Jak dbać o stopy? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do kogo je skierujemy. Innej udzieli kosmetyczka, a innej podolog, czy fizjoterapeuta. Możesz też zapytać trenera personalnego, jeśli chcesz mieć pełny obraz tego, jak wiele możesz zrobić dla swoich stóp. Choć to niewielka pod względem rozmiaru część twojego ciała, to z pewnością przyznasz, że odgrywa kluczową rolę w twojej codziennej aktywności.
Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak dbać o ten narząd ruchu, by zapewnić mu odpowiednią ruchomość, uniknąć schorzeń dotykających stopy i zmniejszyć ryzyko urazu.
Jak zbudowane są twoje stopy?
Zanim dowiesz się, jak dbać o stopy, kilka słów na temat ich budowy. Dzięki temu łatwiej ci będzie zrozumieć, z czego wynikają różnego rodzaju problemy zdrowotne, które dotykają tę część ciała.
Choć są małe, to w ich skład wchodzi w sumie 33% wszystkich kości, z których zbudowane jest twoje ciało. To tylko pokazuje, jak duża spoczywa na nich odpowiedzialność. W końcu muszą każdego dnia znosić ciężar całego ciała zarówno w ruchu, jak i w pozycji stojącej. Szczególnym obciążeniom podlegają w trakcie ćwiczeń fizycznych i dźwigania dużych ciężarów.
Każda z twoich stóp składa się z trzech części:
- palców — zbudowanych z dwóch lub trzech paliczków,
- śródstopia — w skład którego wchodzi pięć długich kości, w tym dwie z charakterystyczną guzowatością w części podeszwowej,
- stępu — czyli kości łódkowatej, skokowej, sześciennej, piętowej oraz kości klinowych.
To wszystko może razem współpracować dzięki połączeniom więzadłowo-mięśniowym oraz trzem łukom stóp. Poza tym stopy posiadają około 200 tys. zakończeń nerwowych, co stanowi wyjątkowe połączenie z innymi organami w twoim ciele. Tym samym dbając o stopy, niejako przy okazji korzyści odnosi cały twój organizm.
Jak dbać o stopy — codzienna profilaktyka schorzeń i urazów
Gdy wszystko w twoim ciele funkcjonuje tak, jak należy i jest w równowadze, tak naprawdę niewiele trzeba, by zadbać o zdrowie. Podobnie jest z twoimi stopami. Problem w tym, że nie znajdujemy czasu nawet na kilka prostych ćwiczeń, które mogłyby uchronić nas przez poważniejszymi schorzeniami. Jeśli jednak naprawdę chcesz dbać o stopy, by służyły ci przez całe życie, powinieneś zacząć już dziś.
Obuwie
Zwróć uwagę na obuwie, które nosisz każdego dnia. Mowa tu o butach do pracy, uprawiania sportu, na zakupy i pieszych wędrówek, jeśli na takowe od czasu do czasu się wybierasz. Sprawdź, ile miejsca mają twoje palce i jak grube są podeszwy, które powinny amortyzować nierówności podłoża. Na szczęście nie musisz rezygnować z chodzenia w butach na obcasie, nawet na tym bardzo wysokim. Wystarczy, że zadbasz o to, by nie robić tego przez wiele godzin każdego dnia. Jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia do pracy w innym obuwiu, a pracujesz głównie za biurkiem, zaopatrz się w wygodne buty na zmianę, które możesz założyć, gdy przez dłuższy czas siedzisz i pracujesz.
Relaks i masaż
Po całym dniu spędzonym na nogach odpoczynek przyda się również twoim stopom. Twoje stopy posiadają wiele receptorów, które powiązane są z narządami wewnętrznymi i określonymi częściami ciała. Oddziałujesz na nie, gdy masujesz wybrane obszary stóp. Stąd masaż stóp, który warto robić po całym dniu, wspiera pracę zarówno samej stopy, jak i innych części ciała.
Możesz też zrelaksować się w trakcie moczenia stóp w roztworze wybranej soli. Kojące właściwości ma sól Epson. To siarczan magnezu, czyli związek chemiczny, który zawiera magnez, miedź i siarkę. Sól ta zwana jest też solą gorzką lub angielską. Możesz jej używać zarówno wtedy, gdy chcesz dbać o stopy, jak i w trakcie kąpieli całego ciała. Pomoże ci ona rozluźnić mięśnie, zregenerować tkankę i się zrelaksować. Sól ta działa też antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, oczyszczająco i odmładzająco. Twoje stopy z pewnością będą ci wdzięczne za czas spędzony w takiej kąpieli.
Ćwiczenia, które pomagają dbać o stopy
Gdy większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej, w twoim ciele tworzy się wiele napięć, co skutkuje przemęczeniem. Pasywność stóp sprawia, że nie reagują one odpowiednio na przeciążenia, którym są poddawane po okresie stagnacji. To zaś prosta droga do urazów i kontuzji oraz schorzeń, które nierzadko rozwijają się przez dłuższy czas, a których nawet nie jesteś świadom.
A wystarczy dosłownie kilka minut dziennie, by to zmienić. Pomogą ci w tym proste ćwiczenia na stopy, które wykonywać możesz zarówno w domu, jak i w pracy. Pierwsze możesz zrobić, zanim wstaniesz z łóżka, a ostanie, gdy położysz się do spania. Dzięki temu polepszysz pracę ścięgien i mięśni, zaktywizujesz stopy i zadbasz o ich prawidłowe krzywizny fizjologiczne.
Aby zadbać o stopy, możesz:
- wspinać się na palce i pięty, zatrzymując się na chwilę w każdej z tych pozycji,
- zwijać palcami prześcieradło (doskonałe ćwiczenie rano i przed snem) lub podnosić małe przedmioty
- ćwiczyć z wykorzystaniem poduszki sensomotorycznej:
- przenoszenie ciężaru z palców na pięty w trakcie stania na jednej nodze,
- przetaczanie stopy z palców na pięty,
- stawać palcami na stopniu w trakcie wchodzenia po schodach, następnie unosić piętę i opuszczać,
- usiąść na:
- płasko ułożonych na macie stopach,
- piętach stóp wspartych na palcach o podłoże,
- rolować stopą piłeczkę do tenisa lub małą z kauczuku,
- chodzić po macie do akupresury.
Jak jeszcze możesz dbać o stopy?
Sposobów na zadbanie o stopy jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz zrobić dla nich jeszcze więcej, pamiętaj, aby:
- dbać o codzienną higienę poprzez mycie i dokładne wycieranie stóp, szczególnie w przestrzeniach między palcami,
- stosować kremy pielęgnacyjne do stóp,
- codziennie zmieniać skarpetki,
- nie chodzić boso w publicznych łaźniach, saunach, basenach i prysznicach,
- nosić wkładki, jeśli zachodzi taka potrzeba,
- reagować na utrzymujące się objawy, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne.
W dbaniu o stopy ważna jest regularność. Nie musisz od razu wdrażać wszystkich przedstawionych tu propozycji. Ważne, by zacząć od jednej i z czasem rozszerzać działania profilaktyczne, które pomogą ci utrzymać stopy w doskonałej formie i zdrowiu.