Diagnostyka po urazie barku — dlaczego jest ważna - Novum Ortopedia

Diagnostyka po urazie barku — jak wygląda i dlaczego jest taka ważna

Diagnostyka po urazie barku — jak wygląda i dlaczego jest taka ważna
Ten wpis posiada również wersję audio

Diagnostyka po urazie barku to postępowanie, którego nie powinno zabraknąć, niezależnie od zaistniałej przyczyny i towarzyszących temu objawów. Niestety wiele osób lekceważy niewielkie dolegliwości i rezygnuje z wizyty u ortopedy. Nierzadko spowodowane jest to niewielkimi objawami i krótkotrwałym ograniczeniem ruchomości w barku. Nierzadko jednak, po pewnym czasie okazuje się, że organizm nie poradził sobie z naprawą uszkodzonych struktur i niezbędna jest interwencja medyczna. Wtedy jednak może nie wystarczyć zwykłe leczenie zachowawcze, tylko wskazany będzie zabieg operacyjny.

Jak możesz tego uniknąć? Które badania diagnostyczne są niezbędne przy urazie barku i dlaczego ich wykonanie jest kluczowe?

Objawy, które mogą wskazywać na uraz barku

Wstępną diagnostykę powinieneś przeprowadzić samodzielnie na podstawie zauważonych objawów. Pod warunkiem oczywiście, że wiesz, na co zwracać uwagę i znasz podstawowe zmiany, które towarzyszą urazom i zmianom chorobowym barku. Jeśli nie posiadasz takiej wiedzy, oto symptomy, które mogą wskazywać, że twój bark wymaga pogłębionej diagnostyki przeprowadzonej przez lekarza ortopedę.

Do najczęstszych objawów, które sam możesz zauważyć, należą:

  • odczucie braku stabilności stawu barkowego,
  • duży, narastających w trakcie ruchu rękoma ból w górnej części ramienia,
  • problem ze swobodnym, wolnym od bólu poruszaniem ręką,
  • obrzęk i opuchlizna,
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny,
  • krwiaki,
  • wystający koniec obojczyka, którego nie da się na stałe wcisnąć na właściwe miejsce, ponieważ za każdym razem z niego wyskakuje,
  • zasinienie,
  • drętwienie, pieczenie lub mrowienie ręki, co wskazuje na uszkodzony nerw,
  • zniekształcony, nienaturalny wygląd ramienia,
  • możliwość wyczucia głowy kości ramiennej w okolicy pachy,
  • możliwy stan podgorączkowy lub gorączka.

Nie każdy z tych objawów musi wskazywać na poważny uraz. Nie lekceważ jednak żadnego z nich, ponieważ brak terapii w niektórych przypadkach może skutkować powikłaniami nawet po długim okresie od pojawienia się pierwszych dolegliwości. Diagnostyka po urazie barku nigdy ci nie zaszkodzi. Może za to uchronić cię przed utratą ruchomości w stawie i dodatkowymi zmianami, którym można zapobiec dzięki odpowiednio wczesnej konsultacji ortopedycznej.

Diagnostyka po urazie barku

Po urazach stawu barkowego zawsze powinieneś wykonać szczegółowe badania diagnostyczne zlecone przez lekarza ortopedę. W stawie o tak dużym zakresie ruchu może bowiem dojść do wielu uszkodzeń o różnych stopniu nasilenia i skomplikowania. Dlatego samo badanie kliniczne, choć ważne i stosowane przez ortopedę w trakcie konsultacji, zwykle okazuje się niewystarczające do postawienia prawidłowej diagnozy. Bez tego zaś niemożliwe jest rozpoczęcie skutecznego leczenia i tym samym przywrócenie pełnej sprawności w uszkodzonym stawie.

Rezonans magnetyczny - diagnostyka po urazie barku

Rodzaje niezbędnych badań diagnostycznych

Diagnostyka po urazie barku, oprócz badania przedmiotowego obejmuje również:

  • zdjęcie RTG — stosowane jest przede wszystkim w celu wykluczenia przez lekarza urazów kości, do których mogło dojść w stawie barkowym. Przeoczenie złamania lub pęknięcia kości mogłoby doprowadzić do groźnych w skutkach powikłań, co zwiększałoby ryzyko trwałej utraty zdrowia;
  • badanie USG — pomaga lekarzowi ocenić stan struktur wewnętrznych podczas ruchu oraz sprawdzić, czy nie doszło do urazu tkanek miękkich w obrębie stawu barkowego;
  • rezonans magnetyczny — to najbardziej uniwersalne i jednocześnie niezwykle dokładne badanie diagnostyczne. Z jego pomocą lekarz ortopeda może ocenić wszystkie tkanki miękkie oraz elementy kostne w okolicy barku. Nie może jedynie dokonać dynamicznej oceny tkanek, w czym, jak już wiesz, pomocne jest badanie USG. Jego dużym atutem jest fakt, iż nie wykorzystuje promieni rentgenowskich, dzięki czemu lekarz może wykonać rezonans magnetyczny wiele razy w niewielkich odstępach czasu.

Dlaczego diagnostyka po urazie barku jest taka ważna?

Im mniejszy uraz i niezbyt uciążliwe dolegliwości po jego doznaniu, tym większe prawdopodobieństwo zlekceważenia go. W praktyce oznacza to, że nie umówisz się na konsultację ortopedyczną i uznasz, że ból oraz niewielkie ograniczenie ruchomości w barku minie, gdy tylko ten nieco odpocznie. Im jesteś starszy, tym częściej możesz tak właśnie podchodzić do tego rodzaju zdarzeń. W końcu nie od dziś wiadomo, że w starszym wieku łatwiej powiedzieć, co cię nie boli, niż co ci dolega, bo tego drugiego jest po prostu więcej. Nie idź jednak tym tokiem myślenia.
To prawda, że wraz z wiekiem organizm ludzki nie jest już tak wytrzymały i zdolny do regeneracji, jak w czasach młodości. Wiele jednak zależy od prowadzonego przez ciebie stylu życia i tego, jak reagujesz na różnego rodzaju urazy. I choć diagnostyka po urazie barku może ci się wydać czymś zbędnym, to nie rezygnuj z niej.

Diagnostyka po urazie barku - pacjentka w trakcie badania


Przeczytaj także: Ból barku – gdzie szukać przyczyny


Jak wynika z wiedzy i doświadczenia ortopedów, nawet niewielki uraz barku może doprowadzić do uszkodzenia ścięgna. Czas w tym przypadku nie zadziała jak terapia i może się okazać, że po jego upływie niewielki uraz wymagać będzie dużo poważniejszych zabiegów.
Inwestycja w dokładną diagnostykę to inwestycja w twoje zdrowie. Lekarz nie musi od razu stwierdzić, że niezbędna jest operacja. Oceni jednak stan twojego barku i zaleci odpowiednie działania terapeutyczne. To mogą być ćwiczenia pod okiem rehabilitanta lub zabiegi wykonane przez fizjoterapeutę. W trakcie spotkań z nimi dowiesz się też, jak w przyszłości unikać urazów barku i jakie działa mogą pomóc ci wzmocnić tę ważną część narządu ruchu.

To top