Zapalenie kaletki krętarzowej to schorzenie, które dość często dotyka osoby uprawiające sporty biegowe. Może też być spowodowane pracą w pozycji stojącej lub klęczącej. Czym objawia się ta dolegliwość okolicy stawu biodrowego i w jaki sposób można ją skutecznie leczyć?
Co to jest kaletka?
Kaletkę można porównać do zbiornika lub woreczka zbudowanego z tkanki łącznej, który jest wypełniony niewielką ilością płynu lub mazi. Jego zadaniem jest ochrona przed nadmiernym tarciem struktur, które rozdziela. Najczęściej umiejscowiony jest pomiędzy ścięgnem danego mięśnia a kością.
W okolicy stawu biodrowego wyróżniamy trzy kaletki:
- ścięgna mięśnia pośladkowego średniego — leży pod tym ścięgnem,
- krętarzowa — leży bardziej bocznie,
- pasma biodrowo-piszczelowego.
W sytuacji, gdy jesteś zdrowy i wszystko działa bez zarzutu, ściany tej kaletki są cienkie i praktycznie przylegają do siebie. Problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do stanu zapalnego.
Objawy stanu zapalnego kaletki
Najczęściej z dolegliwościami wskazującymi na zapalenie kaletki krętarzowej do lekarza zgłaszają się kobiety w średnim wieku.
W momencie, kiedy pojawia się stan zapalny w tej okolicy, ściany kaletki się pogrubiają. Dochodzi do nadprodukcji płynu i wówczas kaletka zwiększa swoją objętość. Można ją porównać do balona wypełnionego płynem, co powoduje szereg dolegliwości.
Najczęściej objawia się to bólem po bocznej stronie kaletki, który promieniuje czasami na boczną stronę uda. Dochodzi też do ocieplenia tej okolicy, a kiedy taki stan jest długotrwały lub ma miejsce ropne zapalenie, wówczas może pojawić się nawet gorączka ogólnoustrojowa.
Ból występuje najczęściej rano, w momencie pierwszego ruchu po wstaniu z łóżka. Tak samo specyficzne jest to, że pojawiają się dolegliwości w momencie leżenia na boku po stronie problematycznej lub w momencie zakładania nogi na nogę.
Diagnozowanie zapalenia kaletki krętarzowej
Już samo badanie palpacyjne pozwala lekarzowi wyczuć powiększoną kaletkę. Jego uwadze nie umknie też ocieplenie tej okolicy. Istotne jest to, że w momencie badania okolica krętarza większego kości udowej jest bardzo wrażliwa na ucisk. Ten ból nasila się w momencie przywiedzenia i rotacji kończyny.
Ważne i jednocześnie pomocne dla postawienia prawidłowej diagnozy jest badanie USG, a w wybranych przypadkach również rezonans magnetyczny.
Zapalenie kaletki krętarzowej — przyczyny
Najczęstszą przyczyną jest wzmożone napięcie pasma biodrowo-piszczelowego i ucisk wywierany na wszystkie struktury miękkie przyczepiające się w okolicy krętarza. Pasmo biodrowo-piszczelowe to mięsień, który przebiega w tej okolicy, po bocznej stronie uda.
Do innych czynników, które mogą spowodować zapalenie kaletki krętarzowej, należą:
- problemy z kręgosłupem lędźwiowym,
- niektóre zabiegi w okolicy biodra,
- różna długość kończyn dolnych,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- osłabienie mięśni pośladkowych i czworogłowych,
- koślawienie podczas ruchu,
- przeciążenie i nadmierne napięcie.
Na czym polega leczenie zapalenia kaletki krętarzowej?
W pierwszym etapie lekarz musi wyeliminować te czynniki, które powodują ból. Przy leczeniu zachowawczym dużą rolę odgrywa jednak fizjoterapia. W praktyce oznacza to, że w obrębie objętym stanem zapalnym rehabilitant może stosować:
- rozluźniający masaż głęboki,
- rozluźnianie mięśniowo-powięziowe tych wszystkich struktur, które przyczepiają się w okolicy krętarza,
- wzmacnianie mięśnia czworogłowego,
- ćwiczenia stabilizacji obręczy biodrowej.
Pomocne okazuje się też wzmacnianie mięśnia pośladkowego średniego. To on bowiem sprawia, że miednica w momencie chodu opada, a to z kolei wywołuje duże napięcie.
Po wcześniejszym badaniu i konsultacji ze specjalistą rehabilitant może cię nauczyć pewnych form autoterapii. To może być między innymi rolowanie, rozciąganie i ochładzanie tej struktury. W wybranych przypadkach wskazane może też być przyjmowanie leków przeciwzapalnych.
Zapalenie kaletki krętarzowej objawia się między innymi zebraniem płynu. Gdy jest go niewiele, zwykle lekarz nie wykonuje punkcji i odbarczenia, ponieważ płyn sam wchłonie się w trakcie leczenia.
Co innego, gdy płynu jest dużo i istnieje ryzyko przejścia w stan ropny. Wówczas najprawdopodobniej lekarz zdecyduje się na jego usunięcie i zastosowanie antybiotykoterapii. Może też podać pod kontrolą USG niewielką ilość sterydu, który działa przeciwzapalnie.
Jeżeli to leczenie nie przynosi skutku lub powoduje nawroty, wówczas ortopeda może zaproponować operacyjne usunięcie kaletki.
Zapalenie kaletki krętarzowej to schorzenie, które może być dość uciążliwe. Jak widać, przyczyny mogą być bardzo różne. Od zwykłych przeciążeń wynikających z czynności dnia codziennego, do przeciążeń, które mogą powstać w wyniku uprawiania różnego rodzaju sportów, głównie biegania. Przy diagnozowaniu tego rodzaju schorzenia lekarz zwraca też uwagę na inne objawy, które pojawiają się w innej części ciała. Chociażby przy zaburzeniu osi w kolanie, ból pojawia się też w biodrze, choć jego przyczyną jest choroba w kolanie. Dlatego lekarze ortopedzi podchodzą do leczenia holistycznie, obejmując swoją uwagą pacjenta jako całość. Dzięki temu trudniej jest im przeoczyć ważne zmiany, które wymagają interwencji medycznej.