Piłka nożna halowa – jak duże jest ryzyko kontuzji

Piłka nożna halowa – jak duże jest ryzyko kontuzji

Wakacje do dla wielu czas urlopów i zasłużonego odpoczynku w gronie rodziny. Powrót do pracy nie należy do najprzyjemniejszych momentów i najlepiej, gdyby można go było nieco odsunąć w czasie. Chyba, że pracujesz z ludźmi, z którymi lubisz też spędzać aktywnie czas. Jedną z jego form, niezależną od aury za oknem, jest piłka nożna halowa.
Zamknięta przestrzeń, niewielkie boisko i przyjaciele rozstawieni po obu stronach boiska. No i piłka, bez której nic by się nie wydarzyło. Nic dobrego, ale też złego, bo niestety, ale urazy w piłce nożnej halowej zdarzają się dość często. Na co dokładnie powinieneś uważać i o czym pamiętać, gdy wybierać się będziesz na kolejny mecz ze znajomymi?

Korzyści płynące z grania w piłkę nożną halową

Piłka halowa ma sporo korzyści, o których mało kto, oprócz tych, którzy w nią grają, ma jakiekolwiek pojęcie. Jeśli więc do tej pory stroniłeś od tego rodzaju aktywności fizycznej, powinieneś wiedzieć, że piłka halowa:

  • rozwija wszechstronne umiejętności – koordynację zdolności motorycznych, poprawę techniki, szybkość podejmowania decyzji i naukę działań grupowych,
  • pozwala na częsty kontakt z piłką – to zaś sprzyja ciągłemu szlifowaniu swoich umiejętności technicznych,
  • jest bardzo intensywna – buduje tym samym wytrzymałość,
  • uczy pełnej koncentracji – mała ilość zawodników i szybkie tempo gry wymusza skupienie na tym, co dzieje się na boisku i szybkie decyzje,
  • uczy czystej gry – nie ma tu wślizgów, nie liczy się siła fizyczna, a bardziej szybkość działania i technika gry,
  • daje wiele radości graczom – każdy może się tu wykazać umiejętnościami i wiele razy oddać strzał na bramkę.

Choć urazy w piłce nożnej halowej zdarzają się dość często, to nie znaczy, że trzeba z niej zrezygnować. Większość, o ile nie wszystkie dyscypliny sportowe, niosą ze sobą ryzyko kontuzji, a mimo to wciąż znajduje wielu zwolenników. Piłka nożna halowa to dobry sposób na integrację w zespole i rozładowanie stresu, którego w pracy i codziennym życiu nie brakuje.

Urazy w piłce nożnej halowej – dlaczego są tak częste

Według Holendrów, najbardziej urazową dyscypliną sportową uprawianą w ich kraju jest piłka nożna halowa. Ryzyko wynosi tu 8,7 kontuzji na 1000 godzin gry. Tak duża urazowość wynika przede wszystkim ze specyficznej nawierzchni, z jaką masz kontakt na hali. Bardzo duża przyczepność butów do podłoża może i jest dobra w trakcie biegania, ale niekoniecznie, gdy chcesz się nagle zatrzymać. Brakuje tu amortyzacji i naturalnego poślizgu, co ma miejsce na naturalnej murawie. Dlatego tak łatwo o uraz w obrębie stopy oraz kolana.

W trakcie gry w piłkę nożną bardzo często zmieniasz kierunek biegu i robisz nagłe zwroty. W takiej sytuacji stopa mocno osadzona na podłożu nie współgra z ruchem pozostałej części nogi i może dojść do urazu skrętnego. Uszkodzeniu mogą wówczas ulec więzadła krzyżowe przednie lub łąkotki.
Grając na hali możesz się też nabawić urazu stawu skokowego, gdy w trakcie biegu lub wyskoku nieodpowiednio postawisz stopę na podłożu. Uszkodzeniu w takiej sytuacji zwykle ulega więzadło strzałkowo-skokowe przednie.
Na uraz narażone jest też ścięgno Achillesa. Zwykle dochodzi do niego w trakcie nagłego wyskoku lub szybkiego startu do piłki.

Jak zmniejszyć ryzyko urazów w trakcie gry w piłkę nożną halową?

Niezależnie, czy wybierasz się na halę po dłuższej przerwie, czy też jest to kolejny cotygodniowy mecz ze znajomymi, pamiętaj o solidnej rozgrzewce. Nie uchroni cię ona w 100% przed kontuzją, ale na pewno zmniejszy ryzyko jej pojawienia się. Rozgrzewając się przed meczem:

  • zwiększasz przepływ krwi wraz z tlenem do mięśni, co umożliwia przetwarzanie węglowodanów oraz tłuszczy w energię,
  • podnosisz temperaturę ciała, przez co mięśnie stają się bardziej elastyczne i mniej podatne na zerwania,
  • poprawiasz mobilność stawów i zwiększasz zakres ruchów.

Cele te możesz osiągnąć poprzez rozgrzewkę dynamiczną, która powinna trwać około 20 minut. Zaczynaj od ćwiczeń mniej intensywnych i mniejszych obciążeń, stopniowo zwiększając intensywność każdego z rodzaju ćwiczeń. Całość zakończ skipami i kilkoma sprintami.

Tak przygotowany możesz spokojnie wejść na halę i cieszyć się grą. Urazy w piłce halowej zdarzały się i będą się przytrafiać grającym, ale jeśli zadbasz o solidną rozgrzewkę i będziesz brać pod uwagę dużą przyczepność butów do podłoża, mecz będziesz kończyć zdrowy i w jeszcze lepszej kondycji. A to, prócz dobrej zabawy, bardzo ważny element tego rodzaju aktywności sportowej.

To top