Fizjoterapia Szczecin – kiedy rehabilitant to za mało.

Fizjoterapia Szczecin – kiedy rehabilitant to za mało.

Problemy z narządem ruchu, mogą pojawić się niezależnie od wieku. Przyczyną może być uraz, stan zapalny lub zmiany zwyrodnieniowe. Kto w takiej sytuacji może udzielić ci pomocy? Czy od razu powinieneś pójść do ortopedy, który zajmuje się kompleksowym leczeniem układu szkieletowo-mięśniowego, czy może skorzystać z pomocy fizjoterapeuty? A może potrzebna ci jest rehabilitacja ortopedyczna? Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „fizjoterapia szczecin„, z pewnością pojawi się sporo wyników, spośród których będziesz mógł wybrać odpowiedniego specjalistę. Pytanie tylko, czy to jego szukasz?

Ortopedia, rehabilitacja ortopedyczna, czy fizjoterapia?

To trzy terminy, które są bardzo mocno ze sobą powiązane, a ich elementem wspólnym są schorzenia narządu ruchu. Warto jednak wiedzieć, czym się różnią, bo nierzadko mylone są ze sobą rehabilitacja i fizjoterapia. Nie jest to wielkim błędem, ale terminów tych nie powinno się stosować zamiennie.

Rehabilitacja

To pojęcie mieści w sobie fizjoterapię i wiele innych procesów, których celem jest przywrócenie sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej. Jeśli na jakiś czas zostałeś wykluczony z codziennego funkcjonowania przez wypadek, kontuzję, chorobę lub nieprzewidziane komplikacje pooperacyjne, z pewnością przyda ci się pomoc rehabilitanta. To sposób, by wrócić do aktywności sprzed zdarzenia, które zaburzyło twoją aktywność życiową. Co więcej, rehabilitant zajmuje się też profilaktyką. Powie ci, co robić, by nie tylko zachować odzyskaną sprawność, ale też w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń.
Rehabilitacja ortopedyczna to w większości przypadków niezbędny etap w leczeniu ortopedycznym. Dzięki niej szybciej wrócisz do zdrowia po przebytej operacji i zabiegu. Pracując z rehabilitantem i wykonując zalecone przez niego ćwiczenia, możesz spodziewać się nie tylko szybszej poprawy, ale też trwalszych efektów leczenia.
Rehabilitant pomoże ci szczególnie, jeśli:

  • przeszedłeś urazy narządu układu ruchu,
  • miałeś zapalenie narządu ruchu,
  • masz zmiany zwyrodnieniowe w obrębie narządu ruchu,
  • jesteś po operacji narządu ruchu,
  • zmagasz się z następstwami zmian hormonalnych, rzutujących na narząd ruchu.

Fizjoterapia

Dostarczając organizmowi odpowiednich i zróżnicowanych bodźców, fizjoterapeuta aktywuje tym samym proces leczniczy. Pracuje z konkretną, nieprawidłowo funkcjonującą częścią ciała, zmniejszając dolegliwości bólowe, minimalizując obrzęki i usprawniając jej działanie. Może to robić między innymi przez gimnastykę leczniczą, fizykoterapię, masaż leczniczy oraz kinezyterapię.

Działania fizjoterapeuty mają też charakter profilaktyczny. Zapobiega on nawrotom kontuzji, usprawnia funkcjonowanie narządów, podnosi wydolność i kondycję organizmu oraz wspiera sportowców, którzy z powodu kontuzji na pewien czas zostali wyłączeniu z aktywności fizycznej.
Fizjoterapeuta pomoże ci, jeśli boli cię kręgosłup, stawy, łokcie, nadgarstki, biodra, czy kolana oraz w przypadku przykurczów mięśniowych, zaburzeń koordynacji stawu skokowego i nieprawidłowej postawy ciała. W takiej sytuacji, jeśli wpiszesz wspomniane wcześniej hasło „fizjoterapia szczecin”, jest duże prawdopodobieństwo, że trafisz do właściwego specjalisty.

Ortopedia

Lekarz ortopeda to specjalista, który zajmuje się schorzeniami narządu ruchu. Możesz skorzystać z jego pomocy, jeśli twoje problemy zdrowotne dotyczą ścięgien, mięśni, więzadeł, stawów, nerwów i układu szkieletowego. Niezbędna okaże się szczególnie wtedy, gdy jedyną skuteczną formą przywrócenia twojej sprawności fizycznej, będzie operacja.
Jeśli okaże się, że dolegliwości bólowe i problemy z poruszaniem się wynikają z:

  • stanów zapalnych,
  • wad postawy,
  • zmian zwyrodnieniowych,
  • urazów,
  • chorób metabolicznych dotyczących układu ruchu,
  • zakażeń tkanki kostnej i stawów,

ortopeda udzieli ci kompleksowej pomocy i skieruje na rehabilitację ortopedyczną.
Do urazów kwalifikujących się do ortopedy, może dojść zarówno w domu, jak i podczas spaceru, czy w drodze do pracy. Najczęstsze, z którymi pacjenci zgłaszają się do ortopedy to złamania, skręcenia i zwichnięcia.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Jak widzisz, nie wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: fizjoterapia Szczecin lub rehabilitacja Szczecin. Warto też posiadać podstawową wiedzę na temat trzech wspomnianych wcześniej specjalistów. Dzięki temu łatwiej ci będzie zdecydować, do kogo zwrócić się o pomoc. Choć nazwę miejscowości najlepiej wpisać zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania, to nie zawsze jest do najlepsze rozwiązanie. Im poważniejszy uraz i bardziej skomplikowany zabieg cię czeka, tym bardziej wskazane jest znalezienie odpowiedniego specjalisty, z dużym doświadczeniem i sprawdzonymi metodami leczenia. A ten niekoniecznie będzie przyjmował w twojej miejscowości, choć i to nie jest wykluczone. Mimo, iż być może będziesz musiał przebyć wiele kilometrów, to w porównaniu z korzyściami zdrowotnymi, jakie odniesiesz, z pewnością warto taką opcję rozważyć.

Być może na razie nie szukasz żadnej pomocy medycznej związanej z narządem ruchu. Mimo to pamiętaj, iż każda dolegliwość, może wskazywać, że coś złego dzieje się w twoim organizmie. Zdarza się, że ból mija, ale nie zawsze oznacza to, że w danym miejscu nie rozwija się groźny stan zapalny. Z czasem może on przybrać o wiele poważniejszą postać, trudniejszą w leczeniu o z wydłużonym okresem potrzebnym do odzyskania zdrowia. By się upewnić, że wszystko jest w porządku, skonsultuj się z lekarzem, który rozwieje twoje wątpliwości i postawi właściwą diagnozę.

To top