Uraz mięśnia dwugłowego uda — rodzaje, przyczyny, leczenie - Novum Ortopedia

Uraz mięśnia dwugłowego uda — rodzaje, przyczyny, leczenie

Uraz mięśnia dwugłowego uda — rodzaje, przyczyny, leczenie

Choć uraz mięśnia dwugłowego uda nie zawsze musi być poważny, to nie oznacza, że można go lekceważyć. Dlatego też nawet w przypadku mniejszych kontuzji warto skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty. Dzięki temu nie tylko szybciej przywrócisz pełną siłę mięśniową, ale też dowiesz się, jak w przyszłości zapobiegać tego rodzaju zdarzeniom.
Do jakiego rodzaju urazu może dojść w obrębie mięśnia dwugłowego uda i co może doprowadzić do tego rodzaju kontuzji?

Rodzaje urazów mięśnia dwugłowego uda

Mięsień dwugłowy uda możesz uszkodzić na kilka sposobów. W zależności od przyczyny uraz może być lekki, co zwykle nie wiąże się z koniecznością interwencji medycznej, ale też zdarzają się kontuzje bardziej poważne, z którymi twój organizm nie będzie w stanie samodzielnie sobie poradzić.

Stłuczenie mięśnia dwugłowego uda

To najłagodniejsza forma urazu tej części ciała i obejmuje jedynie podskórną tkankę wraz z naczyniami krwionośnymi, które ją otaczają. Wyjątkiem są bardzo silne stłuczenia, które mogą negatywnie odbić się też na głębszej warstwie mięśnia dwugłowego. Stłuczeń zwykle doznają sportowcy uprawiający dyscypliny kontaktowe, takie jak piłka nożna, sztuki walki, czy koszykówka.

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Ten uraz mięśnia dwugłowego uda również nie należy do poważnych ze względu na niewielką ilość uszkodzonych włókien mięśniowych (mniej niż 5%). Mimo to pojawia się w tym obszarze stan zapalny, powodujący ból. Nie dochodzi jednak do ograniczenia ruchomości lub jest ono bardzo małe. Do naciągnięcia mięśnia dwugłowego uda może doprowadzić zarówno przeciążenie, jak i nagły ruch lub uderzenie w napięty mięsień.

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda

To poważniejszy od poprzedniego uraz, o którym świadczy większa ilość uszkodzonych włókien mięśniowych (powyżej 5%). Towarzyszy temu stan zapalny, silny ból, odczuwalne ograniczenie ruchomości i skurcz mięśnia.

Lekarz bada udo zawodniczki sztuk walki

Zerwanie mięśnia dwugłowego uda

Czwarty rodzaj urazu jest jednocześnie najpoważniejszym, gdy chodzi o stopień uszkodzenia mięśnia dwugłowego uda. Wynika to z faktu, iż dochodzi tu do całkowitego przerwania ciągłości zarówno włókien mięśniowych, jak i naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych. Oprócz bólu i braku kontroli ruchów wizualnym objawem jest duży i rozległy krwiak.

Uraz mięśnia dwugłowego uda — najczęstsze objawy

Poza nagłym i nierzadko ostrym bólem w tylnej części uda, w zależności od stopnia, urazowi mięśnia dwugłowego uda może też towarzyszyć:

  • obrzęk,
  • tkliwość i wrażliwość na dotyk,
  • mniejsze lub większe ograniczenie ruchomości w kończynie dolnej,
  • krwiak,
  • siniak.

Nie zawsze będziesz w stanie wstępnie określić, jak poważnego urazu doznałeś. Dlatego warto skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą, by dowiedzieć się, do jakich uszkodzeń doszło. Dzięki temu od razu otrzymasz odpowiednią pomocą, nawet jeśli okaże się, że to tylko stłuczenie.

Możliwe przyczyny urazów mięśnia dwugłowego uda

Przyczyny mogą być zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie, które zwiększają ryzyko kontuzji. Warto jednak wiedzieć, że już sama ich znajomość pomoże ci wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne i w bardziej świadomy sposób podchodzić do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej, czy wykonywanej pracy.

Do najczęstszych możliwych przyczyn, które mogą doprowadzić do urazu mięśnia dwugłowego uda, należą między innymi:

  • zła i nieefektywna rozgrzewka, w której pominięto uelastycznienie, rozgrzanie i właściwe rozciągniecie mięśnia dwugłowego uda,
  • przeciążenie spowodowane zbyt intensywnym treningiem i przekroczeniem naturalnych możliwości mięśnia dwugłowego,
  • niekontrolowane rozciągnięcie mięśnia przez siły zewnętrzne,
  • nagła zmiana kierunku w trakcie biegu,
  • zbyt szybki start lub zatrzymanie,
  • gwałtowny wyskok,
  • silne uderzenie w mięsień dwugłowy,
  • upadek na twardą powierzchnię.

Uraz mięśnia dwugłowego uda może też być spowodowany niedostosowaniem rodzaju aktywności do twoich aktualnych możliwości fizycznych i kondycyjnych. Ryzyko urazu jest też spore, jeśli zaniedbujesz czas na regenerację i odpoczynek, co może pogłębiać mikrourazy i dodatkowo osłabiać wybrane włókna mięśniowe. To zaś przekłada się na stopniowy spadek wydolności i niewłaściwe funkcjonowanie mięśnia dwugłowego uda. Skutkiem tego nierzadko są poważniejsze i bardziej rozległe urazy, które na dłużej przerywają prowadzenie aktywnego trybu życia.

Możliwe sposoby leczenia urazów mięśnia dwugłowego uda

Metody leczenia w dużej mierze uzależnione są od stopnia doznanego urazu i rozległości uszkodzeń, do których doszło w mięśniu dwugłowym. W przypadku stłuczenia, naciągnięcia czy naderwania, zwykle skuteczne okazuje się leczenie zachowawcze. Tu w pierwszej kolejności powinieneś odciążyć nogę i jak najczęściej utrzymywać ją powyżej poziomu serca, co poprawi krążenie. Ulgę mogą też przynieść zimne okłady stosowane kilka razy w ciągu dnia, a w razie mocno nasilonych dolegliwości bólowych — środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Rehabilitacja mięśnia dwugłowego uda

Zdecydowanie wskazane jest też skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty, który może zastosować wybrane techniki terapeutyczne w postaci:

  • terapii manualnej,
  • terapii funkcjonalnej,
  • krioterapii,
  • ultradźwięków,
  • kinesiotapingu.

Jeśli jednak doznałeś urazu w postaci zerwania mięśnia dwugłowego uda, niezbędna może okazać operacja. Warto jednak wiedzieć, że w tej sytuacji bardzo ważny jest czas jej przeprowadzenia. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Zerwanie mięśnia — przyczyny i objawy urazu„, który również znajdziesz na naszym blogu.

Źródło:

www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/urazy-miesnia-dwuglowego-uda-rodzaje-objawy-diagnostyka-i-leczenie/

www.poradnikzdrowie.pl

To top