Ból pośladka — jakie mogą być przyczyny

Ból pośladka — jakie mogą być przyczyny

Ból pośladka może mieć wiele przyczyn a ich rozpoznanie najlepiej pozostawić ortopedzie lub fizjoterapeucie. Zwłaszcza jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas i promieniują do innych części ciała. Może to bowiem wskazywać na poważniejsze schorzenie niż tylko zwykłe przeciążenie. Wynika to z budowy pośladka, który składa się nie tylko z mięśni, ale też innych tkanek, których zaburzone funkcjonowanie może powodować dolegliwości bólowe. To może być guz kulszowy, mięsień gruszkowaty lub pośladkowy średni, więzadła oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Zwykle dopiero w trakcie badania lekarz jest w stanie stwierdzić, co w twoim przypadku powoduje ból pośladka.

Ból pośladka — najczęstsze przyczyny

Choć dokładną diagnozę najlepiej zostawić lekarzowi, to już po objawach możesz wstępnie domyślić się, co powoduje ból pośladka, którego doświadczasz. Nie zawsze twoje przypuszczenia się potwierdzą, ale świadomość tego, co może ci dolegać, może zadziałać mobilizująco i szybciej umówisz się na wizytę w gabinecie lekarskim.

Przeciążenie mięśni pośladka

To jedna z częstszych przyczyn dolegliwości bólowych w tej części ciała u osób aktywnych. Wynika to głównie z budowy samego pośladka, w skład którego wchodzą przede wszystkim mięśnie, a dokładnie mięsień pośladkowy mniejszy, średni i wielki. Najczęściej dochodzi do przeciążenia tego średniego.

Jeśli więc uprawiasz sport albo prowadzisz aktywne życie osobiste i zawodowe, może dojść do przeciążenia tych mięśni. Ból szczególnie często pojawia się po jeździe na rowerze i rolkach lub bieganiu pod górę.
W przypadku bólu pośladka spowodowanego przeciążeniem dolegliwości zwykle pojawiają się w jego górnej i bocznej części. Ból może mieć charakter ćmiący, pulsujący lub palący.

Rwa kulszowa

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą powodować ucisk na nerw kulszowy, który biegnie między innymi przez mięsień gruszkowaty i mięsień pośladkowy wielki. Atak rwy kulszowej objawia się silnym bólem w krzyżu, któremu towarzyszy też nagły i rwący ból pośladka. Dolegliwości nie ograniczają się jednak do tego obszaru, ale promieniują do nóg i bywa, że czujesz je nawet w stopach. Ból może być rwący lub piekący i być połączony z drętwieniem nogi.
Jeśli ból ogranicza się do samego pośladka, może to oznaczać, że cierpisz na rwę pośladkową.

Ból pośladka spowodowany urazem

Kłujący i rozlany ból w pośladku może być spowodowany urazem, do którego doszło w trakcie uprawiania sportu lub aktywności związanej z pracą. Mowa tu między innymi o naciągnięciu lub naderwaniu przywodzicieli uda, czy też stłuczeniu lub uszkodzeniu kości ogonowej w wyniku upadku na twardą powierzchnię.
Bólowi może towarzyszyć stan zapalny i obrzęk, a same dolegliwości nasilają się, gdy obciążasz kontuzjowaną nogę. W przypadku upadku na kość ogonową, ból zwykle zlokalizowany jest w środku pośladka i nasila się w trakcie siedzenia.

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból pośladka może też być wywołany podrażnieniem mięśnia gruszkowatego, który wspiera ruchomość uda i stabilizuje staw biodrowy. Spowodowane to może być długotrwałym siedzeniem na twardej powierzchni lub przeciążeniem spowodowanym przez biegi na długich dystansach.
Dolegliwości pojawiają się w pozycji siedzącej, a nasilają przy dotyku mięśnia gruszkowatego, który znajduje się mniej więcej na wysokości tylnej kieszeni spodni. Możesz też odczuwać drętwienie i mrowienie w tej okolicy. Ból pośladka zmniejsza się w trakcie chodzenia, ale nie znika bolesne ograniczenie zakresu ruchomości wewnętrznej w stawie biodrowym.

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie biodrowym

Zwyrodnienie stawu biodrowego to kolejna możliwa przyczyna bólu pośladka. Towarzyszy mu ograniczenie ruchomości w stawie i jego zesztywnienie, trzeszczenie stawu w trakcie chodzenia i osłabienie nogi. W miarę postępowania zmian zwyrodnieniowych zwiększają się dolegliwości bólowe, do których dochodzą przykurcze mięśniowe.

Ból pośladka u kobiet w ciąży

W okresie ciąży dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety, co może skutkować między innymi bólem pośladków. Spowodowane to jest między innymi przez wzrost masy ciała,
rozluźnienie więzadeł i ścięgien, czy też zmianę krzywizny kręgosłupa.

Masaż pośladków. Ból pośladka — jakie mogą być przyczyny

Leczenie bólu pośladków

Jak łatwo się domyślić, sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny, która stoi za bólem pośladka. Dlatego pierwszym krokiem na drodze od uwolnienia się od niego powinna być konsultacja ortopedyczna. W wybranych przypadkach lekarz może zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne, a wśród nich:

  • terapię manualną,
  • masaż,
  • terapię tkanek miękkich,
  • zabiegi z zastosowaniem lamp, prądów i pola magnetycznego,
  • bicze wodne,
  • ćwiczenia rozciągające.

Do fizjoterapeuty możesz się też zgłosić, gdy ból pośladka pojawił się po intensywnym treningu. Dzięki temu w mięśniach szybciej przywrócona zostanie równowaga i będziesz mógł wrócić do ulubionych aktywności. Zdarza się, że tego typu dolegliwości pomagają wykryć poważne schorzenia, w tym zmiany zwyrodnieniowe, których wcześniej nie byłeś świadom.

To top