Czasem wystarczy chwila nieuwagi na śliskiej powierzchni, by stopy straciły przyczepność i pośladki wylądowały na ziemi. Niestety nie są one w stanie zamortyzować uderzenia, którego siła w tym przypadku kumuluje się w kości ogonowej.
Upadek na twardą powierzchnię to tylko jedna z przyczyn dolegliwości pojawiających się w tej części twojego ciała. Co jeszcze może wywołać ból kości ogonowej i co powinieneś zrobić, gdy się pojawi?
Co to jest kość ogonowa?
Kość ogonową łatwo wyczuć pod palcami, gdy przyłożysz je do dolnego końca swojego kręgosłupa. To jego ostatni odcinek znajdujący się tuż pod kością krzyżową. Jak być może wiesz, w przeciwieństwie do człowieka, u innych ssaków właśnie w tym miejscu znajduje się ogon. Posiadałbyś go, gdyby w okresie życia płodowego proces jego wykształcania nie był hamowany, co dla naukowców jest jednym z dowodów na ewolucję.
Kość ogonowa składająca się z 3-5 kręgów guzicznych odgrywa bardzo ważną rolę. Wspiera twoje ciało, gdy siedzisz. Przyczepione są też do niej znajdujące się w tym miejscu więzadła, mięśnie i ścięgna, które między innymi biorą czynny udział w kontroli defekacji.
Ból kości ogonowej — jakie są najczęstsze przyczyny
Przyczyn bólu kości ogonowej może być co najmniej kilka. Niektóre z nich są bardziej oczywiste, inne mniej.
Twarda powierzchnia do siedzenia
Jeśli często podróżujesz i spędzasz wiele godzin w pozycji siedzącej na niezbyt wygodnych siedzeniach, również możesz odczuwać ból kości ogonowej. Może do tego doprowadzić też siedzący tryb życia, w tym wiele godzin spędzanych w pracy biurowej.
Na ból nierzadko cierpią też rowerzyści, którzy nie zadbali wcześniej o dobre dopasowanie i odpowiednią miękkość siodełka. Wąska powierzchnia do siedzenia również może powodować dolegliwości bólowe w dolnej części kręgosłupa.
By zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu, wstawaj od czasu do czasu, by się nieco poruszać i dać odpocząć obciążonej przez ciało kości ogonowej. Rób też przerwy w trakcie dłuższych tras rowerowych. Chwila spaceru zawsze pozytywnie wpłynie na nie tylko na koniec, ale też na cały kręgosłup.
Ciąża i poród
Okres ciąży to bardzo wymagający czas, w którym ciało kobiety obciążone jest na wiele sposobów. Jednym z nich jest rosnący płód i powiększająca się macica, co powoduje ucisk na kręgosłup i tym samym ból kości ogonowej. W grupie ryzyka są szczególnie te kobiety, które jeszcze przed ciążą doznały urazu kości ogonowej lub doświadczyły jej bólu z innych powodów.
Ból kości ogonowej w przypadku przyszłych matek może pojawić się też w chwili naturalnego porodu. Zwłaszcza gdy dojdzie do nieprzewidzianych komplikacji, w tym porodu kleszczowego, kiedy to lekarz zmuszony jest do użycia specjalnych instrumentów. Również bez powikłań kobieta rodząca może odczuwać ból kości ogonowej. Ma to miejsce w ostatnim etapie narodzin, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny.
Upadek na pośladki
Do najczęstszych należy uraz, do którego dochodzi w wyniku upadku pośladkami na twardą powierzchnię. Może ci się przydarzyć między innymi zimą, gdy nawierzchnie dróg i chodników są śliskie, co zmniejsza przyczepność twojego obuwia. Upaść też możesz na śliskiej trawie, mokrej podłodze lub w wyniku dowcipu zrobionego przez znajomych, którzy zabrali ci krzesło w chwili, gdy chciałeś na nim usiąść.
Upadki te mogą doprowadzić do stłuczenia, zwichnięcia lub złamania kości ogonowej. Na takie urazy twój organizm zwykle reaguje stanem zapalnym w okolicy kości ogonowej i większym napięciem znajdujących się tu mięśni.
Przeciążenie mięśni
Gdy podnosisz ciężary albo wykonujesz ciężką pracę fizyczną, która mocno obciąża twój kręgosłup, możesz doprowadzić do przeciążenia mięśnia guzicznego lub gruszkowatego. Skutkiem tego może być między innymi ból kości ogonowej.
Problemy zdrowotne w obrębie kręgosłupa
Tych jest całkiem sporo, a niektóre z nich mogą dawać dolegliwości w postaci bólu kości ogonowej. Do takich problemów zdrowotnych należą między innymi:
- nerwoból splotu krzyżowego — dolegliwości pojawiają się napadowo, w postaci rwącego i silnego bólu,
- torbiel pilonidalna — tworzy się na kości ogonowej i jest skutkiem nadkażenia mieszka włosowego prowadzącego do stanu zapalnego,
- ostroga kości ogonowej — to narośl na wierzchniej części kości ogonowej, która podrażnia okoliczny obszar ciała i objawia się bólem w trakcie długotrwałego zajmowania przez ciebie pozycji siedzącej,
- niestabilność kości ogonowej — ból kości ogonowej może być wywołany w tym przypadku zarówno zbyt dużą, jak i zbyt małą ruchomością stawu krzyżowo-guzicznego.
Jak uwolnić się od bólu kości ogonowej?
Niezależnie, czy doszło u ciebie do stłuczenia, złamania, czy też zwichnięcia kości ogonowej, zwykle wystarczające okazuje się leczenie zachowawcze. W rzadkich przypadkach, gdy lekarz po wykonaniu badań obrazowych stwierdzi, że doszło do wieloodłamowego złamania z dużą ilością fragmentów, może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym.
Najczęściej jednak urazy dotykające kość ogonową, nie są aż tak poważne. Dzięki temu wystarczy zwykłe, okresowe odciążenie kości ogonowej. Możesz to zrobić przy użyciu specjalne poduszki z otworem w środku, przyjmując nieco pochyloną do przodu pozycję w trakcie siedzenia, czy też poprzez unikanie aktywności fizycznych, które ból kości ogonowej nasilają.
Gdyby ból był wyjątkowo dokuczliwy, możesz poprosić lekarza o wskazanie skutecznych leków, które mogłyby nieco złagodzić te dolegliwości. Mogą to być zarówno tabletki, jak i maść lub żel.
Ulgę mogą ci też przynieść 15-minutowe okłady z lodu owiniętego w ścierkę lub cienki ręcznik, przykładane w okolicy kości ogonowej. Powtarzaj je w odstępach kilkudziesięciu minut.
Jeśli chcesz uniknąć bólu kości ogonowej, zachowuj szczególną ostrożność w trakcie poruszania się po śliskich nawierzchniach. Stosuj też regularne przerwy w trakcie spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej i zadbaj o wygodne, dobrze dopasowane siedzisko fotela w pracy i w domu.
Gdyby jednak ból kości ogonowej nie ustępował, a nawet się nasilał, skonsultuj się z lekarzem. Zdarza się bowiem, że przyczyna tego rodzaju dolegliwości jest dużo poważniejsza. Dzięki zaś postawionej diagnozie, będzie można odpowiednio wcześnie rozpocząć skuteczne leczenie.
Źródło i inspiracja:
www.mp.pl/pacjent/
https://wylecz.to/kosci-i-stawy/bolesne-skurcze-miesni/