Każdy, kto choć raz spędził za kierownicą kilka lub kilkanaście godzin w ciągłej jeździe przeplatanej krótkimi zjazdami na stację benzynową wie, jak dokuczliwy może być ból pleców podczas jazdy samochodem. Siedzący tryb życia, niewygodna, statyczna pozycja oraz drgania podczas jazdy to częste przyczyny dolegliwości kręgosłupa.
Na szczęście, istnieje kilka sposobów, które pomogą ci ograniczyć dolegliwości, a nawet im zapobiec. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się komfortową jazdą.
Dlaczego bolą plecy podczas jazdy samochodem?
Fotele w samochodach zwykle są dobrze wyprofilowane i dostosowane do sylwetki kierowcy. Trudno w nich siedzieć krzywo, bokiem, czy w pochyleniu, choć przy niewłaściwym ustawieniu mogą pojawić się pewne nieprawidłowości. Zwykle jednak siedzisz w miarę wyprostowany, z głową w pozycji horyzontalnej, by móc obserwować to, co dzieje się na drodze przed tobą. Ręce spoczywają na kierownicy w pozycji uznanej przez ciebie za najwygodniejszą, zmienianej w miarę potrzeby, gdy zajdzie konieczność wykonania skrętu.
Dlaczego więc po pewnym czasie pojawia się ból pleców podczas jazdy samochodem?
Okazuje się, że problemem jest nie tyle nieprawidłowa pozycja, co utrzymywanie jest przez zbyt długi czas i to regularnie za każdym razem, gdy siadasz za kierownicę. Jeśli więc jesteś zawodowym kierowcą i prowadzenie samochodu jest pracą, która wykonujesz każdego dnia, oba te elementy będą wpływały na kondycję twojego kręgosłupa. I o ile wyjazd na zakupy, choćby codzienny nie spowoduje bólu pleców, to już spędzenie za kierownicą kilku lub kilkunastu godzin każdego dnia może skutecznie mu zaszkodzić.
Przeczytaj także: Prowadzisz siedzący tryb życia?
Gdy to robisz, twoje mięśnie są nieustannie napięte, co powoduje ich niedożywienie i niedotlenienie. To zaś może objawiać się bólem pleców oraz drętwieniem kończyn dolnych i górnych.
Jeśli do tego dojdzie praca w stresie, który dodatkowo potęgujesz nieustannym kontrolowaniem sytuacji na drodze, nietrudno o dolegliwości bólowe. Te zaś z czasem mogą się nasilać i prowadzić do zmian chorobowych w poszczególnych częściach narządu ruchu.
Bólu pleców podczas jazdy samochodem – co możesz zrobić, by mu zapobiec
Nawet, jeśli spędzasz za kółkiem więcej czasu niż w domu, możesz zredukować dolegliwości i zmniejszyć obciążenia działające na twój kręgosłup. W tym celu:
Zadbaj o ergonomię zajmowanego miejsca w samochodzie
Aby ograniczyć negatywny wpływ wielogodzinnego zajmowania tej samej pozycji podczas prowadzenia samochodu, przed wyruszeniem w trasę zadbaj o:
- właściwe ustawienie fotela:
- wysokość dostosuj do swojego wzrostu, by zachować co najmniej 10 centymetrową przerwę między głową a dachem samochodu,
- odległość od kierownicy ustaw tak, by podczas wciskania sprzęgła, noga wciąż pozostawała lekko ugięta, a plecy przylegały do oparcia podczas skręcania (nie powinieneś siedzieć bliżej, niż 25 cm od kierownicy),
- górna część zagłówka powinna przylegać do potylicy, byś mógł bez problemu opierać głowę w trakcie jazdy,
- ustawienie kierownicy i rąk – kierownica powinna być na takiej wysokości, by przy rękach lekko ugiętych w łokciach, dłonie ułożone w pozycji wskazującej godzinę za kwadrans trzecia znajdowały się poniżej barków (to oczywiście pozycja wyjściowa, która wiele razy zmienia się w trakcie jazdy).
Zaopatrz się w akcesoria poprawiające komfort jazdy
Nie są to drogie dodatki. Dlatego tym bardziej warto ich używać, by wesprzeć swoje ciało i ograniczyć ból pleców podczas jazdy samochodem. Pomoże ci w tym:
Ergonomiczna poduszka lędźwiowa
Poduszka o kształcie zbliżonym do odcinka lędźwiowego kręgosłupa to prosty, ale za to skuteczny sposób na wsparcie tej części twoich pleców. Wystarczy przymocować ją do fotela, by wypełnić w ten sposób lukę, jaka zwykle pozostaje w tym miejscu. Od tej pory twój kręgosłup będzie dokładnie przylegał do oparcia. Przyczyni się to do zredukowania bólu i poczucia dyskomfortu w trakcie długiej podróży. Drugą taką możesz używać w domu lub biurze, gdzie również spędzasz wiele godzin w pozycji siedzącej.
Poduszka do siedzenia odciążająca kręgosłup
Drugim elementem, który może stanowić uzupełnienie dla poduszki lędźwiowej, jest ergonomiczna poduszka do siedzenia. Wykonana jest z pianki i posiada pamięć kształtu, dzięki czemu dostosuje się do twojej wagi. Nie tylko odciąża kręgosłup, ale też dzięki otworowi w środku, zmniejsza nacisk na kość ogonową.
Poza tym poduszka ta posiada specjalnie wyprofilowaną część pod uda, przez co:
- redukuje nacisk na tylną część nóg,
- pomaga w utrzymaniu właściwej postawy ciała,
- przeciwdziała napięciom mięśniowym.
Poduszka pod szyję
Trzecim elementem dopełniającym poprzednie, jest poduszka umieszczana na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa. Ergonomiczny kształt dopasowany do krzywizny kręgosłupa zapewni ci dobre podparcie . Ograniczy też dyskomfort oraz ból w tej części pleców w trakcie jazdy samochodem.
Aktywnie spędzaj czas w podróży
Nawet najdłuższą trasę można podzielić na krótsze odcinki. I tak powinieneś robić, jeśli chcesz zadbać o zdrowie kręgosłupa, poziom koncentracji i bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego:
- regularnie rób przerwy – nie tylko na tankowanie i posiłek, ale przede wszystkim na rozruszanie zastałego ciała. Wystarczy co kilkadziesiąt minut zjechać na parking i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, poprawiających krążenie i zmniejszających napięcie mięśni;
- wykonuj proste ćwiczenia podczas jazdy – w tym celu czas, gdy stoisz w korku wykorzystuj na wykonanie kilku prostych ćwiczeń, by rozruszać ręce, dłonie, tułów stopy i kręgosłup szyjny. Wystarczy pół minuty na każde ćwiczenie, by rozluźnić mięśnie, co pomoże ci ograniczyć wystąpienie dolegliwości bólowych i zwiększy komfort dalszej jazdy.
Korzystaj z pomocy fizjoterapeuty
Jeśli prowadzenie pojazdu to twoja codzienność, pomyśl o regularnym korzystaniu z pomocy fizjoterapeuty. Nie tylko pomoże ci monitorować stan zdrowia narządu ruchu, ale też dzięki stosowanym przez niego ćwiczeniom i zabiegom zadbasz o kondycję swoich mięśni, stawów, ścięgien i kości.
Dowiesz się też, jak we własnym zakresie możesz dbać o swój kręgosłup i które ćwiczenia wykonywanie w trakcie przerw w podróży, przyniosą ci największe korzyści i ograniczą ból pleców podczas jazdy samochodem.
Źródło: