Góry i wędrówki po nierównym terenie to spore wyzwanie dla całego układu ruchu. Dlatego tak ważne jest zarówno odpowiednie przygotowanie fizyczne, jak i zadbanie o przeznaczony do tego rodzaju aktywności strój. Jednym z kluczowych elementów ubioru miłośnika gór są buty, które powinny być nie tylko wygodne, ale też chronić stawy.
Jak wybrać buty trekkingowe i na jakie ich cechy zwracać uwagę przy zakupie?
Do jakich urazów może dojść podczas wyprawy w góry?
Już sama świadomość tego, do jakich urazów może dojść podczas górskiej wędrówki, powinna zwiększyć twoją świadomość i czujność na szlaku. A ponieważ różny jest stopień trudności poszczególnych tras, inne też mogą zdarzyć się uszkodzenia ciała.
Do najczęstszych należą:
- skręcenie kostki — wystarczy źle postawiona stopa na nierównym podłożu, osunięcie się stopy na mokrym kamieniu, czy zakleszczenie w szczelinie podczas marszu, by doszło do skręcenia kostki, na co może wskazywać opuchlizna, ból i ograniczenie ruchomości,
- uszkodzenie mięśni — możesz je naciągnąć, przeciążyć, a nawet naderwać, gdy zbyt długo je obciążasz,
- złamanie kości — możesz doznać urazu kości stopy, kości piszczelowej lub innej w obrębie kończyny dolnej, do czego może doprowadzić zarówno upadek, jak i silne uderzenie,
- pęcherze i otarcia na stopach — to jedno z częstszych uszkodzeń spowodowanych głównie źle dobranym obuwiem i skarpetami.
Jak wybrać buty trekkingowe, by zmniejszyć ryzyko urazów?
Zanim wyruszysz w góry, dobrze się przygotuj. Niezależnie, czy zamierzasz przemierzać doliny, czy za cel wybrałeś szlaki o większym stopniu trudności. Wybór butów trekkingowych, które dobrze chronią stawy, jest bardzo ważny, zwłaszcza podczas długich wędrówek po zróżnicowanym terenie.

Rehabilitacja ortopedyczna Szczecin
Z pomocy rehabilitanta możesz skorzystać nie tylko w przypadku doznania urazu lub po przebytym zabiegu ortopedycznym. Możesz to zrobić również wtedy, gdy chcesz zadbać o swój narząd ruchu, czy też rozpocząć nową aktywność fizyczną.
Umów się konsultację, by dowiedzieć się, jak specjalista ten może ci pomóc w bezpiecznym uprawianiu wybranych dyscyplin sportowych oraz w przygotowaniu do przemierzania górskich szlaków.
Warto jednak wiedzieć, że jest tu wiele zmiennych, które mogą mieć wpływ na to, w jakim stopniu sprawdzi się danym model obuwia. Dlatego powinieneś wziąć pod uwagę pogodę, porę roku, ukształtowanie terenu, podłoże, długość wybranej trasy i swoje doświadczenie. Inaczej powinieneś podejść do tematu, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędrówkami górskimi, a inne decyzje zakupowe podejmować będziesz jako doświadczony piechur.
Na co zatem zwrócić uwagę, by wybrać buty trekkingowe na miarę swoich potrzeb?
Dobre dopasowanie do stopy
Buty trekkingowe przymierzaj pod koniec dnia, gdy stopa jest trochę zmęczona, przez co nieco zwiększa swoją objętość. Do tego zabierz ze sobą skarpety, w których zamierzasz chodzić, by wybrać odpowiedni rozmiar buta. Inny powinien być latem, gdy nosisz cienkie skarpety, a inny w okresie jesienno-zimowym. Jeśli wybierasz trasy o różnej długości, warto kupić dwie pary butów, bo inna wielkość będzie dobra na krótszym dystansie, a inna podczas dłuższych wypraw.
Stopa w dobrze dopasowanych butach trekkingowych powinna stabilizować stopę na tyle, byś nie uderzał palcami o ich przód, gdy schodzisz z góry. Z kolei przy podejściach twoja pięta powinna być na tyle stabilna, by nie poruszała się w pionie.

Wysokość cholewki stabilizującej kostkę
Tu również wiele zależy od twojego doświadczenia, długości tras, obciążenia podczas wędrówki oraz od pory roku. Niskie buty trekkingowe wydają się wygodniejsze i pozwalają na szybszy marsz przez niższe partie gór oraz po równinach. Nie będziesz się w nich tak bardzo męczył i zapewnisz większą wymianę powietrza w bucie.
Nie chronią one jednak stawu skokowego, co wymaga większej uważności podczas chodzenia. Również w okresie deszczowym nie sprawdzą się zbyt dobrze.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędrówkami górskimi, lepszym rozwiązaniem będą buty zapewniające stabilizację kostki. Przydadzą ci się również wtedy, gdy twój plecak waży ponad 25 kg, a teren nie należy do najłatwiejszych.
Podeszwa dopasowana do podłoża
Powinieneś wybrać buty trekkingowe, które zapewnią ci dobrą przyczepność do podłoża i odpowiednią amortyzację dla stopy. Odpowiednia podeszwa jest ważna dla bezpieczeństwa twoich mięśni oraz ścięgien. W górach dobrze sprawdzi się ta twardsza, dzięki której nie będziesz czuć każdej nierówności, kamieni, czy wystających fragmentów skał. Natomiast dobry bieżnik i antypoślizgowe właściwości zmniejszą ryzyko upadku i doznania urazu.
Z membraną lub bez
Tak zwane membrany w butach trekkingowych zabezpieczają stopę przed przemoczeniem i wiatrem oraz zapewniają odprowadzanie wilgoci z wnętrza buta. Możliwe to jest dzięki specjalnej warstwie wodoodpornego i oddychającego materiału między wewnętrzną i zewnętrzną warstwą buta trekkingowego.

Skręcenie kostki – czym jest i co zrobić, gdy dojdzie do urazu
Skręcenie kostki to bardzo częsty uraz, stąd nierzadko bywa lekceważony. Co powinieneś zrobić, gdy dojdzie do urazu i kiedy udać się do lekarza?
W tym przypadku również należy wybrać buty trekkingowe, kierując się warunkami atmosferycznymi, porą roku i rodzajem terenu, który będziesz przemierzać. Buty z membraną sprawdzą się w deszczowe i chłodne dni, na podmokłym terenie oraz w wyższych partiach gór, gdzie może wiać zimny wiatr.
Jeśli jednak planujesz wędrówki w ciepłe dni, przy dobrej pogodzie, po suchych i skalistych szlakach, w zupełności wystarczą buty bez membrany.
Im lepiej dopasowane będą buty trekkingowe zarówno do twojej stopy, jak i warunków atmosferycznych i górskich szlaków, tym mniejsze ryzyko kontuzji. Pamiętaj jednak, że same buty nie dają gwarancji pełnego bezpieczeństwa. Bez rozwagi, odpowiedniego przygotowania kondycyjnego, dostosowania trasy do umiejętności oraz doświadczenia, nawet najlepsze obuwie nie będzie w stanie uchronić twoich stawów przed urazem.
Źródło:
www.e-horyzont.pl/blog/jakie-buty-trekkingowe-wybrac-i-na-co-zwrocic-uwage
tatrastore.pl