Czy warto jeździć na deskorolce? – korzyści i zagrożenia dla zdrowia

Czy warto jeździć na deskorolce? – korzyści i zagrożenia dla zdrowia

Wyczyny młodych ludzi w skateparku budzą podziw niejednego. Być może ty również marzyłeś od dawna, by posiąść takie umiejętności, jak oni i wykonywać akrobacje na deskorolce. Myśli o tym również wiele dzieciaków, które proszą swoich rodziców o deskę. Czy to jednak dobry pomysł? W końcu jest to jedna z bardziej niebezpiecznych dla zdrowia form aktywności i niesie ze sobą wiele zagrożeń. Na szczęście są też korzyści, które sprawiają, że warto rozważyć naukę jazdy na deskorolce.

Skateboarding – z oceanu na ulice

Gdyby nie znudzeni surferzy z Kalifornii, być może nikt nie usłyszałby o deskorolce. To oni zapoczątkowali sport zwany chodnikowym surfingiem. Nie chcieli bezczynnie czekać na dobry wiatr i stworzyli deskę do jeżdżenia. Początkowo dość prymitywną, bo pozbawioną dzisiejszych trucków, ale na tamten momenty, w zupełności im to wystarczało.

W propagowaniu skateboardingu kluczową rolę odegrała grupa Z-Boys z Venice Beach w Kaliforni. Początkowo ćwiczyli w pustych basenach, by z czasem przenieść się na ulicę i wykorzystywać do jazdy jej infrastrukturę.
Niestety, prawdopodobnie ze względu na zbyt duże zagrożenie dla zdrowia, w latach 60. XX wieku na jakiś czas deska jakby przestała istnieć. Odrodziła się w latach 70. gdy metalowe kółka zastąpiono poliuretanowymi.

Dziś zyskuje kolejnych fanów i kreuje wielu mistrzów tej wyjątkowej dyscypliny. Niestety, nie obywa się bez groźnych urazów ciała, o których każdy, zwłaszcza początkujący skater powinien wiedzieć.

Czy warto jeździć na deskorolce?

Jak wiele dyscyplin sportowych, tak i jazda na deskorolce niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia dla zdrowia. Oto najważniejsze plusy i minusy tej formy aktywności fizyczne.

Korzyści płynące z jazdy na deskorolce

W jazdę na deskorolce zaangażowane jest praktycznie całe ciało. To bowiem nie tylko zwykłe odpychanie się jedną nogą w celu wprawienia deski w ruch, ale praca wielu innych części układu szkieletowo-mięśniowego.

Lepsza kondycja fizyczna

Zarówno utrzymanie równowagi, jak i różnego rodzaju akrobacje wymagają ogromnego wysiłku fizycznego oraz dobrej kondycji. Ta z pewnością ulega poprawie dzięki kolejnym dynamicznym ewolucjom w skateparku. Warto jeździć na deskorolce, by poprawić koordynację ruchową i płynność ruchów ciała, zwiększyć wytrzymałość fizyczną, spalić nadmiar kalorii oraz rozwinąć mięśnie brzucha, łydek i ud.

Akrobacje na deskorolce. Czy warto jeździć na deskorolce - zalety i zagrożenia

Zdolność koncentracji i skupienia

Jeden nieostrożny ruch i możesz skończyć na ziemi, a upadki w trakcie jazdy na desce bywają bardzo bolesne. Skupienie ważne jest przede wszystkim na początku twojej przygody ze skateboardingiem. To jak szkoła bycia tu i teraz, gdzie nauczysz się trudnej sztuki skupienia na tym, co robisz w danym momencie. Ta umiejętność z pewnością przyda ci się również poza skateparkiem.

Pokonywanie swoich lęków i ograniczeń

Lęk przed upadkiem jest jednym z największych, jakie towarzyszą początkującym skaterom. Nie zrażają się tym jednak, bo wiedzą, że warto jeździć na deskorolce i wiedzą, dlaczego chcą to robić.
Codziennie poszerzają więc swoją strefę komfortu i zdobywają kolejne szczeble na drodze do bycia najlepszym. Niepowodzenia i porażki wpisane są w każdy trening, również w naukę jazdy na desce. Umiejętność radzenia sobie z nimi to coś, co pozostanie z tobą na zawsze i pomoże osiągać inne, również zawodowe cele.

Zagrożenia dla zdrowia płynące z jazdy na deskorolce

Skateboarding należy do jednych z bardziej niebezpiecznych aktywności sportowych. Dlatego, zanim przystąpisz do nauki, powinieneś dobrze się do tego przygotować. Również później, w trakcie każdego kolejnego treningu czy występu, pamiętaj o odpowiednich zabezpieczeniach i ochronie dla twojego ciała. Niewiele trzeba, aby je uszkodzić i doznać poważnej kontuzji. Oto najczęstsze z nich.

Złamania

Dochodzi do nich głównie w wyniku upadków w trakcie jazdy oraz wykonywania różnych trików. Możesz złamać nogi, dłonie, ręce i nadgarstki. By zminimalizować ryzyko, zawsze zakładaj nakolanniki, ochraniacze na nadgarstki i łokcie oraz włóż odpowiednie buty. Korzystaj też z nadzorowanych skate parków.

Urazy głowy

Jeśli twoje dziecko błagać cię będzie, byś pozwolił mu choć ten jeden raz nie ubierać kasku, bo tak jest fajniej, nie zgadzaj się. Ten jeden raz może zaważyć na jego zdrowiu, a nawet życiu. Ty również nie rezygnuj z tej form ochrony głowy. Nawet rolkarze nie doznają tylu urazów głowy, co użytkownicy deskorolek, którzy też w wyniku urazów skazani są na dłuższe pobyty w szpitalu. Kask powinien być solidny i dobrze dopasowany, dzięki czemu lepiej chroni i zabezpiecza głowę przed uszkodzeniem.

Zderzenia

Gdy jeździsz poza skateparkiem, ryzyko zderzenia z innymi ludźmi radykalnie rośnie. Do niebezpiecznego wypadku może też dojść, gdy zdecydujesz się na jazdę po ulicy. Pod żadnym pozorem nie używaj wtedy słuchawek, które odcinają cię od dźwięków nadjeżdżających samochodów i motorów. Sprawdzaj też zawsze deskę pod kątem sprawności technicznej, by nie doszło do jej awarii w trakcie jazdy.

Ryzykowne triki

Jeśli uczysz się nowych ruchów i sztuczek, stopień trudności dawkuj stopniowo. Rób to również w nadzorowanym skate parku, gdzie masz dostęp do szybkiej opieki medycznej. Popisywanie się przed znajomymi, nierzadko kończy się urazem, co może odsunąć cię od treningów na długi czas. Złym pomysłem jest też trzymanie się jadącego pojazdu. Pamiętaj, że nie masz takiej kontroli jak on.

Czy po tym wszystkim dalej sądzisz, że warto jeździć na deskorolce? Jeśli tak, z pewnością teraz podejdziesz do tematu bardziej świadomie i odpowiedzialnie. To zaś znacząco zmniejszy ryzyko kontuzji i przyniesie sporo radości z nauki kolejnych akrobacji.

To top