Rewizja po wszczepieniu endoprotezy — kiedy jest wskazana i jakie korzyści niesie

Rewizja po wszczepieniu endoprotezy — kiedy jest wskazana i jakie korzyści niesie

Rewizja po wszczepieniu endoprotezy to zabieg, który wykonywany jest z różnych powodów. Należy też do tych trudniejszych i wymagających specjalistycznego sprzętu. Dlatego nie zawsze możesz z niego skorzystać w centrum ortopedycznym, w którym przeszedłeś zabieg endoprotezoplastyki jednego ze stawów.

Kiedy wskazane jest poddanie się operacji rewizyjnej i jakie korzyści niesie ze sobą ten zabieg?

Rewizja po wszczepieniu endoprotezy — kiedy jest wskazana

Niezależnie, czy przeszedłeś operację wszczepienia endoprotezy biodra, czy kolana, możesz być zmuszony do poddania się kolejnej, tak zwanej rewizyjnej operacji. Jedne z nich są niezbędne niedługo po wymianie stawu, inne po wielu latach od zabiegu. Niezależnie jednak od tego, ważne jest, by nie czekać z wizytą u chirurga ortopedy, który był lekarzem prowadzących za pierwszym razem.
Bardzo ważne jest, by dokładnie określić, dlaczego niezbędna jest rewizja po wszczepieniu endoprotezy. Powodów może być co najmniej kilka, a do najczęstszych należy:

  • niestabilność wynikająca z obluzowania endoprotezy,
  • infekcja okołoprotezowa,
  • zużycie materiałów,
  • mechaniczne uszkodzenia endoprotezy,
  • zwichnięcie,
  • złamanie okołoprotezowe,
  • niewłaściwe ulokowanie protezy, co może być przyczyną różnych dolegliwości,
  • przemieszczenie endoprotezy, na co może wskazywać odczucie jej wypadania.

W sytuacji, gdy doszło do infekcji, lekarz może zdecydować o odłożeniu zabiegu ponownego wszczepienia endoprotezy do czasu usunięcia źródła zakażenia za pomocą odpowiednich leków.

Jeśli niezależnie od okresu, jaki upłynął od pierwszego zabiegu, odczuwasz ból w okolicy biodra lub kolana, masz problemy z poruszaniem się oraz siadaniem i wstawaniem, zgłoś się do ortopedy, który cię operował. Niezależnie, czy wystarczy leczenie zachowawcze, czy niezbędna będzie rewizja po wszczepieniu endoprotezy, ważne, by tego typu działania zostały jak najwcześniej wdrożone.

Na czym polega zabieg rewizyjny po wszczepieniu endoprotezy biodra lub kolana?

Zabieg rewizyjne w dużym skrócie polega na usunięciu starej endoprotezy przy użyciu zestawu do ekstrakcji trzpienia oraz panewki, oczyszczeniu obszaru, który zajmowały te elementy i wszczepieniu nowej, dobrze dopasowanej endoprotezy.

Lekarz przeprowadza operację w znieczuleniu ogólnym i zwykle trwa ona około 2 godzin. Czas ten jednak może się różnić w zależności od czynników związanych z przyczyną samej rewizji. W trakcie zabiegu chirurg stosuje działania profilaktyczne, których celem jest uniknięcie zakrzepów oraz osłonę antybiotykową.

Rehabilitacja po operacji kolana
Pozostałe elementy związane z zabiegiem wymiany endoprotezy podobne są do tych, które są udziałem pacjentów przechodzących operacją po raz pierwszy. Mowa o szybko rozpoczętej rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty i stosowaniu się do zaleceń lekarza operującego.

Jakie korzyści niesie ze sobą rewizja po wszczepieniu

To właśnie ze względu na wielorakie korzyści nie warto zwlekać z wizytą u ortopedy, gdy dolegliwości wynikające z nieprawidłowej pracy endoprotezy lub innych przyczyn, utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Nawet jeśli będziesz musiał ponownie przejść przez proces rehabilitacji, to dzięki temu, iż nie jest to twój pierwszy raz, powinno być łatwiej. Wiesz bowiem, czego się spodziewać i znasz ćwiczenia, które wykonywałeś w domu. Zdajesz sobie też sprawę z tego, jak wiele zależy od twojego zaangażowania w cały proces leczenia. Ważne też ścisłe stosowanie się do zaleceń rehabilitanta oraz lekarza prowadzącego.

Największą korzyścią jest odzyskanie sprawności powrót do pełnej aktywność sprzed problemów z endoprotezą. Znów będziesz mógł pływać, jeździć na rowerze czy uprawiać inną dyscyplinę sportową.

Rewizja po wszczepieniu endoprotezy — gdzie zgłosić się na operację

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Operacja rewizyjna jest bowiem dużo trudniejsza od tej, w której trakcie lekarz po raz pierwszy wszczepia endoprotezę. Wymaga też dodatkowych, specjalistycznych zasobów technicznych oraz doświadczonego zespołu lekarzy, specjalizującego się w zabiegach rewizyjnych endoprotez.
Idealnie byłoby, gdybyś to właśnie tam przeszedł pierwszą operację i do tego samego ośrodka zgłosił się na operację rewizyjną. Lekarz, który przeprowadzał zabieg, posiada całą dokumentację medyczną, co znacznie ułatwia zaplanowanie i przeprowadzenie operacji rewizyjnej po wszczepieniu endoprotezy.

Gdyby się jednak okazało, że centrum ortopedyczne, w którym przeszedłeś zabieg endoprotezoplastyki, nie dysponuje tego rodzaju zasobami, lekarz operujący może skierować cię do innego. W takiej sytuacji może przekazać dokumentację związaną z przeprowadzonym zabiegiem, co będzie bardzo pomocne przy diagnozowaniu i planowaniu zabiegu rewizyjnego.

To top