W medycynie podobnie jak w sporcie bardzo ważna jest praca zespołowa. Nawet jeśli w zawodach bierze udział tylko jeden zawodnik, to za jego sukcesem stoi cały sztab szkoleniowy, bez którego byłoby to niemożliwe.
W gabinecie lekarskim, na sali operacyjnej czy rehabilitacyjnej, tym, który może liczyć na wsparcie całego zespołu, jest zawsze pacjent. To on jest najważniejszy w pracy lekarzy i fizjoterapeutów, i to dla niego wciąż doskonalą oni swoje umiejętności, podnoszą kwalifikacje i korzystają z najnowszego sprzętu. Celem jest jak najszybszy i trwały powrót do zdrowia, przy zastosowaniu najmniej inwazyjnych metod leczenia.
Dlaczego praca zespołowa w leczeniu ortopedycznym jest tak ważna?
Wśród problemów zdrowotnych obejmujących narząd ruchu, są zarówno takie, które ustępują po zastosowaniu działań profilaktycznych i metod zachowawczych, jak i te bardziej poważne, które wymagają zabiegów operacyjnych. Niezależnie od stopnia zaawansowania procesu leczenia, na każdym jego etapie ważna jest współpraca różnych specjalistów. Jak wygląda ona w praktyce?
Lekarze prowadzący
Tym, który prowadzi i odpowiada za cały proces leczenia, jest lekarz ortopeda. To on jako pierwszy przyjmuje pacjenta, on też stawia wstępną diagnozę, po zebraniu wywiadu oraz zbadaniu chorego. Następnie, kieruje pacjenta na badania obrazowe wykonywane przez radiologa. Po analizie wyników badań obrazowych ortopeda stawia ostateczną diagnozę oraz ustala właściwe leczenie, obejmujące wszystkie konieczne etapy. W zależności od rodzaju schorzenia mogą to być działania zachowawcze, czyli rehabilitacja lub leczenie operacyjne i dopiero po zabiegu – rehabilitacja. Prowadzi on tym samym pacjenta od początku, aż do zakończenia leczenia. Praca zespołowa w leczeniu ortopedycznym pozwala mu jednak na coś jeszcze.
Lekarze radiolodzy
Jeśli zachodzi taka potrzeba, ortopeda uczestniczy w badaniu radiologicznym. Praca radiologa to w wielu przypadkach niezbędne ogniwo w procesie leczenia ortopedycznego. Na zlecenie ortopedy wykonuje on między innymi USG narządu ruchu i przekazuje wyniki lekarzowi oraz zespołowi rehabilitantów.
Rehabilitanci
Działają kompleksowo, zespołowo i szybko, dzięki czemu rehabilitacja zaczyna się najszybciej jak to możliwe. Program rehabilitacyjny skupiony jest przede wszystkim na eliminacji bólu. W dalszej kolejności obejmuje on przywrócenie mobilności w danym obszarze i przywróceniu ograniczonej wcześniej funkcji.
Dzięki ścisłej współpracy z ortopedami i radiologami, rehabilitanci zapewniają pacjentom kompleksowe leczenie.
Czym się wyróżnia praca zespołowa w leczeniu ortopedycznym?
Zespół specjalistów w jednym miejscu to ogromne ułatwienie dla pacjenta. Od momentu pierwszej konsultacji, przez diagnozę, leczenie i późniejszą rehabilitację, wszystkie usługi zamykają się w ramach jednego zespołu współpracujących ze sobą ortopedów, radiologów i rehabilitantów. To zaś znacząco wpływa na cały proces leczenia i szybki powrót pacjenta do pełni zdrowia.
Umawiając się na wizytę do Centrum Ortopedycznego, w którym usługi świadczone są kompleksowo, tak naprawdę nie idziesz do jednego lekarza, ale do wszystkich, których pomocy możesz potrzebować, by wrócić do wcześniejszej aktywności życiowej.
Przez cały okres leczenia będziesz pod opieką tego samego personelu medycznego, a twój lekarz prowadzący będzie w stałym kontakcie z każdym członkiem zespołu, który zajmuje się twoim leczeniem. W przypadku konieczności wykonania zabiegu operacyjnego twój lekarz prowadzący ma możliwość wykonania tego zabiegu w ramach naszego Centrum.
Holistyczne podejście do leczenia
Taka właśnie myśl przyświecała nam, gdy podejmowaliśmy decyzję o utworzeniu Specjalistycznego Centrum Ortopedycznego Novum Ortopedia w Szczecinie. Zależało nam na holistycznym podejściu do leczenia urazów i schorzeń narządu ruchu, co możliwe było tylko dzięki ściśle współpracującemu ze sobą zespołowi specjalistów.
I tak też się stało. Wszystko jest w jednym miejscu, gdzie w czasie leczenia, trwa wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi specjalistami.
Cały proces leczenia koordynuje sprawnie działająca recepcja oraz kierownik ośrodka. Dbają oni zarówno o grafiki zespołu medycznego, jak i koordynację leczenia dla pacjenta.
Od samego początku naszej współpracy, praca zespołowa w leczeniu ortopedycznym przynosi ogromne korzyści pacjentom, a nam daje pewność, że w każdej sytuacji możemy liczyć na wsparcie kolegów.