne techniki operacyjne i stosujemy najbardziej zaawansowane implanty dostępne na rynku światowym.

Obecnie przerwa w aktywnościach życiowych, zawodowych i sportowych jest znacząco krótsza, a rehabilitacja skuteczniejsza.

Współczesna traumatologia opiera się większości przypadków na leczeniu operacyjnym w celu przywrócenia prawidłowej anatomii uszkodzonej kości, zespoleniu złamania przy pełnej stabilności i zapewnieniu jak najszybszego powrotu do funkcji poprzez wdrożenie rehabilitacji bez konieczności wielotygodniowego unieruchomienia w gipsie.

LECZENIE POWIKŁAŃ ZROSTU
PO PRZEBYTYCH ZŁAMANIACH

Brak zrostu i zrost opóźniony

Leczenie zachowawcze i operacyjne złamań nie zawsze prowadzi do osiągnięcia celu jakim jest zrost odłamów kostnych.

Powikłania zrostu dzielimy na:

zrost opóźniony
(powyżej kryteriów czasowych dla danej okolicy anatomicznej),
brak zrostu
(powyżej 6 miesięcy).

 

Przyczynę powikłania należy u każdego pacjenta ocenić indywidualnie na podstawie historii leczenia, badań obrazowych i objawów klinicznych.

Leczenie powikłań zrostu jest często dużym wyzwaniem i wymaga ogromnego doświadczenia od lekarza prowadzącego. Większość pacjentów ma za sobą wielomiesięczne zmagania z problemem i często kilka nieskutecznych operacji w wywiadzie.

Praktycznie zawsze w takich przypadkach konieczna jest precyzyjnie zaplanowana kolejna ingerencja operacyjna mocno oparta na podstawach biologicznych i biomechanicznych zrostu kostnego z zastosowaniem najlepszych dostępnych technologii.

Leczenie deformacji pourazowych

W przebiegu leczenia złamań może dojść do zrostu odłamów kostnych w nieprawidłowym ustawieniu uniemożliwiającym prawidłową funkcję danego stawu lub całej kończyny (zaburzenia osiowe, rotacyjne, skrócenie).

W przypadku deformacji pourazowych, które mają znaczący wpływ funkcjonalny i są źródłem dolegliwości, należy rozważyć leczenie operacyjne w celu korekcji nieprawidłowego ustawienia.

Korekcja wiąże się z celowym przecięciem kości w odpowiednich płaszczyznach i ponowne zespolenie w nowym ustawieniu (osteotomia korekcyjna). Każda deformacja jest traktowana indywidualnie, wymaga dogłębnej analizy przypadku, precyzyjnego planowania, często rekonstrukcji z obrazowaniem 3D.

Podobnie jak leczenie braku zrostu, utrwalone deformacje są jednym z największych wyzwań dla operatora.

LEKARZE

dr Piotr
KOMINIAK

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu specjalizujący się w leczeniu urazów sportowych w obrębie stawu barkowego, kolanowego i biodrowego oraz zmian zwyrodnieniowych stawu barkowego, kolanowego i biodrowego.

dr n. med. Marcin
Ferenc

Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, złamań w obrębie kończyny dolnej i górnej oraz zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.

To top