Rekonstrukcja zerwanego więzadła krzyżowego przedniego (ACL), to dziś standard w leczeniu ortopedycznym. Niestety wiąże się z tym dość długi okres rehabilitacji, która mocno opóźnia powrót do sportu po kontuzji kolana z uszkodzeniem ACL. Wiele oczywiście zależy od indywidualnych predyspozycji sportowca i ogólnej kondycji jego organizmu. Dodatkowym elementem, który ma wpływ na czas ponownego udziału w rozgrywkach, jest zaangażowanie we współpracę z fizjoterapeutą.
Jeśli doznałeś tego poważnego urazu, oto co cię czeka, zanim twoje ciało odzyska optymalną sprawność.
Powrót do sportu po rekonstrukcji ACL – jak może wyglądać i ile trwać
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile przerwy czeka cię, zanim będziesz mógł wrócić do trenowania z pełnym obciążeniem uszkodzonej nogi. Różny też może być czas, gdy fizjoterapeuta wyda zgodę na rozegranie pierwszego meczu czy udział w zawodach. Jest zbyt dużo zmiennych, które mogą mieć na to wpływ. Są jednak pewne elementy wspólne, z których składa się rehabilitacja po rekonstrukcji ACL.
Czas bezpośrednio po zabiegu rekonstrukcji zerwanego więzadła krzyżowego przedniego
Choć twoje ciało jako sportowca jest w lepszej formie kondycyjnej, niż w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia, to i tak nie możesz zbyt szybko obciążać operowanego kolana. Dlatego przez pierwsze 2 tygodnie przygotuj się na mniej intensywne ćwiczenia i zabiegi, których celem jest zmniejszenie obrzęku i odzyskanie zakresu ruchu. Tylko w ten sposób możesz pomóc ciału w regeneracji i przygotowaniu na większe wyzwania.

Zerwanie więzadeł krzyżowych do jeden z poważniejszych urazów w obrębie stawu kolanowego. Zwykle w takiej sytuacji niezbędny jest zabieg operacyjny, którego celem jest ich rekonstrukcja.
Jeśli doszło u ciebie do zerwania więzadeł krzyżowych, jak najszybciej umów się na konsultację ortopedyczną. Nasi specjaliści przeprowadzą badania i zaplanują skuteczną formę leczenia niezbędną do odzyskania optymalnej sprawności w kolanie.
Sama rehabilitacja sportowca rozpoczyna się jeszcze w dniu zabiegu operacyjnego. Spionizowany przez fizjoterapeutę, nauczysz się chodzić o kulach z prawidłowym obciążaniem operowanej nogi i dowiesz się, co możesz robić, a czego powinieneś unikać. Natomiast na salę rehabilitacyjną trafisz po kilku dniach.
Chodzenie o kulach to zwykle okres od 3 do 6 tygodni, choć możesz je odstawić wcześniej. Jednak pod warunkiem, że przy prawidłowym chodzie jesteś w stanie w sposób wolny od bólu w pełni prostować kolano. To również czas na pozbycie się błędów w chodzeniu, które wynikają z podświadomej obawy przed pełnym obciążaniem operowanej nogi.
Jeśli natomiast chodzi o noszenie stabilizatora lub ortezy, to zazwyczaj nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Orteza z zablokowanym zakresem ruchu noszona przez większość dnia może bowiem bardziej zaszkodzić, głównie twoim mięśniom i prawidłowemu schematowi ruchu, niż pomóc w rehabilitacji kolana. Należy jednak zawsze przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
1-3 miesiące po zabiegu
W tym czasie twoje kolano jest już trochę mocniejsze. Oznacza to, że możesz wykonywać ćwiczenia wdrażane przez fizjoterapeutę w procesie rehabilitacji. To może być pływanie czy jazda na rowerze stacjonarnym. Wszystko to oczywiście w zakresie bezbólowym. Działania te wzmocnią twoje mięśnie w kolanie, ale nie obciążą zbytnio zrekonstruowanego więzadła. Cały czas będziesz też mógł dbać o utrzymanie kondycji wyrobionej podczas treningów sprzed urazu.
3-6 miesięcy po operacji
Powrót do sportu po rekonstrukcji ACL zwykle od trzeciego miesiąca rehabilitacji nabiera tempa, które dostosowywane jest do twoich aktualnych możliwości. Wracasz stopniowo do pełnej siły, a wykonywane ćwiczenia poprawiają poziom, w jakim używasz kolana w prawidłowym zakresie ruchu.
Choć w pewnym momencie możesz pomyśleć, że jesteś gotowy do biegania, to zgodę na to musi wydać twój fizjoterapeuta. Zrobi to dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych. Po około 6 miesiącach jesteś gotowy do wdrożenia treningu medycznego, czyli przygotowania motorycznego do konkretnej dyscypliny sportowej. Im bardziej dynamiczny i rotacyjny sport uprawiasz, tym przygotowanie motoryczne jest bardzie złożone i długotrwałe. Powrót do sportów z szybką zmianą kierunku ruchu i rotacjami trwa minimum 6 miesięcy od operacji, a często nawet rok.

Powrót do sportu po rekonstrukcji ACL a motywacja
Jak każdy sportowiec, z pewnością chciałbyś jak najszybciej wrócić do pełnej aktywności. Niestety, zwłaszcza przy zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego nie ma dróg na skróty. Wizja kilku, a nawet kilkunastu miesięcy może zadziałać zniechęcająco i negatywnie wpłynąć na twoją motywację do ćwiczeń wykonywanych w ramach rehabilitacji. Dlatego oprócz oddziaływania na ciało fizyczne, ważne jest zadbanie o sferę mentalną. To ona bowiem nie pozwala się poddać i da ci siłę do spędzania każdego dnia kilku godzin na sali rehabilitacyjnej. Nie rezygnuj ze wsparcia w tym obszarze, bo tylko w ten sposób możesz skutecznie skrócić czas powrotu do optymalnej sprawności.
Kiedy można wrócić do uprawiana sportu po rekonstrukcji więzadła krzyżowego?
Gdy po pół roku od rozpoczęcia rehabilitacji będziesz mógł bez problemu chodzić i odzyskasz możliwości funkcjonalne oraz motoryczne nie oznacza to, że jesteś gotów, by wrócić do wcześniejszych treningów i gry. To zaledwie podstawa do dalszych zajęć pod okiem fizjoterapeuty. Powinieneś spojrzeć na ten okres nie przez pryzmat ram czasowych, ale stopnia odzyskiwanych funkcji w operowanym kolanie. Zwykle potrzebne jest na to drugie pół roku, a w niektórych przypadkach nawet więcej.
Przeczytaj także:

Ponowne zerwanie więzadła krzyżowego po rekonstrukcji ACL – jak go uniknąć
Ponowne zerwanie więzadła krzyżowego to uraz, któremu możesz zapobiec. Sprawdź, co robić, a czego unikać, by zminimalizować ryzyko kontuzji.
Zanim wrócisz do wcześniejszych aktywności, fizjoterapeuta wykona szereg testów oceniających zdolności motoryczne oraz funkcjonalne operowanego stawu i całej kończyny, w stosunku do kończyny nieoperowanej.
Warto też wiedzieć, że 12 miesięcy rehabilitacji, nawet najlepsze i przy pełnym zaangażowaniu z twojej strony, nie oznacza, że operowane więzadło w pełni się zagoiło. By tak powiedzieć, możesz potrzebować jeszcze jednego roku. I choć najprawdopodobniej będziesz już w tym czasie znów uprawiał sport, to musisz pamiętać, by nie traktować go jak tego sprzed urazu.
Niestety nie ma też pewności, że nawet po zrośnięciu się więzadła, nie dojdzie do ponownego zerwania. Tyle że takie ryzyko istnieje również w przypadku zupełnie zdrowego kolana, jak miało to miejsce w twoim przypadku, zanim zerwałeś ACL pierwszy raz.
Źródło:
- pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4469040/
- www.dovepress.com/how-athletic-swiss-patients-experience-their-return-to-sports-after-an-peer-reviewed-fulltext-article-OAJSM
- www.circlehealthgroup.co.uk/health-matters/bones-and-joints/returning-to-football-after-acl-reconstruction