Jak rozluźnić spięte mięśnie? - Novum Ortopedia

Jak rozluźnić spięte mięśnie?

Jak rozluźnić spięte mięśnie?

Spięte mięśnie mogą być objawem zarówno zbyt intensywnego treningu, jak i przyjmowanej przez wiele godzin, niewłaściwej pozycji ciała. Gdy dojdzie do tego pośpiech, stres, brak czasu na odpoczynek i relaks, czy choćby umiarkowaną aktywność fizyczną, trudno się dziwić, że w twoich mięśniach pojawiają się bardzo duże napięcia. Gdy towarzyszą ci każdego dnia, w końcu zaczną utrudniać funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i w domu. Napięcia mięśniowe w wybranych częściach ciała bardzo często nie pozwalają się skupić na wykonywanej czynności i ograniczają zakres ruchomości.

Jak rozluźnić spięte mięśnie i co możesz zrobić, by zapobiegać tego typu dolegliwościom?

Co powoduje spięcia mięśniowe?

Naturalnym zjawiskiem, gdy chodzi o mięśnie, jest ich kurczenie się i rozluźnianie. W zależności od rodzaju aktywności, częstotliwości, natężenia i różnorodności może dojść do zaburzenia ich pracy. Nie służą im ciągle powtarzane czynności i ruchy oraz niewłaściwa pozycja ciała, którą zajmujesz codziennie przez kilka godzin. Utrzymywanie mięśni w stanie napięcia prowadzi do ich przeciążenia. Może się to objawiać uczuciem sztywności, przykurczami, pieczeniem, drętwieniem, czy też bólem w miejscach odległych od spiętych mięśni.
Spięte mięśnie mogą też być efektem zbyt intensywnego treningu. Zwłaszcza gdy nie poprzedzałeś go dobrze przeprowadzaną rozgrzewką oraz nie zakończyłeś stretchingiem wybranych części ciała.

Jeśli czujesz, że twoje mięśnie są spięte, zwróć uwagę na potencjalne przyczyny, które mogły do tego doprowadzić. Sprawdź jakość materaca, na którym śpisz i poduszki pod głowę. Źle dobrane mogą skutecznie utrudniać nocny wypoczynek i powodować sztywność mięśni w okolicy szyi. Cierpieć z tego powodu może też twój kręgosłup, dlatego nie lekceważ trwających od dłuższego czasu objawów w ciele.

Przyjrzyj się też ergonomii mebli biurowych, przy których spędzasz wiele godzin w ciągu dnia. Mowa tu zarówno o krześle, jak i biurku. Ciało z głową przechyloną do przodu lub wygiętym w łuk kręgosłupem to prosta droga do utrwalenia wad postawy oraz częsta przyczyna spiętych mięśni.

Nie warto lekceważyć tego typu dolegliwości, bo nawet jeśli nie towarzyszy im ból, to nie znaczy, że i on się nie pojawi. Twój organizm posiada różne mechanizmy obronne i żadnego z nich nie uruchamia bez powodu.

Jak skutecznie rozluźnić spięte mięśnie?

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie uwolnić napięcia w mięśniach albo chcesz to zrobić w miarę szybko, pomyśl o skorzystaniu z pomocy fizjoterapeuty. Nie tylko oceni on ich obecny stan, ale też zastosuje indywidualnie przygotowany dla ciebie program ćwiczeń i zabiegów. Jednym ze skuteczniejszych zabiegów, który rozluźnia spięte mięśnie, jest masaż. Możesz umówić się na niego zarówno do fizjoterapeuty, jak i do znajdującego się w twoim mieście gabinetu masażu. Korzyści przyniesie ci zarówno masaż klasyczny, jak i relaksacyjny, czy tkanek głębokich. Być może nie skończy się na jednym zabiegu, ale warto wprowadzić tego typu praktyki na stałe do swojej profilaktyki zdrowotnej.

Co jeszcze możesz zrobić, by rozluźnić mocno spięte mięśnie i w końcu poczuć ulgę?

Rolowanie

Zanim zaopatrzysz się w roller, zdobądź nieco informacji na temat tego przyrządu do mechanicznego automasażu. I choć sama czynność nie należy do trudnych, to już na samym początku warto zapoznać się z właściwą techniką, by działanie to przyniosło jak najwięcej korzyści.
Oprócz uwolnienia napięcia z mięśni i zmniejszenia dolegliwości bólowych, rolowanie pobudzi w nich krążenie, a błona otaczająca mięśnie zostanie dobrze nawodniona. Rolowanie pomoże też w dotlenieniu i odżywieniu mięśni, co pozytywnie wpłynie na procesy regeneracyjne.

Dziewczyna roluje mięśnie za pomocą rollera. Sposób na spięte mięśnie

Rozciąganie

Zarówno stretching dynamiczny, jak i statyczny to aktywność, która przynosi bardzo dużo korzyści zarówno twoim mięśniom, jak i stawom. Niezależnie, czy uprawiasz sport, czy też prowadzisz siedzący tryb życia, zacznij wykonywać ćwiczenia rozciągające. Nie muszą być one połączone z treningiem, a w przypadku stretchingu statycznego wręcz nie powinny.


Przeczytaj także: Stretching, czyli rozciąganie mięśni — kiedy warto go stosować


Proste ćwiczenia rozciągające zwiększą elastyczność i długość przykurczonych, napiętych mięśni, co jednocześnie poprawi zakres ruchomości stawu, który jest zaopatrywany przez dane mięśnie. Stretching to doskonały sposób na zmniejszenie bolesności napiętych mięśni, poprawę czucia ciała i świadomość jego rozluźnienia. To wszystko przyczyni się do zwiększenia siły mięśniowej, a ostatecznie zmniejszy ryzyko urazów mięśniowych.

Maty do akupresury

Jeśli masz spięte mięśnie, z pewnością warto pomyśleć o zakupie dobrej jakości maty do akupresury. Skutecznie pobudzi krążenie w całym ciele i zmniejszy napięcie zgromadzone w mięśniach. Możesz z niej korzystać w ramach odpoczynku i relaksu zarówno po przyjściu z pracy, jak i po aktywności sportowej. Korzyści płynące z krótkich sesji spędzonych na macie do akupresury można porównać do masażu klasycznego. W tym przypadku jednak to nie dłonie człowieka, a specjalnie opracowane pod względem kształtu i twardości elementy masujące miękko i intensywnie naciskają na twoją skórę. Stosowane regularnie złagodzą bóle kręgosłupa, zredukują napięcie wywołane stresem, w tym napięcia zlokalizowane w mięśniach i przyniosą wiele innych korzyści zdrowotnych.

Fioletowy wałek i mata do akupresury

Jak zapobiegać przewlekłym napięciom mięśniowym?

Wszystkie wspomniane wcześniej sposoby na spięte mięśnie możesz stosować w ramach profilaktyki. Nie musisz czekać na sztywność w szyi czy innych częściach ciała. Wystarczy codzienna, regularna praktyka wybranych lub wszystkich działań, aby odpowiednio zadbać o stan swoich mięśni. Wróć też na moment do zamieszczonych tu informacji na temat przyczyn napięć mięśniowych i również tu wprowadź odpowiednie zmiany. Tak kompleksowe działanie z pewności przyniesie spodziewane korzyści i poprawi twoje samopoczucie. Wprowadź też do swojego życia więcej ćwiczeń relaksacyjnych, które niwelują skutki przewlekłego stresu. Pomocne może się też okazać stosowanie technik radzenia sobie ze stresem.
Różne formy oddziaływania na ciało i umysł to najlepszy sposób na spięte mięśnie. Zarówno wtedy, gdy już się pojawią w twoim ciele, jak i wtedy, gdy chcesz im skutecznie zapobiegać.

To top