Złamany palec u nogi to zjawisko rzadsze niż tego typu urazy w obrębie dłoni. Częściej jednak jest on lekceważony, co prowadzi do różnego rodzaju powikłań. Trudno powiedzieć, z czego wynika to zaniedbanie, ale na pewno nie wpływa to na szybki powrót do pełnej sprawności.
Jak dochodzi do złamania palca u nogi, jak rozpoznać tego rodzaju uraz i na czym polega leczenie?
Złamany palec u nogi — co może być przyczyną
Palce twojej stopy zbudowane są z trzech rodzajów paliczków (paluch z dwóch). Są to paliczki bliższe (współtworzą stawy śródstopno-paliczkowe z kośćmi śródstopia), środkowe i dalsze.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych kości, tak też i one mogą ulec złamaniu otwartemu lub zamkniętemu.
Przyczyny złamanego palca u nogi mogą być bardzo prozaiczne. Wbrew pozorom nie trzeba ulec wypadkowi, czy skoczyć z dużej wysokości, co może się skończyć nie tylko złamaniem palca, ale też dużo większym urazem.
Może do tego dojść w domowym zaciszu, gdy w chwili nieuwagi mocno uderzysz stopą o krawędź mebla lub zahaczysz o próg. Do złamania palca dochodzi również w sytuacji, gdy coś ciężkiego upadnie ci na stopę. To może być słoik z przetworami, butelka z wodą lub inny ciężki przedmiot, który z dużą siłą zadziała na jeden lub kilka paliczków.
Złamany palec u nogi może też towarzyszyć innym urazom stopy lub stawu skokowego.
Jak rozpoznać, że doszło do złamania palca u stopy?
Jeśli nie doszło do złamania otwartego, w pierwszej chwili możesz myśleć, że uraz nie jest poważny. Są jednak objawy, które trudno pomylić z innymi, a ich znajomość pozwoli ci bardzo szybko ocenić, czy doszło do złamania.

Uderzyłeś się mocno w palec u stopy i nie wiesz, czy nie doszło do złamania? Nie lekceważ urazu, jeśli palec jest spuchnięty, bardzo boli i nie możesz nim ruszać. Umów się na konsultację do ortopedy, by sprawdził, jak poważne jest uszkodzenie. Dzięki temu odpowiednio wcześnie rozpoczniesz leczenie i szybciej odzyskasz sprawność w stopie.
Zwykle złamany palec u stopy objawia się:
- silnym bólem,
- opuchlizną,
- nienaturalnym położeniem palca,
- ograniczeniem ruchomości,
- krwiakiem, który rozpoznasz po niebieskawym lub czarnym zabarwieniu całego palca lub miejsca pod paznokciem.
Objawy te są podobne zarówno w przypadku złamania palucha, jak i pozostałych palców u stopy.
Gdy tylko dojdzie do urazu, który da takie właśnie objawy, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z ortopedą.

Jak wygląda leczenie złamanego palca u stopy?
Niezależnie od stopnia złamania, przemieszczenia złamania oraz obecności innego typu urazu, udaj się do ortopedy, który na podstawie wywiadu medycznego, badania klinicznego i zdjęcia RTG oceni stan twojego palca i ustali plan leczenia. Jeśli natomiast złamanie palca było jednym z kilku urazów w obrębie stopy, lekarz może skierować cię na dodatkowe badania.
Rodzaj leczenia zależy od tego, jak poważnego urazu doznałeś. Zwykle nie dochodzi do przemieszczenia, a wtedy wystarczy:
- splastrowanie złamanego palca do sąsiedniego, w celu usztywnienia go i zabezpieczenia przed pogłębieniem urazu,
- chodzenie w bucie haluksowym lub z twardą podeszwą.
Jeśli natomiast miało miejsce duże przemieszczenie złamania, może być konieczne jego nastawienie w znieczuleniu miejscowym. Pozostałe kroki są takie same jak w przypadku lżejszego urazu.
Może się jednak okazać, że niezbędne będzie leczenie operacyjne. Taką decyzję ortopeda może podjąć wówczas, gdy doszło do złamania:
- z bardzo dużym przemieszczeniem,
- przedstawowego,
- którego nie da się nastawić w znieczuleniu miejscowym.
Jedną z metod, którą w takiej sytuacji wybierają ortopedzi, jest zabieg z użyciem drutu Kirschnera. Lekarz wprowadza go przezskórnie, a zakończenie pozostawia pod skórą aż do czasu wygojenia się złamanego palca.
Sprawdź listę naszych zabiegów: Ortopeda Szczecin
Czas gojenia to zwykle 2-3 tygodnie.
Choć rzadko, to może się zdarzyć, że po zrośnięciu się złamanych kości paliczkowych, nie wszystko wróci do stanu sprzed złamania. Możesz odczuwać tkliwość i mniejszą elastyczność w okolicy złamania. Ograniczona może też być ruchomość w stawach międzypaliczkowych.
Fizjoterapia przy złamaniu palca u nogi
Choć złamanie palca u nogi to mały uraz, to warto zadbać o jego pełne wyzdrowienie. Prócz zabiegów wykonanych przez ortopedę, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Ze względu na to, że palec po nastawieniu musi być unieruchomiony, jako forma rehabilitacji mogą być stosowane jedynie zabiegi fizykalne leczonych palców.
Fizjoterapeuta może w takiej sytuacji zlecić krioterapię miejscową, pole magnetyczne lub laseroterapię.