O tego rodzaju urazy, wbrew pozorom wcale nie tak trudno, zwłaszcza gdy znajdziesz się na śliskiej nawierzchni. To może być zarówno mokra trawa, jak i oblodzona nawierzchnia, przykryta cienką warstwą śniegu. Upadek na kość ogonową jest wyjątkowo bolesny, a jego skutki w wybranych przypadkach mogą okazać się dość poważne.
Kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza i jakiej diagnozy możesz się spodziewać przy tego rodzaju urazie?
Kość ogonowa — z czego się składa i jaką pełni rolę
Ta część kręgosłupa o nazwie związanej z ogonem, który z wyjątkiem człowieka wykształcił się w tym miejscu u pozostałych ssaków, pełni różne funkcje. Nie tylko wspiera twoje ciało w trakcie siedzenia. Przyczepione są też do niej mięśnie, więzadła i ścięgna, wspierające dno miednicy i biorące udział w wypróżnianiu.
Nazywana też kością guziczną, kość ogonowa składa się z trzech do pięciu kręgów guzicznych i jest pierwszym od dołu odcinkiem kręgosłupa. Zwykle też zakrzywiona jest u dołu w stronę miednicy.
Kość ogonowa może ulec zarówno uszkodzeniu fizycznemu, jak i osłabieniu, czy też nadwyrężeniu.
Upadek na kość ogonową — czym może się skończyć
Niewielka odległość od pośladków sprawia, że kość ogonowa jest bardziej niż inne części kręgosłupa, narażona na urazy podczas upadku.
W zależności od siły uderzenia może dojść do stłuczenia, pęknięcia lub złamania kości ogonowej. Zdarzyć się to może nie tylko w wyniku poślizgnięcia. Kość ogonową możesz sobie też uszkodzić:
- gdy zostaniesz uderzony twardym przedmiotem w jej pobliżu, czyli w pośladki,
- w trakcie uprawiania sportów kontaktowych,
- podczas wypadku komunikacyjnego.
Niestety, upadek na kość ogonową praktycznie zawsze skutkuje bardzo silnym, nieprzyjemnym bólem. Dodatkowo może on promieniować na inne części ciała, w tym do nóg i do podbrzusza. Po uderzeniu się w kość ogonową możesz mieć również problem z siadaniem, któremu towarzyszy ból wynikający z naciskania na tę okolicę. Bolesne jest też wypróżnianie.
Przeczytaj także: Ból kości ogonowej – czym może być spowodowany
Warto wiedzieć, że w przypadku stłuczenia kości ogonowej, dolegliwości bólowe, choć duże na początku, z każdym dniem słabną, aż do całkowitego ustania. Jeśli jednak tak się nie dzieje i pomimo upływu czasu kość ogonowa w miejscu uderzenia wciąż boli, umów się do lekarza. Objawy te mogą bowiem wskazywać na poważniejszy uraz, w tym na pęknięcie lub złamanie kości ogonowej. To zaś zwykle wymaga interwencji medycznej.
Uszkodzona kość ogonowa — na czym polega leczenie
Niezależnie, czy upadek na kość ogonową doprowadził do jej stłuczenia, pęknięcia, czy złamania, w każdym z tych przypadków stosuje się leczenie zachowawcze. Wyjątkiem są złamania, w których pojawiły się odłamy kostne, tym samym nie ma szans na naturalne zrośnięcie się kości.
Domowe sposoby
Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu metod łagodzenia bólu za pomocą przepisanych przez lekarza leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomocne też okazują się ciepłe lub zimne okłady w miejscu uderzenia.
Ważne jest też, byś unikał w codziennym życiu sytuacji, które mogą potęgować ból. Dlatego siadaj na miękkich siedziskach, a w razie potrzeby podkładaj coś miękkiego pod pośladki. Możesz się też zaopatrzyć w specjalną poduszkę z otworem w środku. Pomoże ci ona odciążyć kość ogonową i nie dopuści do stykania się z twardą powierzchnią siedziska.
Wsparcie fizjoterapeuty
Po pomoc możesz się też zwrócić do fizjoterapeuty, który dysponuje metodami i zabiegami uśmierzającymi ból oraz wspierającymi zrastanie się pękniętej lub złamanej kości ogonowej. To może być terapia manualna, jonoforeza, ultradźwięki lub pole magnetyczne.
Czas powrotu do zdrowia
Na całkowite ustąpienie dolegliwości zwykle trzeba poczekać około 3 miesięcy, choć wiele zależy od tego, do jak poważnego urazu doszło.
Dłuższej terapii mogą wymagać osoby, których kości osłabione są przez osteoporozę. Tym bardziej że należą oni do grupy ryzyka osób narażonych na złamania niskoenergetyczne. Stąd w ich przypadku istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że upadek na kość ogonową zakończy się złamaniem, a nie tylko stłuczeniem.
Źródło:
wylecz.to/kosci-i-stawy/stluczenie-kosci-ogonowej-jak-leczyc-objawy/