Rehabilitacja przedoperacyjna, choć wciąż niedoceniana przez wielu pacjentów, to bardzo ważny element w procesie zdrowienia. Nie jest obowiązkowa, ale może znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia oraz poprawić efekt samego zabiegu. Jeśli się na nią zdecydujesz, krócej będziesz wyłączony z aktywnego życia, a twoje ciało lepiej zniesie operację.
Na czym dokładnie polega tego rodzaju przygotowanie do operacji i jakie korzyści ze sobą niesie?
Na czym polega rehabilitacja przedoperacyjna?
Przebieg, rodzaj i zakres rehabilitacji, którą warto zastosować przez operacją, w dużej mierze zależy od rodzaju urazu i narządu ruchu, który wymaga tego rodzaju leczenia. Dlatego ćwiczenia i zabiegi dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Nie powinieneś też wykonywać ćwiczeń samodzielnie, bez wcześniejszej konsultacji z rehabilitantem. Jest to spowodowane tym, że wykonując nieodpowiednie ruchy kontuzjowaną kończyną, możesz niechcący doprowadzić do pogłębienia urazu.
Poza tym nie każde ćwiczenie nadaje się do rehabilitacji wszystkich narządów.
Rehabilitacja przedoperacyjna, podobnie jak ta, która ma miejsce od pierwszych chwil po zabiegu, powinna być dobrze przemyślana. Jej przebieg musi być zgodny z odpowiednim schematem i ukierunkowany na rodzaj operacji, której masz zostać poddany.
Rehabilitacja przedoperacyjna kończyn dolnych
W przypadku kończyn dolnych już przed zabiegiem otrzymasz instrukcje dotyczące posługiwania się kulami i nauczysz się prawidłowo chodzić z ich pomocą. Dzięki temu już w trakcie pionizacji pozabiegowej będziesz mógł rozpocząć aktywne ćwiczenie operowanego stawu biodrowego lub kolanowego. Ergonomiczne poruszanie się z pomocą kul, pomoże ci odciążyć operowane miejsce i wyeliminuje ryzyko upadku. Utrwalisz też prawidłowy wzorzec ruchowy, który uchroni cię przed zaburzeniem prawidłowej postawy ciała. Dochodzi do niej, gdy od pierwszych chwil po zabiegu twój ruch jest nieprawidłowy.
Gdy czeka cię operacja więzadeł krzyżowych, powinieneś już wcześniej zadbać o ruchomość tego stawu.
Rehabilitacja przedoperacyjna kończyn górnych
W sytuacji, gdy uszkodziłeś sobie kończyny górne, rehabilitacja przedoperacyjna pomoże ci popracować nad siłą mięśniową. Jak łatwo się domyślić, gips, szyna lub temblak na pewno doprowadzą do przykurczy i pewnego spadku masy ciała. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom jeszcze przed operacją popracujesz nad prawidłowymi zakresami ruchomości stawowej i zrównoważysz napięcie mięśniowe.
Dlaczego warto korzystać z rehabilitacji przedoperacyjnej?
Niezależnie, czy lekarz wykonuje operację metodą tradycyjną, czy też małoinwazyjną techniką artroskopową, zawsze jest to ingerencja w tkanki twojego ciała. To zaś stanowi dla niego wyzwanie, do którego powinieneś je przygotować. Deficyty funkcjonalne, do których dochodzi w trakcie zabiegu, nie muszą jednak być tak poważne. Z pomocą rehabilitacji przedoperacyjnej możesz je znacząco ograniczyć. Tym samym szybciej wrócisz do pełnej lub możliwie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej.
Przeczytaj także: Rehabilitacja pooperacyjna – na czym polega i dlaczego jest taka ważna
Może się też okazać, że niejako będziesz zmuszony do skorzystania z tego rodzaju zajęć z rehabilitantem. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy jednym z warunków kwalifikacji do zabiegu jest zrzucenie nadmiaru kilogramów. Nadwaga bowiem w wielu przypadkach prowadzi do zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych narządu ruchu. Sam zabieg nie wystarczy jednak, byś mógł odzyskać sprawność. Musisz odciążyć ciało i tym samym zmniejszyć ryzyko nawrotu urazu i zmian chorobowych. Odpowiedni poziom mobilności i świadomości swojego ciała to bardzo ważny element procesu zdrowienia.

Rehabilitacja przedoperacyjna przygotowuje też miejsce z urazem do samego zabiegu. Dzięki technikom mobilizacyjnym fizjoterapeuta może skuteczne zniwelować nadmierne napięcie mięśni, co ułatwi szybszą regenerację tkanek i pozytywnie wpłynie na rekonwalescencję po operacji. Ćwiczenia zalecane przez rehabilitanta pomagają też zwiększyć siłę, masę i wytrzymałość mięśniową oraz wpływają na zwiększenie wydolności i sprawności układu krążenia.
W trosce o swoje zdrowie
Z rehabilitacji przedoperacyjnej powinieneś skorzystać przede wszystkim ze względu na siebie. Lekarze i fizjoterapeuci zrobią co w ich mocy, by przywrócić sprawność w twoim ciele. Jeśli jednak zabraknie w tym zaangażowania z twojej strony, efekty ich pracy mogą nie być zadowalające. To zaś skutkować będzie nawracającymi kontuzjami i kolejnymi operacjami narządu ruchu.
Rehabilitant nie wykona za ciebie ćwiczeń zarówno przed, jak i po zabiegu. Ułoży natomiast najlepszy i dostosowany do rodzaju urazu program przywracania w ciele zakresu ruchu i odzyskiwania siły. Jeśli więc zależy ci na zdrowiu, pełnej sprawności i powrocie do ulubionych aktywności, rehabilitacja przedoperacyjna jak najbardziej ci w tym pomoże.