Zerwanie więzadła krzyżowego u piłkarza najczęściej oznacza długą i ciężką rehabilitację. Dla większości zawodników oznacza to również przerwę w graniu praktycznie do końca sezonu lub dłużej. Zawsze jednak jest to dla nich bardzo trudny czas zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego bardzo ważna jest nie tylko profesjonalna opieka medyczna, ale też wsparcie rodziny oraz kolegów z drużyny.
Jak wygląda w praktyce proces powrotu do sprawności od momentu zerwania więzadła krzyżowego przedniego, do powrotu na boisko?
Co oznacza zerwanie więzadła krzyżowego przedniego i jak się objawia?
Więzadło krzyżowe odpowiada za stabilizację kolana. Jest ona niezbędna w trakcie poruszania się, a zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Mowa tu przede wszystkim o dyscyplinach, gdzie dochodzi do nagłych zatrzymań i zwrotów i to nierzadko przy dużej prędkości. Jeśli jednak poziom obciążenia będzie zbyt duży, więzadło może tego nie wytrzymać. Wówczas dochodzi do jego naderwania lub całkowitego zerwania.
Objawem zerwania więzadła jest charakterystyczny trzask w kolanie, ból, obrzęk i problem z pełnym wyprostem.
Tego typu uraz jest na tyle poważny, że nie wystarczy leczenie zachowawcze. Zerwane więzadła same się nie zrastają i dlatego niezbędna jest rekonstrukcja ACL.
Zerwanie więzadła krzyżowego u piłkarza — co to oznacza w praktyce
Najlepiej, gdy o doznanym urazie i drodze, jaką przeszedł od momentu jego doznania aż do powrotu na boisko, opowie sam zawodnik. W tym przypadku będzie to Kacper Smoliński, młody piłkarz Pogoni oraz reprezentacji młodzieżowej Polski.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
Do urazu u Kacpra doszło w trakcie meczu ekstraklasy w Krakowie, gdzie Pogoń Szczecin grała z Wisłą Kraków. I choć Kacper był fizycznie dobrze do niego przygotowany, to po wejściu z ławki rezerwowych udało mu się zagrać niespełna 15 minut. Gra została przerwana przez uraz kolana, co jak się okazało, wykluczyło go z rozgrywek na pozostałą część sezonu (do urazu doszło w październiku).
W chwili urazu Kacper poczuł w kolanie dwa strzały i zobaczył nadbiegających fizjoterapeutów. Ci nie mieli dobrych wiadomości i bardzo szybko zasygnalizowali trenerowi, że konieczna będzie zmiana. Zawodnik Pogoni opuścił boisko na noszach, a po powrocie do Szczecina od razu skontaktował się z Novum Ortopedia, gdzie przyjął go doktor Bartosz Paprota, specjalista ortopedii i traumatologii specjalizujący się w leczeniu urazów sportowych.
Reakcja na diagnozę
Do momentu urazu kariera Kacpra Smolińskiego rozwijała się bardzo dobrze. Był nie tylko podstawowym młodzieżowcem w kadrze Pogoni, ale też regularnie powoływany był do młodzieżowej reprezentacji Polski. Dla każdego piłkarza moment urazu oraz usłyszenie diagnozy, że doszło do uszkodzenia więzadła, co wiąże się z zabiegiem operacyjnym i długą rehabilitacją, zawsze jest bardzo trudnym momentem w karierze.
Do Kacpra na początku nie docierało jeszcze, że czeka go aż tak długa przerwa w rozgrywkach. Stało się to dopiero po zabiegu, gdy piłkarz wrócił do domu i miał czas na spokojne przemyślenia. Nie było to łatwe. Tym bardziej że dwa tygodnie po meczu, w którym doznał urazu, miał jechać na zgrupowanie kadry młodzieżowej i reprezentować biało-czerwone barwy. To był czas, kiedy u Kacpra pojawiło się uczucie zwątpienia i rezygnacji. Był załamany, że wystarczył jeden moment, by legły w gruzach jego plany i wizja dobrze rozegranego sezonu.
Na szczęście nie był w tym sam. Dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół i kolegów z drużyny z każdym dniem jego motywacja do działania na rzecz powrotu na boisko była coraz większa.
Anatomiczna hybrydowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego
Po wykonaniu szczegółowych badań i rozmowie z piłkarzem lekarz ortopeda podjął decyzję o wykonaniu anatomicznej hybrydowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. W przypadku Kacpra była to najlepsza możliwa metoda, która dawała szansę na uzyskanie maksymalnych korzyści zdrowotnych.
W trakcie zabiegu doktor Paprota zastosował przeszczep hybrydowy, który jest połączeniem materiału pobranego od pacjenta ze specjalną syntetyczną taśmą, która pełni rolę rusztowania. Jest to technika hybrydowa Internal Brace™. Dzięki temu ta wewnętrzna szyna stanowi zabezpieczenie dla przeszczepu i chroni go przed rozciągnięciem lub uszkodzeniem w trakcie rehabilitacji i wgajania.
Obawy przed zabiegiem
Moment kontuzji i operacji to dla sportowca bardzo ciężki czas. Lęk przed zabiegiem najlepiej zneutralizować za pomocą informacji na temat poszczególnych etapów i tego, co w jego trakcie będzie się działo. Nie da się jednak całkowicie uniknąć stresu i obaw co do tego, jak na operację zareaguje samo ciało. Ważne jest jednak pozytywne nastawienie i zaufanie do lekarza operującego.
Tego na szczęście piłkarzowi Pogodni Szczecin nie brakowało.
Zerwanie więzadła krzyżowego u piłkarza — proces rehabilitacji
Gdy znieczulenie operacyjne przestało działać, pojawił się ból. W jego złagodzeniu Kacprowi pomogły przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe.
Jeszcze tego samego dnia wieczorem, przyszedł do niego rehabilitant, który pokazał, jak stawiać pierwsze kroki przy wsparciu kul łokciowych. Następnego dnia piłkarz wrócił do domu.
W trakcie kolejnego spotkania tym razem z rehabilitantką, Kacper dowiedział się, jak będzie wyglądać jego rehabilitacja oraz ile może potrwać.
Pierwszy okres po operacji, który trwa około 2 tygodnie, jest bardzo ważny. To czas, kiedy rehabilitant głównie walczy z obrzękiem, z tą fazą zapalną po zabiegu. Stąd ćwiczenia w tym okresie nie są tak bardzo intensywne.
Gdy ma miejsce zerwanie więzadła krzyżowego u piłkarza, bardzo ważne jest, by przez cały czas rehabilitacji nie spadła u niego motywacja do ćwiczeń i zabiegów. Pomocna w tym okazuje się wiedza na temat tego, kiedy będzie mógł normalnie chodzić, jeździć na rowerze stacjonarnym i biegać. I ta najważniejsza odpowiedź na pytanie: kiedy wrócę w pełni do uprawiania sportu i zagram z kolegami na boisku?
W przypadku Kacpra umiarkowane ćwiczenia na rowerku stacjonarnym możliwe były po upływie około 3-4 tygodni od rozpoczęcia rehabilitacji. Natomiast na bieganie na bieżni potrzebował około 4 miesięcy i mógł robić to bez odczuwania bólu.
Przeczytaj także: Rehabilitacja po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
Po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego rehabilitacja składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest wspomniane przeciwdziałanie zapalne. Dopiero w drugim etapie można skupić się na przywracaniu sprawności stawu, odzyskiwaniu zakresu ruchu oraz odbudowie siły mięśniowej.
Okres przejściowy
Samo zakończenie rehabilitacji w ośrodku Novum Ortopedia nie było dla Kacpra równoznaczne z powrotem na boisko i rozgrywaniem meczów ligowych.
Najpierw musiał wykonywać testy na maszynie Bio Dex. Z jej pomocą można określić i porównać siłę mięśni w zdrowej i operowanej nodze. Okazało się, że wyniki są na tyle dobre, że piłkarz mógł wrócić do treningów indywidualnych. W praktyce oznaczało to konieczność odbywania takich treningów przez dwa kolejne miesiące i robienia co 2-3 tygodnie testów na maszynie Bio Dex.
Po tym okresie test bioder wyszedł na tyle zadowalający, że Kacper za zgodą lekarza mógł wrócić do treningów z drużyną.
Przez cały ten okres monitorowana była zarówno siła i wytrzymałość mięśniowa, jak i ogólna wydolność organizmu. Pozwalało to określić optymalny moment, w którym zawodnik mógł wrócić do gry i tym samym zakończyć proces leczenia.
Powrót do rozgrywek
Po 10 miesiącach wytężonej pracy indywidualnej i z pomocą rehabilitanta Kacper Smoliński był w stanie rozegrać dwa mecze w zespole rezerw. W trakcie gry czuł się bardzo dobrze. Nie odczuwał też żadnego dyskomfortu, a jego kolano reagowało tak, jakby nigdy nie doszło do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Nie pojawiły się też żadne dolegliwości w trakcie treningu i samych rozgrywek.
To wszystko było możliwe dzięki szybkiemu i profesjonalnie przeprowadzonemu zabiegowi rekonstrukcji anatomicznej hybrydowej więzadła krzyżowego przedniego. Jest to technika, która polega na anatomicznym odtworzeniu więzadła i ułożeniu przeszczepów w taki sposób, aby odtworzyć stabilność rotacyjną oraz stabilność w płaszczyźnie strzałkowej przód-tył. Natomiast metoda hybrydowa wzmacnia przeszczep i pozwala na szybszą oraz krótszą rehabilitację. Kacper jest również przykładem, że po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego i przy zastosowaniu tej techniki, można wrócić do profesjonalnego uprawiania sportu.