Powrót do sprawności po kontuzji — na czym polega rehabilitacja

Powrót do sprawności po kontuzji — na czym polega rehabilitacja

Na powrót do sprawności po kontuzji ma wypływ wiele czynników. Jedne z nich związane są z działaniem lekarzy i fizjoterapeutów, a inne z tobą i ogólną kondycją twojego ciała. Stąd jedni wracają szybciej do zdrowia, pomimo iż doznali poważnych uszkodzeń ciała, a innym ten czas ciągnie się w nieskończoność.
Aby osiągnąć jak największe korzyści, niezbędna jest praca zespołowa i ścisła współpraca lekarza, rehabilitanta i pacjenta. Jak wygląda to w praktyce i które działania rehabilitacyjne mogą okazać się pomocne w powrocie do zdrowia?

Od czego zależy skuteczność rehabilitacji?

Osobą, która odpowiada za cały proces leczenia po urazie i jednocześnie spinająca wszystkie działania w całość, jest lekarz prowadzący. Niezależnie, czy doznana kontuzja wymagać będzie zabiegu chirurgicznego, czy też wystarczy leczenie zachowawcze, to właśnie od lekarza zaczyna się twoja droga powrotu do zdrowia.
To lekarz wykonuje wstępne badania i stawia diagnozę, po czym ustala plan leczenia. On również daje wytyczne dotyczące rehabilitacji, która jest niezbędnym elementem w leczeniu ortopedycznym (i nie tylko).

Diagnostyka nie byłaby tak dokładna, gdyby nie pomoc radiologów, którzy odpowiadają za wykonanie badań obrazowych. To dzięki ich wsparciu można dokładnie zaplanować operację i bezbłędnie przeprowadzić, a potem sprawdzić, czy wszystkie zmiany naprawcze zostały prawidłowo wykonane.


Przeczytaj także: Praca zespołowa w leczeniu ortopedycznym – klucz do zdrowia pacjentów


Trzecim ogniwem, które ma wpływ na powrót do zdrowia po kontuzji, jest rehabilitant, który swoją pracę z pacjentem może zacząć już na etapie przygotowań do zabiegu. Również po jego przeprowadzeniu, często jeszcze tej samej doby zjawia się, by spionizować chorego i pomóc mu w jak najszybszym uruchomieniu. Kolejne jego działania ukierunkowane są na zmniejszanie bólu, przywracania ruchomości i wzmacnianie poszczególnych struktur.

I na koniec, co nie znaczy, że najmniej istotną rolę, odgrywasz ty, jako pacjent i twoje zaangażowanie w proces zdrowienia. Im jest ono większe, tym lepszych efektów możesz się spodziewać. Mowa tu o zaangażowaniu fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Im bardziej zależy ci na powrocie do zdrowia, tym sprawniej zachodzą w twoim ciele procesy regeneracyjne. To właśnie nastawienie twojego umysłu połączone z fizycznymi ćwiczeniami i zabiegami może dać naprawdę dobre wyniki i skrócić czas rekonwalescencji. Pomaga też w motywowaniu się i wytrwaniu do końca terapii z jak największym zaangażowaniem w proces leczenia.

Powrót do sprawności po kontuzji — jak może wyglądać rehabilitacja

Jak łatwo się domyślić, rodzaj zabiegów, ćwiczeń i technik zawsze dostosowywany jest do konkretnego pacjenta i rodzaju urazu oraz formy leczenia. Niemniej jednak pewne elementy są wspólne dla większości przypadków.
Twoja rehabilitacja może się zacząć tuż po doznanym urazie, ponieważ już wtedy rehabilitant może przygotować twoje ciało do zabiegu, utrzymać formę twoich mięśni na odpowiednim poziomie i zadbać o ruchomość w uszkodzonym stawie.
Pojawia się on też często na sali operacyjnej, gdzie tuż po przeprowadzonym zabiegu odpowiada za twoją pionizację i uruchomienie. To ważny element, który ma znaczący wpływ na skrócenie do minimum okresu, gdy mięśnie są w stanie stagnacji.


Przeczytaj także: Rehabilitacja przedoperacyjna — na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać


Kolejne jego działania mają na celu stopniowe zmniejszanie dolegliwości bólowych, przyspieszenie gojenia się blizn i wchłaniania obrzęku oraz przywracanie pełnego zakresu ruchu. W zwiększaniu sprawności pomaga indywidualny program ćwiczeń i kolejność ich wprowadzania.

Mężczyzna w trakcie rehabilitacji kolana

Oprócz tego rehabilitant może stosować różne techniki manualne i te z użyciem najnowocześniejszej aparatury rehabilitacyjnej. Do wyboru ma:

  • kinezyterapię,
  • kinesiology taping,
  • laseroterapię,
  • terapię:
    • przeciwobrzękową,
    • manualną,
    • powięziową,
  • fizykoterapię,
  • manualny drenaż limfatyczny,
  • masaże lecznicze,
  • elektroterapię,
  • magnetoterapię.

Bardzo ważne są też zestawy ćwiczeń, które otrzymasz do wykonywania w domu.

Jakie korzyści niesie ze sobą rehabilitacja po kontuzji

Powrót do sprawności po kontuzji w przypadku każdego urazu może oznaczać co innego. Wynika to z faktu, iż różny może być zarówno rodzaj uszkodzenia tkanek, jak i jego zakres. Wiele też zależy od wybranej techniki operacyjnej, co w dużej mierze wpływa na długość rekonwalescencji i szybkość gojenia się tkanek. Im jest mniej inwazyjna, tym lepiej dla ciebie.

Niezależnie jednak od tego, niezbędnym elementem, bez którego poprawa nie byłaby możliwa, jest prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja. Jeśli skorzystasz z pomocy wykwalifikowanego specjalisty w tej dziedzinie, możesz liczyć na naprawdę dobre efekty.

Do najczęstszych korzyści, jakie niesie ze sobą rehabilitacja po kontuzji, należy:

  • uwolnienie od dolegliwości bólowych i dyskomfortu, który zwykle jest jednym z głównych objawów uszkodzenia ciała,
  • wzmocnienie mięśni i przywrócenie im odpowiedniej siły,
  • stopniowe odzyskanie sprawności, którą miałeś przed urazem,
  • przywrócenie zakresu ruchu, który zwykle ulega ograniczeniu w wyniku kontuzji i zmian chorobowych w wybranych obszarze,
    zminimalizowanie ryzyka powikłań,
  • powrót do aktywnego życia, w tym do uprawiania sportu.

Jak widać, powrót do sprawności po kontuzji to proces, w który zaangażowanych jest wiele osób. Im lepsza będzie twoja współpraca z nimi, tym większe masz szanse na odzyskanie zdrowia i zmniejszenie ryzyka kolejnych urazów.

To top