Manipulacje stawowe kręgosłupa — na czym polegają - Novum Ortopedia

Manipulacje stawowe kręgosłupa — na czym polegają i kiedy są stosowane

Manipulacje stawowe kręgosłupa — na czym polegają i kiedy są stosowane

Manipulacje stawowe wykonane przez odpowiednio przygotowanego i przeszkolonego fizjoterapeutę znajdują zastosowanie między innymi w terapii kręgosłupa. Decyzja o wykonaniu manipulacji musi być poprzedzona dokładną analizą wskazań, przeciwwskazań oraz badań diagnostycznych. Celem manipulacji jest zmniejszenie bólu w obrębie kręgosłupa oraz poprawa ruchomości w tym obszarze ciała.

Na czym polega ta metoda rehabilitacyjna, kiedy jest stosowana i jakie korzyści ze sobą niesie?

Czym jest manipulacja w fizjoterapii?

Manipulacje stawowe HVLA (high velocity low amplitude – duża prędkość, mała amplituda ruchu) to jedna z technik wykonywanych przy pracy z pacjentem, który zgłasza się z problemami w obrębie kręgosłupa. Stosowana jest zarówno przez fizjoterapeutów, jak i osteopatów oraz chiropraktyków. Jest to bardzo zdrowa i pomocna technika w ich pracy. To, co charakteryzuje manipulację to wykonanie szybkiego ruchu przy bardzo małej amplitudzie jego zakresu. Oznacza to, że ten ruch jest wykonywany szybko na małym odcinku kręgosłupa.

Można rozróżnić dwa rodzaje manipulacji:

  • ogólne manipulacje kręgosłupa na długiej dźwigni — są dość widowiskowe, ale bardzo globalne,
  • lokalne manipulacje — zadaniem terapeuty jest tu bardzo dokładne ułożenie segmentu kręgosłupa, całej jego kolumny, aby ten ruch wykonywany w ramach manipulacji został wykonany tylko w tym miejscu, które ma być zmanipulowane.

Masaż dolnego odcinka kręgosłupa - rehabilitacja Szczecin

Fizjoterapeuta Szczecin Prawobrzeże

Problemy z kręgosłupem mogą znacząco wpływać na jakość życia, ograniczając nie tylko codzienną aktywność, ale także zdolność do wykonywania prostych czynności. Ból pleców, który promieniuje do innych obszarów ciała, jest sygnałem, że warto skonsultować się z profesjonalistą.

Nasz fizjoterapeuta dysponuje odpowiednimi umiejętnościami oraz technikami, które pomogą w złagodzeniu dolegliwości i przywróceniu pełnej sprawności. Nie zwlekaj, umów się na wizytę i zacznij odzyskiwać komfort życia.


W jakim celu fizjoterapeuta stosuje tego rodzaju techniki w pracy z pacjentem?

Głównym celem manipulacji jest zwiększenie zakresu ruchomości w konkretnej okolicy, którą fizjoterapeuta manipuluje. Sama manipulacja niesie ze sobą wiele korzyści.
Do najważniejszych efektów, które pojawiają się po jej zastosowaniu, należy efekt:

  • czysto mechaniczny — zwiększenie zakresu ruchu, co przy szybkim szarpnięciu może spowodować delikatne usunięcie zrostów, jeśli takowe istnieją w tej okolicy tkanek oraz ich rozciągnięcie i rozluźnienie. Czasem pojawia się przy tej okazji charakterystyczne kliknięcie.
    Warto wspomnieć, że owo kliknięcie jest zjawiskiem kawitacji. To nic więcej, jak dźwięk, który się pojawia, spowodowany rozbiciem pęcherzyka gazu, który odkłada się w strukturach manipulowanych. Badania na rezonansie magnetycznym dobitnie pokazały, że to tylko to i nic więcej. Sama manipulacja, co warto zaznaczyć, nie jest w stanie nic nastawić, ani przestawić w kręgosłupie. Fizjoterapeuta nie jest w stanie wcisnąć dysku na swoje miejsce. Siła jest tu zbyt mała, by to zrobić, więc ten dźwięk nigdy nie będzie o tym świadczył;
  • neurofizjologiczny — terapeucie zależy na zahamowaniu dolegliwości bólowych i wpływie na neuroreceptory w ciele;
  • czysto mięśniowy — działa na zasadzie rozluźnienia tkanek, które są manipulowane;
  • placebo — wynikający z mentalnego przekonania pacjenta o skuteczności stosowanej przez fizjoterapeutę techniki, co wbrew pozorom, ma bardzo duży wpływ na całkowity efekt stosowanej terapii.
Fizjoterapia kręgosłupa. Manipulacje stawowe kręgosłupa

Manipulacje stawowe kręgosłupa – jakie są wskazania

Wskazań jest stosunkowo mało, ponieważ tak naprawdę dotyczą one głównie zakresu ruchomości. Przy wskazaniu fizjoterapeuta powinien znaleźć u pacjenta jakieś ograniczenie ruchu. Może to być ograniczenie w kręgosłupie szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym.
Innym wskazaniem jest brak progresji w terapii. W sytuacji, gdy wiadomo, co dolega pacjentowi, ale praca manualna i ćwiczenia wykonywane przez pacjenta nie przynoszą spodziewanych efektów, można pokusić się o wykonanie manipulacji.

Kolejnym wskazaniem jest brak przeciwwskazań do manipulacji.

Przeciwwskazania do manipulacji stawowej

Przeciwwskazania do manipulacji stawowej można podzielić na:

Bezwzględne:

  • ogólny lub lokalny stan zapalny,
  • gorączka,
  • osteoporoza,
  • niezrośnięte urazy, w tym złamania w obrębie kręgosłupa,
  • objawy rdzeniowe, czyli wyraźne pogorszenie czucia w obrębie kończyn oraz osłabienie mięśni wskaźnikowych, które są unerwione przez konkretny duży segment nerwów;

Względne:

  • dzieci w fazie wzrostu,
  • radikulopatia — miejscowy ból w obrębie kręgosłupa oraz promieniujący (ważne jest, jak, w jakie miejsce oraz z jaką siłą to robi),
  • przyjmowane leki,
  • urazy typu smagnięcia biczem i objawy jemu towarzyszące, czyli nudności, wymioty, uczucie sztywności karku, zawroty głowy, bóle głowy;

Kliniczne:

  • gdy pacjent zbyt żywo reaguje, ponieważ dolegliwości bólowe są u niego bardzo zmienne,
  • brak zgody pacjenta i jego zaufania do fizjoterapeuty,
  • brak wskazań do manipulacji — czyli brak wiedzy, co dokładnie pacjentowi dolega.

Czy manipulacje stawowe są bezpieczne?

Tak. Dobrze wykonana i poprzedzona dokładnym badaniem manipulacja zawsze będzie bezpieczna. Dlatego tak ważne są działania poprzedzające manipulację, w tym wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Fizjoterapeuci robią wszystko, by podejść do terapii profesjonalnie i dlatego bardzo dokładnie badają pacjenta przed zastosowaniem manipulacji. W innym przypadku naraziliby go na dolegliwości w postaci bólu głowy albo omdlenia.
To, co istotne w wykonaniu manipulacji to zdobycie zaufania pacjenta i wyrażenie przez niego zgody oraz pełna świadomość tego, czemu służy manipulacja. Nie jest to bowiem siłowe nastawianie kręgosłupa lub przestawianie jego elementów i działanie forsowne.
Manipulacje wykonywane profesjonalnie nie mają nic wspólnego z potocznym kręgarstwem i chiropraktyką. To jedna z metod profesjonalnej fizjoterapii.

Jak często fizjoterapeuci stosują manipulację stawową w swojej pracy?

Manipulacje stawowe należą do technik fizjoterapeutycznych, które wykorzystywane są jako ostatnie w pracy z pacjentem. Wynika to z faktu, iż zamierzony efekt terapeutyczny zwykle udaje się osiągnąć za pomocą innych metod. Warto wiedzieć, że fizjoterapeuci nie wykonają manipulacji stawowych na żądanie, ponieważ nie daje ona tak długotrwałych efektów, jak ma to miejsce w przypadku innych technik rehabilitacyjnych.

To top