Nawracające kontuzje — jak ich unikać - Novum Ortopedia

Nawracające kontuzje — jak ich unikać

Nawracające kontuzje — jak ich unikać

Niezależnie, czy prowadzisz aktywny, czy siedzący tryb życia, zawsze może dojść do urazu narządu ruchu. Kontuzje zdarzają się zarówno na boisku i na trasie biegowej, jak i w drodze do sklepu. Nie wszystkie są groźne, stąd przekonanie, że skoro nic wielkiego się nie stało, nie ma powodu do wizyty u lekarza. Nawracające kontuzje właśnie tu nierzadko mają swoją przyczynę. Jeśli chcesz ich uniknąć, powinieneś z jednej strony słuchać sygnałów i odczuć płynących z twojego ciała, a z drugiej korzystać z pomocy tych, którzy mogą ci jej skutecznie udzielić.

Leczenie kontuzji — dlaczego powinieneś z niego korzystać

Nie musi dojść do widocznego przerwania ciągłości skóry, czy kości, by stwierdzić, że właśnie doznałeś urazu. Do uszkodzenia tkanek mogło bowiem dojść na głębszym poziomie, czyli w mięśniach, więzadłach lub ścięgnach. W przypadku mniejszych urazów twój organizm zwykle radzi sobie z naprawą. Robi to przez wytworzenie blizny, co jest objawem naturalnego procesu regeneracji i gojenia się tkanek. Niestety nie pozostaje to zupełnie bez śladu, bo tkanki w tym miejscu nie są już tak elastyczne i sprężyste. To zaś nie pozostaje bez wpływu na pracę uszkodzonego więzadła lub ścięgna, czy mięśnia. Tak oto powstają mikrourazy, które z czasem skutecznie osłabiają tkanki w miejscu uszkodzenia i zwiększają ryzyko ponownego urazu.


Przeczytaj także: Co zrobić po urazie — czyli zasada PRICE(M) w praktyce


Wniosek z tego jest taki, że nie zawsze zobaczysz gołym okiem, że stało się coś złego po złym stanięciu stopą, czy nagłym skręceniu kolana w trakcie gry w piłkę. To, że ból wkrótce minął, nie znaczy, że w miejscu urazu zupełnie nic się nie stało. To nie musi być nic wielkiego, ale warto o tym opowiedzieć rehabilitantowi lub ortopedzie.

Nawracające kontuzje — co zrobić, by do nich nie dopuścić

Tym, co może wpływać na rezygnację z wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty i leczenia kontuzji, jest przekonanie, że to zawsze traw zbyt długo. A przecież nikt nie chce być wyłączony z codziennej aktywności zawodowej, a tym bardziej sportowej. W końcu nic wielkiego się nie stało i z pewnością z czasem twoje ciało sobie poradzi. Takie myślenie aż prosi się o kłopoty i nierzadko zwiastuje nawracające kontuzje. Problem w tym, że każda następna może być groźniejsza w skutkach i tym samym wymagać bardziej skomplikowanego leczenia oraz dłuższego okresu rehabilitacji. Co możesz zrobić, by tego uniknąć? Jak skutecznie unikać kolejnych urazów?

Diagnozowanie pozostaw lekarzowi

W dzisiejszych czasach istnieje duża pokusa, by samemu wyręczać lekarza. W końcu w Internecie mnóstwo jest informacji na temat objawów różnych schorzeń. Czemu więc nie skorzystać z tej bazy wiedzy i samemu nie ocenić, czy doszło do czegoś poważnego, czy też nie.
To powszechny błąd, który skutkuje problemami zdrowotnymi i powikłaniami. Tu również mają swoją przyczynę niektóre nawracające kontuzje. Jeśli doznałeś urazu, zgłoś się do lekarza i to jemu pozostaw diagnozowanie. Posiada on wystarczająco dużo wiedzy, doświadczenia oraz sprzętu diagnostycznego, by dokładnie zbadać stan twojego narządu ruchu.

Dziewczyna z deskorolka trzyma się za bolącą kostkę. Nawracające kontuzje — jak ich unikać

Nie czekaj, aż ból sam minie i nie lekceważ dolegliwości

Żaden ból nie pojawia się bez powodu. Nawet jeśli po okresie wysiłku mija, nie zawsze świadczy to o tym, że wszystko wróciło do normy. To sygnał, który ciało wysyła w sytuacji, gdy coś jest nie tak. Ból ma swoje źródło, a twoim zadaniem jest jej zlokalizowanie. Nie zawsze też skuteczne okaże się rozbieganie. Owszem, na pewien czas ból i dolegliwości mogą ustąpić, ale nie zawsze oznacza to całkowite zniknięcie przyczyny. Niestety, brak odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia leczenia to jedna z przyczyn, która odpowiada za nawracające kontuzje.
Najlepiej, jeśli o pomoc poprosisz specjalistę. To może być zarówno rehabilitant, jak i lekarz ortopeda. Wiedzą oni, jak zdiagnozować różnego rodzaju urazy, kontuzje i przeciążenia. Poza tym pomogą ci wdrożyć od razu odpowiednie ćwiczenia, które usuną przyczynę dolegliwości bólowych, jeśli okaże się, że nie wymaga ona leczenia ortopedycznego.

Nie skupiaj się na samych objawach

Objawy mają swoje konkretne źródło. Nie zawsze samo leczenie objawowe wystarczy, by zatrzymać rozwój zmian chorobowych i zapalnych. Nawracające kontuzje biorą się między innymi z braku zmiany postępowania, które do nich doprowadziło. Gdy widzisz, że pewne ćwiczenia, czy sposób wykonywania czynności fizycznych ci szkodzi, zmień je, zmodyfikuj lub ogranicz natężenie.

Stosuj się do zaleceń rehabilitanta

Gdy trafisz do specjalisty od leczenia urazów i kontuzji, zaufaj mu. Ma wiedzę i doświadczenie, których tobie brakuje. Nie próbuj być mądrzejszy od niego, a jeśli masz wątpliwości co do wybranych form terapii, to porozmawiaj o tym. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest ich cel i dlaczego powinieneś je stosować, choć dotyczą innej części ciała, niż według ciebie powinny.
Stosowanie się do zaleceń rehabilitanta to jeden z kluczowych elementów skutecznej terapii i szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

To top