Kontuzje biegaczy — które zdarzają się najczęściej

Kontuzje biegaczy — które zdarzają się najczęściej

Bieganie wydaje się być jedną z najprostszych form aktywności fizycznej. Nie znaczy to, że wolna jest od ryzyka doznania różnego rodzaju urazów. Zwłaszcza gdy podejdziesz do tematu zbyt lekko i bez odpowiedniego przygotowania. O tym, jak dokuczliwe mogą być kontuzje biegaczy wiedzą ci, którzy od lat trenują ten rodzaj sportu. Warto korzystać z ich doświadczenia i nie popełniać tych samych błędów, które stały się ich udziałem na początku przygody z bieganiem.
Już sama wiedza na temat tego, do jakich urazów może dojść w wyniku biegania oraz ich przyczyn, może pomóc ci w ich uniknięciu.

Korzyści płynące z biegania

Kontuzje zdarzają się niemal w każdej dyscyplinie sportowej. Nie znaczy to, że nie warto ich uprawiać, bo przy odpowiednim podejściu, niosą one ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Tak samo jest w przypadku biegania i to nawet tego amatorskiego.

Dobry wpływ na twoje ciało ma przede wszystkim bieganie regularne, oparte na dobrze przemyślanym i dostosowanym do twoich możliwości treningu. Gdy wyruszasz w trasę, poprawiasz ogólną wydolność organizmu i usprawniasz układ krążeniowo-oddechowy. Wzmacniasz też układ mięśniowy, a szczególnie te mięśnie, które odpowiadają za twoją postawę i sylwetkę. Może dlatego tak trudno spotkać zgarbionego biegacza.
Bieganie działa też profilaktycznie na układ krążenia. Zmniejsza ryzyko nadciśnienia, chorób serca, czy też miażdżycy.

Gdy biegasz, poprawia się twoje samopoczucie. Dzieje się tak za sprawą hormonów szczęścia, czyli serotoniny i endorfin, których wydzielanie rośnie w trakcie aktywności fizycznej. Tym samym zapobiegasz depresji, stanom lękowym i redukujesz stres. Aktywność w postaci biegania pozytywnie wpływa też na twój wygląd, a konkretnie na kondycję twojej skóry. O wiele lepiej wygląda, gdy jest dobrze ukrwiona i dotleniona, do czego dochodzi również w trakcie biegania.

Najczęstsze kontuzje biegaczy

Bieganie to bardzo przyjemna aktywność, która pozwala cieszyć się pięknem przyrody i świeżym powietrzem, co już samo w sobie potrafi zrelaksować i odpocząć od natłoku zajęć. Niestety, w trakcie uprawiania tego sportu możesz doznać różnego rodzaju kontuzji i urazów. Nie wszystkie dają o sobie znać od razu, dlatego warto posiadać na ich temat przynajmniej podstawową wiedzę.

Kolano biegacza

Pod tym pojęciem kryje się zarówno zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS), jak i ból przedniej części stawu kolanowego (PFPS).
Tego rodzaju dolegliwości pojawiają się w sytuacji, gdy zbytnio obciążasz przednią część kolana, czego mógłbyś uniknąć, gdybyś nie popełniał kilku błędów treningowych. Kolano biegacza może dać o sobie znać, gdy biegasz za dużo, za często i za szybko w stosunku do swoich aktualnych możliwości. Jeśli do tego zaniedbujesz odpowiednią regenerację i adekwatny do wysiłku odpoczynek, nie dziw się, że twoje kolana odmawiają posłuszeństwa. Ból może pojawić się zarówno w trakcie biegu, przez co jego kontynowanie staje się niemożliwe, jak i po treningu. Nasila się zwykle przy kucaniu, zbieganiu, schodzeniu i dłuższym siedzeniu.

Kobieta w parku. Ból kolana w trakcie biegania

Rozcięgno podeszwowe

Ta kontuzja przytrafia się zwykle osobom, które mają obniżony albo zbyt wysklepiony łuk stopy. W wyniku tego w trakcie biegania dochodzi do większego niż normalnie obciążania rozcięgna. Rozcięgna podeszwowego możesz się też nabawić, jeśli nadmiernie rotujesz stopę do wewnątrz lub na zewnątrz.

To jednak nie wszystko. Tego rodzaju kontuzja może się pojawić również wtedy, gdy masz nadmiernie napięte mięśnie łydki lub mięśnie zginające kolano. To tylko świadczy o tym, jak ważna jest rozgrzewka, rozluźnienie mięśni i ich uelastycznienie oraz przywrócenie prawidłowej długości.


Przeczytaj także: Przyczyny powstawania i metody leczenia „Ostrogi Piętowej”


Objawem, który jest typowym dla tego urazu, jest bolesność w trakcie chodzenia tuż po wstaniu z łóżka i jej zanikanie w trakcie biegania. Ból może jednak wrócić jeszcze przed ukończeniem biegu lub po dotarciu do celu. Im większe uszkodzenie, tym częściej pojawia się ból, również w trakcie zwykłego chodzenia.

Zapalenie ścięgna Achillesa

To dość nieregularna dolegliwość, którą poznasz po bólu ścięgna i w jego okolicy. Rano objawia się sztywnością i lekkim dyskomfortem, a ból pojawia się jedynie na początku ćwiczeń. Zapalenie ścięgna Achillesa może dawać o sobie znać raz na kilka treningów, przy czym ustępuje po ukończeniu biegu. Możesz też dostrzec obrzęk lub zgrubienie w okolicy ścięgna.

Stopa biegacza na nierównym terenie. Kontuzje biegaczy

Ryzyko zapalenia ścięgna Achillesa jest większe, jeśli nie dbasz o mięśnie łydki i goleni, przez co są one słabe i niewystarczająco rozciągnięte. Tego rodzaju kontuzje biegaczy zdarzają się najczęściej podczas biegania w terenie górskim lub pagórkowatym oraz u tych, którzy znacznie zwiększyli intensywność treningów. Na dolegliwości obejmujące ścięgno Achillesa narażone są też kobiety, które często chodzą w butach na wysokim obcasie, co osłabia to ścięgno i czyni je podatnym na kontuzje.

Shin splints

Dolegliwość ta objawia się napięciem i bólem po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej, co zwykle ma miejsce rano lub na początku biegu. To efekt zwiększonego napięcia mięśni i powięzi, połączonego z narastającymi mikrourazami w obrębie mięśnia piszczelowego tylnego, mięśnia płaszczkowatego oraz zginacza długiego palców.
Ból odczuwany jako ciągnięcie lub kłucie zanika w trakcie treningu i wraca po jego zakończeniu.


Przeczytaj także: Shin splints – czym jest i kogo szczególnie dotyka


Przyczyn shin splintsu może być wiele. Ryzyko jego pojawienia się rośnie, jeśli zwiększasz obciążenie w postaci kilometrów, podbiegów i zbiegów treningowych. Zwróć też uwagę, czy nie zadzierasz zbytnio stopy w trakcie biegu.
Inne okoliczności, które sprzyjają tej dolegliwości to źle dobrane obuwie, bieganie po twardym terenie, czy też brak odpowiedniej dbałości o stopy i tym samym doprowadzanie do osłabienia ich mięśni.
Shin splints jest również udziałem początkujących biegaczy i tych, którzy wracają do treningów po dłuższej przerwie.

To tylko wybrane kontuzje biegaczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Pamiętaj, że aktywność sportowa to nie tylko sam trening, ale kompleksowe i solidne przygotowanie do każdego biegu. Bez tego nie tylko nie osiągniesz wyznaczonych celów, ale też nabawisz się urazów, które na krótszy lub dłuższy czas wyłączą cię z treningów.

Źródło:
www.runners-world.pl
www.magazynbieganie.pl

To top