Rehabilitacja ortopedyczna – dlaczego jest taka ważna

Rehabilitacja ortopedyczna – dlaczego jest taka ważna

Rehabilitacja ortopedyczna wskazana jest zarówno w leczeniu zachowawczym, jak i po przebytych zabiegach. Niezależnie, czy doznałeś niewielkiego urazu w trakcie aktywności fizycznej, czy też doszło do przeciążenia i ból utrudnia ci codzienną aktywność, pierwszym etapem na drodze do zdrowia jest konsultacja ortopedyczna. Po wstępnej diagnozie, dowiesz się, czy będziesz musiał poddać się zabiegowi, czy też wystarczy leczenie zachowawcze. Jednak w obu przypadkach, nieodłącznym elementem leczenia jest rehabilitacja ortopedyczna.

Co warto o niej wiedzieć i z czego wynika jej ważna rola w leczeniu ortopedycznym?

Czym jest rehabilitacja ortopedyczna?

Praktycznie każda osoba może potrzebować rehabilitacji ortopedycznej. Nie musisz prowadzić aktywnego trybu życia, czy uprawiać sportu, by coś zaczęło szwankować w twoim układzie szkieletowo-mięśniowym. To mogą być zarówno skręcenia, jak i zmiany zwyrodnieniowe. Nie wszystkie wymagają leczenia operacyjnego, ale niemal w każdym przypadku niezbędna jest rehabilitacja ortopedyczna.
W pojęciu tym mieści się fizjoterapia i wiele procesów, które mają za zadanie przywrócenie sprawności fizycznej, społecznej i psychicznej. Pomoc rehabilitanta przyda ci się zawsze, gdy twoje codzienne funkcjonowanie zostanie zaburzone przez wypadek, chorobę, kontuzję czy komplikacje wynikające z operacji.

Rehabilitacja ortopedyczna z użyciem specjalnego przydządu.

Rehabilitacja to też profilaktyka, czyli wiedza, którą rehabilitanci dzielą się z tobą, byś mógł uniknąć zdarzeń ograniczających twoją sprawność. Bardzo ważna w całym procesie jest twoja współpraca z osobą prowadzącą rehabilitację. Jeśli chcesz jak najszybciej wrócić do zdrowia, musisz wykonywać zalecone ćwiczenia nie tylko w trakcie spotkań na sali rehabilitacyjnej, ale też w domu.

Z rehabilitacji ortopedycznej powinieneś skorzystać, jeśli:

  • przeszedłeś operację narządu ruchu,
  • doznałeś urazu narządu układu ruchu,
  • masz problemy wynikające ze zmian hormonalnych, które wpływają na twój narząd ruchu,
  • zdiagnozowano u ciebie zmiany zwyrodnieniowe w obrębie narządu ruchu.

Dlaczego rehabilitacja ortopedyczna jest taka ważna?

Nawet po bardzo poważnych zabiegach, do jakich należy wymiana biodra, czy kolana, wskazany jest jak najwcześniejszy powrót do aktywności. Zbyt długie unieruchomienie i stagnacja, nie sprzyjają twojemu zdrowiu i kondycji ciała. Dlatego tak ważna jest wczesna rehabilitacja, która jest niejako przedłużeniem każdego zabiegu i niezbędnym jego elementem. To od zajęć z rehabilitantem nierzadko zależy powodzenie leczenia. Bezruch doprowadza do napięcia i bólu, dlatego musisz pomóc swojemu ciału w uruchomieniu procesów naprawczych.
Praca z ciałem i rozluźnienie naprężonych mięśni, wpływa pozytywnie na ruchomość wszystkich struktur połączonych za pomocą powięzi.

Pacjent po zabiegu ortopedycznym - rehabilitacja ortopedyczna

O tym, jak ważna jest rehabilitacja ortopedyczna świadczy zakres korzyści, które ze sobą niesie.
Aby uzyskać jak najlepszą wydolność ogólną ustroju oraz maksymalnie korzystną funkcję narządu ruchu, rehabilitant wybiera odpowiedni zestaw ćwiczeń i form terapii, które:

  • poprawią:
    • zakres ruchomości w obrębie stawów,
    • koordynację ruchową,
    • funkcję chwytną i manipulacyjną ręki,
  • zwiększą siłę mięśniową,
  • doprowadzą do stabilności stawowej,
  • zmniejszą dolegliwości bólowe w obrębie mięśni, stawów i ścięgien,
  • poprawią ogólną wydolność krążeniową i oddechową.

Rehabilitacja ortopedyczna po zabiegach oraz w leczeniu zachowawczym

Zawsze po przebytym zabiegu rehabilitant przy ścisłej współpracy z ortopedą ustala indywidualny plan usprawnienia. Jego celem jest przywrócenie utraconych przez ciebie funkcji, poprzez jak najszybsze uruchomienie. Uwzględnia ona również ochronę przed powikłaniami wczesnymi lub późnymi, które wynikają zarówno z podstawowej choroby, jak i przebytego leczenia operacyjnego.

W zależności od rodzaju operacji, rehabilitant w początkowej fazie może wspierać twoje naturalne aktywności, które utraciłeś w wyniku zabiegu. Może rozpocząć od nauki zmian pozycji w łóżku, by nie doszło do zakrzepu czy obrzęku. Następnie przechodzi do nauki siadania, by w konsekwencji doprowadzić cię do szybkiej pionizacji i chodzenia.
Przy ścisłej współpracy i dokładnym wypełnianiu zaleceń lekarza prowadzącego oraz rehabilitanta, twój powrót do zdrowia i aktywności sprzed zabiegu będzie szybszy i efektywniejszy.

W przypadku leczenia zachowawczego, lekarze stosują rehabilitację ortopedyczną w ramach kontynuacji prowadzonego już leczenia. Ma to na celu uzyskanie jak najlepszego efektu końcowego, a jeśli zostałeś unieruchomiony lub twoja ruchomość w jakimś stopniu została ograniczona, rehabilitacja pomoże w uniknięciu możliwych powikłań.

To top