Zwana też dyskiem rehabilitacyjnym lub sensorycznym, poduszka sensomotoryczna to gumowy przedmiot wypełniony powietrzem. Choć w swej budowie bardzo prosty, to możliwości jej wykorzystania jest naprawdę wiele. Dzięki niewielkim wypustkom na powierzchni może służyć nie tylko do ćwiczeń, ale też do masażu wybranych partii ciała.
Dostępne są poduszki o różnej wielkości, dzięki czemu możesz dopasować je do swoich potrzeb. W zestawie znajdziesz też niewielką pompkę, która pomaga uzyskać odpowiedni poziom wypełnienia poduszki powietrzem. Jego ilość jest bowiem istotna dla prawidłowego wykonywania ćwiczeń i bezpieczeństwa użytkowania.
Dla kogo przeznaczona jest poduszka sensomotoryczna?
Od czasu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła ilość osób, które pracują zdalnie albo w systemie hybrydowym. Nawet jeśli do tej pory wykonywały pracę siedzącą, to nie była ona zupełnie pozbawiona aktywności fizycznej. Później wiele się zmieniło i od tamtej pory ich aktywność zwykle ogranicza się do krzątania po domu. To jednak wciąż za mało dla spragnionego ruchu ciała. Cierpi na tym między innymi kręgosłup, który obciążany przez wiele godzin, zaczyna wysyłać sygnały w postaci bólu, że najwyższy czas coś zmienić.
Jednak nie tylko wtedy poduszka sensomotoryczna okaże się zbawiennym dla ciała przyrządem. Możesz jej używać nie tylko w ramach profilaktyki, ale też jako pomoc terapeutyczn i zwiększając sprawność całego ciała.
Profilaktyka schorzeń kręgosłupa
Ból kręgosłupa może być bardzo dokuczliwy i skutecznie ograniczać twoją codzienną aktywność domową oraz zawodową. Dlatego warto podjąć działania profilaktyczne, które cię przed nim ochronią. Jednym ze sposobów jest korzystanie z poduszki sensomotorycznej. Wystarczy, że podłożysz ją pod pośladki i będziesz na niej siedzieć. Jest na tyle praktyczna, że możesz ją przekładać na różne siedziska w zależności od potrzeby. Gdy pracujesz, będzie to fotel biurowy, gdy odpoczywasz, fotel, w którym oglądasz programy w TV.
Jak się przekonasz, jest ona bardzo niestabilna, dlatego wymaga twojej uwagi i utrzymania aktywnej pozycji ciała. Dzięki temu skutecznie aktywuje mięśnie miednicy i tułowia. To zaś ostatecznie prowadzi do wypracowania utrzymywanej odruchowo prawidłowej postawy ciała.
Jeśli jednak już pojawiły się problemy z kręgosłupem, przed zakupem poduszki sensomotorycznej skorzystaj z porady swojego lekarza lub fizjoterapeuty.
Pomoc w rehabilitacji po urazach narządu ruchu
Rehabilitacja po zabiegu przeprowadzonym w celu przywrócenia utraconej sprawności fizycznej to niezbędny element w całym procesie leczenia. W zależności od doznanego urazu duże korzyści może przynieść też poduszka sensomotoryczna wykorzystana przez rehabilitanta do wybranych form terapii. Skutecznie przyczyni się między innymi do odzyskania czucia głębokiego własnego ciała, czyli prawidłowego działania zmysłu kinestetycznego. To dzięki niemu wiesz, gdzie w danym momencie znajdują się twoje kończyny, w czym pomagają rozmieszczone w ścięgnach i mięśniach receptory zmysłu kinestetycznego.
Profilaktyka zaburzeń równowagi u osób starszych
Wiele osób starszych cierpi na osteoporozę, co nierzadko objawia się dopiero w chwili upadku i doznania urazu w postaci złamania kości. Są to zwykle niespodziewane zdarzenia, które budzą duże zdziwienie. Wszystko przez to, że siła uderzenia jest nieadekwatnie niska w porównaniu do skutków, jakie ze sobą niesie. Złamanie osteoporotyczne bywa bardzo tragiczne w skutkach i nierzadko kończy się śmiercią pacjenta, który nie jest w stanie wrócić do pełnej sprawności.
Jedną z form profilaktyki w osteoporozie jest zwiększenie ilości umiarkowanej aktywności fizycznej. Pozytywnie wpływa to zarówno na kondycję kości, jak i ogólną kondycję psychofizyczną. Jedną z ważniejszych korzyści dobrze zaplanowanych ćwiczeń jest zdolność do utrzymywania równowagi całego ciała. W tym właśnie nieoceniona może się okazać poduszka sensomotoryczna. Pomaga poprawić zmysł równowagi i tym samym zmniejszyć ryzyko niekontrolowanych upadków.
Poduszka sensomotoryczna — niewielki przyrząd o dużym potencjale
Ten gumowy dysk wykorzystywany jest też w trakcie zajęć fitness. Pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i kręgosłupa oraz zadbać o zdrowie stóp. Wszystko dzięki temu, że w trakcie używania poduszki sensomotorycznej twoje mięśnie muszą pracować dużo ciężej, niż miałoby to miejsce na stabilnym podłożu.
Regularne korzystanie z poduszki pomaga też uniknąć kontuzji. Doskonale sprawdza się jako pomoc w wyrabianiu dobrych nawyków u dzieci, których kręgosłup jest w fazie dojrzewania. Warto skorzystać z porady ortopedy i zapytać, czy tego rodzaju przyrząd nie byłby wskazany w przypadku twojej pociechy. Możliwe, że dzięki temu wszyscy członkowie twojej rodziny zaopatrzą się w poduszki sensomotoryczne i tym samym skutecznie zadbacie o zdrowie oraz sprawność narządu ruchu.