Płaskostopie poprzeczne — jak je rozpoznać i skutecznie leczyć

Płaskostopie poprzeczne — jak je rozpoznać i skutecznie leczyć

Niezależnie, jak bardzo aktywne życie prowadzisz, z pewnością doświadczyłeś w swoim życiu bólu stopy. To mógł być krótki epizod, który szybko minął i w tej chwili możesz nawet o nim nie pamiętać. Ból po długim spacerze, staniu za ladą w pracy, czy po chodzeniu w butach na obcasie, zwykle mija po odpoczynku lub masażu stopy.
Co, jednak jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas i mimo zmiany obuwia, używania wkładek ortopedycznych czy stosowania zabiegów na stopy, nie mija on, a nawet się nasila? Jedną z przyczyn może być płaskostopie poprzeczne — dolegliwość, której na pewno nie powinieneś lekceważyć.

Płaskostopie poprzeczne — co warto o nim wiedzieć

To utrata wysklepienia poprzecznego łuku stopy. W zdrowej stopie wyróżniamy dwa łuki:

  • podłużny,
  • poprzeczny.

W przypadku płaskostopia poprzecznego dochodzi do utraty wysklepienia, czyli ciężar ciała przenoszony jest nierównomiernie przez głowy kości śródstopia. Kumuluje się on zwykle w obrębie drugiej lub trzeciej kości śródstopia. Ten ciężar, przez to, że przenosi się tylko przez te dwie kości śródstopia, powoduje powstanie odcisków, modzeli, zapalenia kaletki maziowej lub też nawet może doprowadzić do złamania zmęczeniowego danej kości śródstopia.
Tym samym stopa traci możliwość prawidłowego przenoszenia obciążenia, a także amortyzacji obciążeń podczas chodzenia.

Kto jest w grupie ryzyka?

Płaskostopie poprzeczne zwykle dotyka kobiet. U większości osób jest ono towarzyszącym schorzeniem palucha koślawego, palucha sztywnego, palców młotkowatych, przykurczu ścięgna Achillesa, stopy reumatoidalnej. Czasem jest to działanie atrogenne, czyli źle wykonana operacja korekcji palucha koślawego lub idiopatyczne płaskostopie poprzeczne, w którym do końca nie wiadomo, dlaczego ciężar ciała wyładowuje się tylko w obrębie dwóch, trzech kości śródstopia i doprowadza do powstania dolegliwości bólowych.

Po czym możesz rozpoznać płaskostopie poprzeczne?

Głównym objawem jest punktowy, piekący i palący ból w obrębie przedniej części stopy pod głowami kości śródstopia. Ból ten często promieniuje wzdłuż stopy do samego stawu skokowego. Nasila się w trakcie dnia, po długim staniu. Gdy dolegliwości bólowe utrzymują się długo i nie ustępują po zmianie stylu życia i obuwia lub zastosowaniu leków przeciwzapalnych, powinieneś się zgłosić do specjalisty chorób stóp.

Która metoda leczenia płaskostopia poprzecznego jest najbardziej skuteczna?

Leczenie można podzielić na objawowe i operacyjne.

Leczenie objawowe

W przypadku decyzji o leczeniu objawowego, lekarz może zastosować iniekcję do zapalnie zmienionej kaletki maziowej w okolicę głowy kości śródstopia. Nie jest to leczenie przyczynowe i nie rozwiązuje problemu. Znoszony jest jedynie objaw, a nie jest likwidowana przyczyna, którą jest zmiana kształtu łuku w przedniej części stopy.

Leczenie operacyjne

Najbardziej skuteczną metodą jest zabieg operacyjny. W większości przypadku lekarz najpierw koryguje element, który doprowadza do powstania płaskostopia poprzecznego. Mowa tu o korekcji palucha koślawego, leczeniu operacyjnym palucha sztywnego, czy też wydłużeniu ścięgna Achillesa, które również prowadzi do powstania dolegliwości bólowych i płaskostopia poprzecznego.
Problemem są też palce młotkowate, które po zgięciu grzebietowym powodują podeszwowe ustawienie głów kości śródstopia i nasilenie płaskostopia poprzecznego. Jeśli ten zabieg nie zniweluje płaskostopia poprzecznego, lekarz decyduje o wykonaniu osteotomii części dystalnej kości śródstopia. Polega ona na przecięciu kości i ustawieniu jej w innej pozycji oraz skorygowaniu ustawienia.

Chirurg może to zrobić:

Na otwarto
Wykonuje w tym przypadku osteotomię typu wail, kiedy przecina kość śródstopia wzdłuż długiej osi tej kości, ustawia w odpowiednim miejscu i zespala za pomocą śrub. To technika, w której to lekarz decyduje, w którym miejscu ta głowa po operacji się znajduje i w jaki sposób odtworzy łuk poprzeczny stopy.

Metodą mini inwazyjnej osteotomii kości śródstopia
Polega ona na punktowym przecięciu skóry i przezskórnym przecięciu kości specjalnym borem, czyli wiertłem. Kości są przecięte pod takim kątem, który gwarantuje zrost kostny, szybkie gojenie i kości same poustawiają się w takiej pozycji, w jakiej stopa sobie tego życzy.

Jak szybko możesz wrócić do aktywności po zabiegu?

Tak naprawdę, w przypadku osteotomii tylko w obrębie 2-4 małej kości śródstopia, już po 2-3 tygodniach możesz zacząć obciążać stopę. Natomiast po około 6-7 tygodniach możesz wrócić do pełnej aktywności, w tym również sportowej. W przypadku bardziej rozległej operacji rehabilitacja i powrót do pełnego zdrowia może być dłuższy.

To top