Białe szaleństwo trwa w pełni. Szkolne ferie i sprzyjająca aura sprawiają, że coraz więcej z nas spędza weekendy na szusowaniu. Dla wielu z nas to jedyna okazja, aby wyrwać się z miasta. Niektórzy z nas preferują narty, inni z kolei wolą spacery oraz popijanie gorącego kakao w schronisku. Wielu z nas rzadko rusza się na co dzień. Basen czy dłuższy spacer jest niejednokrotnie tylko rzadką przyjemnością. Tym samym wyjazd w góry jest jedną z niewielu aktywności fizycznych, na jaką mamy czas. Coraz popularniejszy w ostatnich latach jest także snowboard. Czy snowboard faktycznie jest niebezpieczny? Czy wybór deski może być przypadkowy? I dlaczego warto zrobić rozgrzewkę przed wjechaniem na stok?
Czy warto w ogóle uprawiać sporty zimowe?
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy wyjazdy na narty nie są zbyt niebezpieczne. Nie jest to bezpodstawna obawa. Wiele słyszy się przecież o kontuzjach bądź różnego rodzaju złamaniach. W serwisach informacyjnych nierzadko spotykamy się z informacjami o wypadkach na stoku. Należy jednak zaznaczyć, że wybierając odpowiedni sprzęt oraz dobrze przygotowany stok, to ryzyko urazu jest naprawdę małe. Równocześnie należy zadbać o prawidłową rozgrzewkę.
Krótka historia snowboardu
Snowboarding jest stosunkowo młodym sportem. Choć o pierwszych zjazdach na jednej desce donoszono już w latach dwudziestych ubiegłego wieku, to oficjalnie pojawił się on w 1965 roku. Na zimowych igrzyskach zagościł dość niedawno, bo w 1998 roku. Jest więc pewną nowością w porównaniu do klasycznych nart czy łyżew. Tym samym wielu z nas spogląda na snowboard jak na coś niebezpiecznego bądź nową modę. Snowboard wymaga koordynacji oraz sporej kondycji. Niesie ze sobą jednak dość sporo korzyści. Do podstawowych możemy zaliczyć poprawienie krążenia, usprawnienie gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej. Wśród profesjonalnych snowboardzistów zauważono również lepszą pracę serca oraz sprawniejszą funkcję płuc. Tym samym można uznać snowboard za sport, który przyczynia się do lepszego stanu zdrowia fizycznego.
Jak uniknąć wypadku na snowboardzie?
Po pierwsze – przed pierwszym w życiu wejściem na deskę warto skorzystać z odpowiedniego kursu. Przeszkolony instruktor udzieli nam porad jak bezpiecznie jeździć na snowboardzie. Warto pamiętać o wyborze odpowiedniego obuwia, kasku oraz gogli. Nie należy również rezygnować z rozgrzewki. Odpowiednie ćwiczenia zapewnią naszym stawom lepsze ukrwienie oraz mniejszą podatność na urazy. Należy również dostosować prędkość do otaczających nas warunków i liczby osób znajdujących się na stoku. Zdrowy rozsądek w połączeniu z wybraniem odpowiedniego sprzętu oraz rozgrzewką powinien nas skutecznie zabezpieczyć. Warto w tym momencie zaznaczyć, że osoby młode nierzadko widzą same siebie jako niepodatne na urazy czy – nieco rzadziej – wręcz nieśmiertelne. Naszą rolą, jako dorosłych, jest zadbanie o ich bezpieczeństwo.
Czy sporty zimowe grożą tylko wizytami u ortopedy?
Oprócz urazów ortopedycznych należy również zadbać o odpowiednią ochronę naszej skóry. Bezchmurne dni w połączeniu ze śniegiem, który odbija promienie słoneczne sprawia, że o poparzenia wcale nie tak trudno. Odpowiedni krem z filtrem zabezpieczy nas przed tego typu nieprzyjemnościami. Należy również zaznaczyć, że dość powszechny mit o zamarzaniu kremu podczas mrozu jest nieprawdziwy. Tym samym nie warto rezygnować z ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nowotwory skóry takie jak czerniak przebiegają nierzadko bardzo agresywnie.
Czy snowboard jest bardziej niebezpieczny od zwykłych nart?
Możemy zadawać sobie pytanie czy snowboard faktycznie jest bardziej niebezpieczny i jak wypada w porównaniu z narciarstwem. Na snowboardzie nie podpieramy się kijkami, a zamiast dwóch nart mamy jedną deskę. W świetle badań epidemiologicznych wydaje się jednak, że urazy związane z jazdą na snowboardzie występują podobnie często co urazy związane z jazdą na nartach. W przypadku jazdy na snowboardzie urazy powstają zazwyczaj w wyniku upadku do przodu bądź tyłu. Upadając instynktownie próbujemy podeprzeć się rękami, co sprawia, że to w ich obrębie lokalizuje się uraz. Z kolei urazy więzadeł w obrębie kolana są rzadsze w przypadku jazdy na snowboardzie. Do głównych czynników ryzyka wystąpienia urazy należy małe doświadczenie w jeździe na snowboardzie. Warto również zaznaczyć, że wypadki śmiertelne są bardzo, ale to bardzo rzadkie.
Urazy na snowboardzie – czyli jakie?
Najczęstsze urazy związane z jazdą na snowboardzie lokalizują się w obrębie kończyn górnych. Dominują przejściowe dolegliwości, takie jak ból czy pojawienie się krwiaka. Występują również stany, które wymagają opieki ortopedycznej. Najczęściej są to urazy w obrębie nadgarstka, zwichnięcia stawów, złamania obojczyka czy też pojawienie się niestabilności stawu barkowo-obojczykowego. W przypadku pojawienia się dolegliwości ortopeda przeprowadzi dokładne badanie oraz zapewne zleci wykonanie zdjęcia RTG.