Złamany palec u ręki to uraz, do którego może dojść w bardzo różnych okolicznościach, niezależnie od tego, jak bardzo aktywne życie prowadzisz. Dlatego warto wiedzieć, jak go rozpoznać, w czym pomoże ci znajomość podstawowych objawów złamania. Dodatkowo będziesz wiedzieć, kiedy zgłosić się do ortopedy, by nie zaniedbać leczenia. Okazuje się bowiem, że nieleczony złamany palec u ręki może prowadzić do różnego rodzaju powikłań zdrowotnych.
Kiedy może dojść do złamania palca u ręki?
Tak naprawdę cała dłoń narażona jest na urazy w postaci złamania. Może do niego dojść zarówno w okolicy nadgarstka, jak i kości śródręczy czy palca. To trzy główne części, z których składa się twoja dłoń. Nadgarstek składa się z 8 kości, z czego 4 są bliższe, a 4 dystalne. W twojej dłoni jest też 5 kości śródręcza, rozciągających się do podstawy pięciu kości palców, czyli paliczków. Kciuk składa się z dwóch paliczków, a pozostałe cztery palce z 3.
Złamanie palca u ręki może nastąpić w wyniku urazu mechanicznego. Możesz go doznać w trakcie zamykania drzwi, gdy dojdzie do przytrzaśnięcia jednego lub kilku palców. Możesz też przygnieść palec ciężkim przedmiotem. Im większy ciężar i siła uderzenia, tym poważniejszego urazu możesz doznać. Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe typu koszykówka czy siatkówka, wówczas również narażony jesteś na uszkodzenia palców u ręki.
Przeczytaj także: Złamany palec u nogi – jak wygląda leczenie
Złamaniem może się też skończyć upadek, w którego trakcie podeprzesz się na dłoni.
Na złamanie palca u ręki narażone są również osoby starsze, które cierpią na osteoporozę. W tym przypadku do urazu może dojść w trakcie wykonywania codziennych czynności, bez udziału dużej siły. Mamy wówczas do czynienia ze złamaniem niskoenergetycznym.
Złamany palec u ręki — jak najczęściej się objawia
Oprócz złamania, w obrębie dłoni może też dojść do innych urazów. Wśród nich są uszkodzenia ścięgien mięśni prostujących i zginających palce oraz tak zwane wybicie palca, czyli urazy stawów międzypaliczkowych i śródręczno-paliczkowych.
Dzięki znajomości objawów wstępnie możesz określić, czy uraz jest poważny, czy też nie. Ostatecznie jednak najdokładniejszą diagnozę może postawić lekarz ortopeda i w razie wątpliwości to do niego umów się na wizytę.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych kości, tak i złamanie palca może być:
- otwarte,
- zamknięte,
- wieloodłamowe,
- poprzeczne,
- skośne,
- proste,
- spiralne,
- złożone.
Objawy, które powinny cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u ortopedy to między innymi:
- dotkliwy ból,
- zasinienie i możliwy krwiak,
- obrzęk i podwyższona ciepłota ciała w miejscu urazu,
- deformacja,
- ograniczenie ruchomości,
- rana z widocznymi odłamami kostnymi (przy złamaniu otwartym).
Rehabilitacja po operacyjnym leczeniu złamanego palca u ręki
Rehabilitacja pooperacyjna to niezbędny element terapii, bez którego trudno mówić o powrocie do zdrowia i pełnej sprawności. Tak też jest w przypadku zabiegów, które lekarz ortopeda wykonuje w przypadku złamanego palca u ręki.
Po zabiegu powinieneś zgłosić się do rehabilitanta, który dostosuje rodzaj i intensywność zabiegów. Część z nich odbywać się będzie w gabinecie, a pozostałe należy wykonywać samodzielnie w domu. Obie formy są równie ważne i nie powinieneś ich lekceważyć, jeśli chcesz odzyskać sprawność w palcu. Jeśli będzie to konieczne, możesz zostać skierowany na zabiegi fizykoterapii. Duże korzyści przy tego typu urazach niesie ze sobą krioterapia, ultradźwięki i pole magnetyczne.
Nieleczony złamany palec u ręki — jakie mogą być skutki
Jeśli sam zajmiesz się zdiagnozowaniem urazu dłoni i uznasz, że nie doszło do niczego poważnego, możesz ryzykować wystąpieniem różnych powikłań i dolegliwości. Nawet gdyby okazało się, że doszło do wybicia, a nie do złamania, warto skorzystać z konsultacji medycznej. Zaoszczędzisz sobie cierpienia i ochronisz palec przed uszkodzeniami, które nierzadko wymagają interwencji chirurgicznej.
Nieleczony palec u ręki może z czasem:
- boleć nawet przy niewielkim zginaniu,
- mrowić,
- ulec nienaturalnemu wykrzywieniu.
Po zdiagnozowaniu przyczyn tych dolegliwości lekarz może uznać, że niezbędne jest ponowne złamanie palca w szpitalu i prawidłowe złożenie. Jak się domyślasz, wiązać się to będzie z unieruchomieniem i rehabilitacją. Jeśli chcesz tego uniknąć, skorzystać z pomocy medycznej od razu po doznaniu urazu.