O zaletach pływania można mówić bez końca. To jedna z najbardziej wszechstronnych dyscyplin sportowych o szerokim spektrum oddziaływania na organizm.
Jeśli wciąż nie potrafisz się przełamać lub z jakiegoś powodu omijasz ten rodzaj aktywności sportowej, spróbuj to zmienić. Może ci się to uda, gdy dowiesz się, dlaczego warto pływać i chodzić na basen.
Dlaczego warto pływać – najważniejsze korzyści
Ze względu na to, że w trakcie pływania angażujesz niemal wszystkie mięśnie, pełni ono rolę zarówno profilaktyczną, jak i rehabilitacyjną. To aktywność, którą możesz uprawiać przez cały rok, choć najwięcej przyjemności, czerpać z niej można przede wszystkim w okresie letnim.
W porównaniu z innymi ćwiczeniami aerobowymi, pływanie dużo bardziej wzmacnia siłę i napięcie mięśni, które rozciągają się, zwiększają swoją masę i zyskują jeszcze większy potencjał.
Pływanie dobre na ból i wady postawy
W trakcie pływania rozluźniasz spięte mięśnie i poprawiasz ruchomość stawów. Tym samym zmniejszasz ich nacisk na kręgosłup, a co za tym idzie, również jego ból. Jeśli więc cierpisz na ból pleców, zapytaj swojego lekarza, czy ćwiczenia w wodzie, w tym pływanie, nie byłyby dla ciebie wskazaną formą terapii.
Wykonywane poprawnie techniczne ćwiczenia w wodzie, wzmacniają mięśnie grzbietu odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa. Tym samym pomagają niwelować i korygować wady postawy.
Lepsza zwinność i gibkość
W trakcie pływania, angażujesz mięśnie całego ciała, bez zbędnego ich obciążania, co zdarza się w trakcie ćwiczeń na siłowni. Pływanie wymaga od ciebie szerokiego zakresu ruchów, wykonywanych niemal jednocześnie. Poczynając od głowy i kręgosłupa, które wykonują wiele skrętów i ramion zataczających szerokie ruchy, aż po biodra, które poruszają całą długością nóg. To wszystko sprawia, że pływanie jest aktywnością, która wpływa na ogólny rozwój całego twojego organizmu.
Mniej tłuszczu, więcej energii
Jeśli wciąż zastanawiasz się, dlaczego warto pływać to wiedz, że to doskonały sposób na odchudzanie. Nie musisz być otyły, by chodzić na basen. Jeśli jednak większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej, co dziś przy pracy zdalnej staje się coraz bardziej powszechne, ruch w wodzie dobrze ci zrobi.
Pływanie to o wiele wydajniejsza forma wysiłku, niż ta na lądzie. Dzieje się tak, ponieważ wymaga ono większej ilości energii i intensywniejszej pracy mięśni. To zaś sprawia, że w twoim organizmie dochodzi do nasilenia procesów metabolicznych. Po ok. 20 minutach treningu, przełącza się on w tryb wykorzystywania zapasów tłuszczu, w celu pozyskania niezbędnej ilości energii i tym samym tracisz zbędne kilogramy.
Co ciekawe, 10 minut biegania sprawia, że spalasz ok. 100 kcal, czyli tyle samo ile pływając kraulem. Gdybyś popłynął motylkiem, spaliłbyś o 50 kcal więcej.
Może więc warto urozmaicić swoją codzienną aktywność i przeplatać ją wizytami na basenie?
Zachęć swoje dzieci do pływania
Tak naprawdę nie musisz tego robić, bo dzieci najczęściej same garną się do wody. Uwielbiają aktywność fizyczną w basenie, morzu i niemal każdym zbiorniku wodnym. Im wcześniej nauczą się pływać, tym większą przyjemność i korzyści będą z tego czerpać przez całe życie.
Już niemowlę i bardzo małe dziecko może zdobywać swoje pierwsze doświadczenie w tym sporcie, co z pewnością sprawi im wiele frajdy. Nie muszą przy tym wiedzieć, dlaczego warto pływać, bo wydaje im się to czymś całkowicie naturalnym.
Jeśli bacznie obserwować będziesz rozwój swoich pociech zobaczysz, jak pływanie wpływa na ich rozwój. Gdy uczą się pływać, poprawia się ich sprawność motoryczna, koordynacja ruchowa i wzmacniają się mięśnie kręgosłupa, co zapobiega jego skrzywieniu. Pływanie ułatwia też nawiązywane nowych znajomości, a większa świadomość swojego ciała i jego możliwości, wzmacnia poczucie własnej wartości i pewność siebie.
A co, jeśli nie umiem pływać?
Nawet, jeśli z jakiegoś powodu do tej pory nie nauczyłeś się pływać, a nawet panicznie boisz się wody, nie rezygnuj z chodzenia na basen. Miejsce to jest na tyle bezpieczne, że samo przebywanie w wodzie niczym ci nie grozi. Co więcej, przyniesie spore korzyści twojemu ciała i umysłowi.
Aktywność fizyczna w wodzie to nie tylko pływanie. Już sam ruch, który nie musi być intensywny, dobroczynnie wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie. Jest tyle aktywności związanych z wodą, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Nie zmęczysz się tak, jak podczas ćwiczeń na lądzie, bo dzięki sile wyporu jesteś lżejszy, a jednocześnie przez opór wody twoje mięśnie będą pracować jeszcze mocniej. Wzmocnisz je i ukształtujesz sylwetkę, bez zbytniego obciążania kręgosłupa. Ćwicząc aqua aerobik, odciążając stawy i kręgosłup, zwiększysz wytrzymałość całego organizmu, poprawisz swoją koordynację ruchową oraz zmniejszysz napięcie w ciele.
Tego rodzaju aktywność fizyczna to również efektywna i bezbolesna forma rehabilitacji po przebytych kontuzjach i urazach, w tym po zerwaniach ścięgien i złamaniach.
Gdy już wiesz, dlaczego warto pływać i uczęszczać na aqua aerobik, może szybciej znajdziesz motywację do wyjścia z domu. Tym bardziej, że zbliża się lato, a wtedy możliwości spędzania czasu nad wodą i w wodzie, jest zdecydowanie więcej. Szkoda by było z tego nie skorzystać. Zarówno ze względu na zdrowie swojego ciała, jak i dużo lepsze samopoczucie.