Wybity palec to bardzo częsty uraz, którego możesz doznać zarówno w trakcie uprawiania sportu, jak i przy wykonywaniu codziennych czynności. I choć wydaje się niegroźny, bo nie dochodzi tu to złamania palca, to nie powinieneś tego lekceważyć.
Jak możesz rozpoznać, że doszło do wybicia palca? Na czym polega pierwsza pomoc? Czy można samemu nastawić wybity palec?
Co to znaczy, że doszło do wybicia palca?
Wybicie palca ma miejsce w obrębie jednego z dwóch stawów: międzypaliczkowego i śródręczno-paliczkowego dłoni lub stopy. W trakcie tego urazu zwanego też zwichnięciem lub podwichnięciem dochodzi do przemieszczenia się kości w obrębie jednego z palców. Uszkodzeniu ulega też wspomniany staw łączący paliczki w miejscu uszkodzenia.
Palec możesz wybić w chwili uderzenia nim o twardą powierzchnię, utrzymując go w pozycji wyprostowanej. To może być podłoga, na której próbujesz się podeprzeć w trakcie upadku lub piłka. Dlatego narażeni są na ten uraz przede wszystkim siatkarza, koszykarze i piłkarze ręczni. Gdy palec zostanie trafiony piłką w trakcie bloku lub przyjmowania czy też uderzysz nim w piłkę w trakcie walki o nią z innym zawodnikiem, może dojść do wybicia.
Wybity palec — jakie są najczęstsze objawy
Ze względu na to, iż w obrębie palca może też dojść do innych urazów, w tym złamania, warto wiedzieć, jak objawia się wybity palec. Niestety, podobne objawy mogą wystąpić też w przypadku złamania lub stłuczenia palca. O wybiciu wstępnie możesz wnioskować po przyczynach, które do niego doprowadziły, ale i tak niezbędna jest diagnoza lekarska, by upewnić się, do jakiego rodzaju urazu doszło.
Do najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na wybicie palca, należą między innymi:
- obrzęk,
- duży ból,
- drętwienie,
- zaczerwienienie lub siniak,
- mrowienie,
- wrażliwość palpacyjna,
- ograniczenie ruchu palcem,
- słabsza siła mięśni przy próbie zginania,
- brak możliwości chwytania wybitym palcem,
- zmniejszenie czucia,
- nienaturalne ustawienie w porównaniu ze zdrowymi palcami.
Wybity palec — na czym polega leczenie
Gdy czujesz, że coś złego stało się z twoim palcem i pojawiły się wspomniane wcześniej objawy, w ramach pierwszej pomocy powinieneś ograniczyć rozlewanie się krwiaka. Aby obkurczyć naczynia krwionośne, schłodź miejsce urazu za pomocą zimnej wody, kostek lodu lub kompresu żelowego. Następnie usztywnij palec za pomocą drewnianego lub plastikowego elementu i bandażu.
Przeczytaj także: Złamany palec u ręki — jak rozpoznać ten uraz
Niektórzy zastanawiają się, czy można samemu nastawić wybity palec. Otóż nie można, dlatego kolejnym krokiem powinno być umówienie wizyty u ortopedy. Jest to o tyle ważne, że dopóki nie wykona on badania obrazowego w postaci zdjęcia RTG, nie będziesz wiedział, czy to tylko wybity palec, czy może jednak doszło do jego złamania.
Dopiero po zdiagnozowaniu urazu i stwierdzeniu, że doszło do wybicia, lekarz będzie mógł nastawić palec. Ze względu na to, iż jest to zabieg dość bolesny, lekarz może zastosować miejscowe znieczulenie.
Po przywróceniu kości na ich właściwe miejsce lekarz unieruchomi palce za pomocą opatrunku gipsowego lub ortezy na palec na okres około 2-3 tygodni.
Po tym czasie czeka cię rehabilitacja, która pomoże ci przywrócić pełną ruchomość w palcu i wzmocnić zastałe mięśnie. To czas, w którym powinieneś oszczędzać uszkodzony palec i nie narażać go na ponowny uraz. Jeśli więc na co dzień uprawiasz sport, przez pewien okres powinieneś robić to z dużą ostrożnością i dostosować trening do zaistniałej sytuacji.
Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty, który wie, jak podziałać na palec, by jak najszybciej wrócił do pełnej sprawności. Może do tego wykorzystać wybrane formy pracy manualnej lub terapii ruchowej.
Jeśli uzna to za wskazane, w ramach rehabilitacji może zastosować krioterapię, laseroterapię lub hydroterapię.