Jeszcze do niedawna to ciężkie plecaki lub torby zarzucane na jedno ramię bardzo mocno przyczyniały się do wad postawy zarówno u najmłodszych, jak i u młodzieży. Dziś doszły do tego nowe powody, wśród których dominuje spędzanie wielu godzin każdego dnia przed komputerem i z telefonem w dłoni. Brak kontroli przyjmowanej pozycji sprawia, że kręgosłup nienaturalnie się wygina i z czasem utrwala w nowej formie. W ten sposób powstaje między innymi sway back.
Czym się charakteryzuje i w jaki sposób możesz skorygować tę wadę postawy ciała?
Jak rozpoznać sway back?
Zamyślony i pochłonięty przez to, co ogląda na telefonie komórkowym młody człowiek to dobry przykład tego, czym charakteryzuje się sway back. To niejedyne możliwe przyczyny tej wady postawy. Do innych czynników należy otyłość, siedzący tryb życia oraz słabe mięśnie środkowej części pleców i brzucha. W grupie ryzyka są też osoby pracujące przy taśmie produkcyjnej i pracownicy biurowi.
Nie u każdego dochodzi do utrwalenia tej wady postawy. Wiele zależy od czasu, przez który jest przyjmowana i powtarzalności każdego dnia. Gdy stoisz i skrolujesz coś w telefonie, odruchowo przechylasz do przodu głowę i obniżasz klatkę piersiową poniżej swojego naturalnego poziomu.
Gdy robisz to często, może to skutkować pogłębioną kifozą piersiową. W tym samym czasie dochodzi do przodopochylenia miednicy i wypięcia brzucha do przodu, co jest oznaką pogłębionej lordozy lędźwiowej.
To nie wszystko, ponieważ sway back to również:
- osłabione mięśnie:
- brzucha,
- prostowników odcinka piersiowego grzbietu,
- zginaczy stawów biodrowych,
- zmniejszona aktywność mięśnia:
- skośnego wewnętrznego brzucha,
- biodrowo-lędźwiowego,
- pośladkowego wielkiego w stawie biodrowym,
- zablokowanie stawów kolanowych w przeproście.
Jakie dolegliwości może powodować wada postawy sway back?
Sway backi nie tylko wpływa na wygląd sylwetki, ale też może negatywnie wpływać na twoje zdrowie. Wygięte plecy i nienaturalnie ustawiona miednica skutkuje obciążeniem stawów oraz mięśni górnej i dolnej części pleców, szyi i ramion. Innym możliwym skutkiem bywa ucisk nerwów w dolnej części pleców i pogorszenie stanu twojego kręgosłupa. To wszystko może się objawiać:
- bólem:
- pleców,
- ramion,
- w pośladku, pachwinie i nogach,
- osłabieniem nóg,
- parestezjami,
- skurczami mięśni, w tym łydek,
- szybką męczliwości w trakcie różnego rodzaju aktywności,
- ograniczeniami mobilności ruchowej,
- sztywnością szyi i jej ograniczoną ruchomością,
- pogorszoną wydolnością i problemami z oddychaniem,
- uczuciem napięcia w nogach i plecach,
- zaburzeniem trawienia wywołanym nieprawidłowym ustawieniem i uciskiem narządów jamy brzusznej, co zmniejsza motorykę jelit i powoduje nieefektywne wchłaniane składników odżywczych.
Jak skorygować tę wadę postawy?
Podobnie jak w przypadku innych wad postawy, tak też przy sway back dobre efekty przynosi odpowiednio prowadzona rehabilitacja pod okiem specjalisty. Z jego pomocą poprawisz koordynację ruchową, wzmocnisz mięśnie podtrzymujące kręgosłup i zmienisz dotychczasowe nawyki postawy. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, powinieneś w pełni zaangażować się w proces leczenia sway back. Zwróć uwagę na miejsce twojej pracy oraz te, w których spędzasz wiele czasu w domu. Zaopatrz się w ergonomiczny fotel i zadbaj o jego odpowiednie ustawienie przy biurku.
W początkowym okresie nie obędzie się bez jak najczęstszego kontrolowania i korygowania postawy w trakcie korzystania z telefonu komórkowego i pracy przy komputerze. Jest to niezbędne do utrwalenia właściwej postawy i skorygowania zarówno umiejscowienia klatki piersiowej, jak i miednicy.
Przeczytaj także: Na czym polega profilaktyka wad postawy?
Oprócz rehabilitacji niezbędne będzie też wprowadzenie większej aktywności do swojego życia. Najlepiej, jeśli to rehabilitant przygotuje dla ciebie odpowiednie zestawy ćwiczeń, które będziesz mógł wykonywać w domu. W ten sposób pracować będziesz dokładnie nad tymi obszarami swojego ciała, które wymagają wzmocnienia i zadbania o mobilność ruchową. Poprawisz też kąt lordozy lędźwiowej i skorygujesz wklęsłą postawę.
Innym ważnym obszarem, w którym powinieneś wprowadzić więcej aktywności, jest twoja praca. Bardzo możliwe, że to ona przyczyniła się do twojej wady postawy i dlatego warto zadbać o więcej ruchu w jej trakcie. Wystarczą krótkie przerwy na rozruszanie mięśni kręgosłupa, nóg i ramion. Ważne jednak, byś praktykował je regularnie. Przydadzą się też twojemu mózgowi, który ma ograniczone możliwości skupienia na jednym zadaniu. O ćwiczeniach zaleconych przez rehabilitanta pamiętaj też po pracy. Tylko regularne ich wykonywanie może przynieść spodziewane efekty i pomóc w skorygowaniu sway back. Gdy do tego dodasz pływanie, jazdę na rowerze, czy jogę, jeszcze więcej korzyści stanie się twoim udziałem.
Źródło i inspiracja: