Trudno tak naprawdę zaleźć wymówkę, gdy chodzi o robienie pompek. To jedno z tych ćwiczeń, które nie wymaga ani sprzętu, ani specjalnej sali treningowej. Nie musisz się też do niego specjalnie przygotowywać, przebierać w strój sportowy czy wychodzić z domu. Wystarczy niewiele więcej miejsca, niż wynosi twój wzrost i szerokość od ramion do łokci. To jednak nie wszystko.
Aby codziennie robić pompki, potrzebujesz odpowiedniej motywacji. Dlatego zanim zaczniesz swoją codzienną przygodę z „pompowaniem”, dowiedz się, dlaczego warto robić pompki i jak urozmaicić sobie te proste ćwiczenia, by zbyt szybko się nie znudziły.
Oto kilka przydatnych informacji, które ci w tym pomogą.
Gdy nie masz czasu na trening i większą aktywność fizyczną
Niezależnie, czy pracujesz zdalnie, czy też jesteś często w terenie, w podróży lub prowadzisz mało zorganizowany tryb życia, pompki to idealne rozwiązanie. Pod warunkiem oczywiście, że chcesz wprowadzić do swojej codzienności nieco aktywności fizycznej.
Aby zacząć, wystarczy, że oprzesz swoje dłonie oraz stopy na podłożu i zaczniesz robić pompki. Choćby kilka na dobry początek. Od razu poczuje to wiele mięśni twojego ciała. Zwróć przy tym uwagę na maksymalne wykorzystanie czasu. Niemal 100 przeznaczasz na ćwiczenia, co rzadko się udaje przy różnego rodzaju aktywnościach sportowych, które mają tak duże spektrum oddziaływania na organizm.
Pompki, ze względu na swoją dużą skuteczność, wykorzystywane są zarówno w sportach siłowych i wytrzymałościowych, jak i jako jeden z dodatków wspierających prowadzenie aktywnego trybu życia.
Dlaczego warto robić pompki – korzyści zdrowotne
Wykonując pompki, wzmacniasz szereg mięśni, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, ochronę narządów wewnętrznych i prawidłowe oddychanie. Zmniejszasz tym samym ryzyko kontuzji, do których mogłoby dojść podczas uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych, czy wykonywania prac fizycznych. Pamiętaj przy tym, by podczas wykonywania pompek, odcinek łączący plecy z miednicą był prosty.
Niezależnie od rodzaju wykonywanych pompek, aktywujesz wiele rodzajów mięśni, a dokładnie mięśni:
- barkowych,
- przedniej części korpusu,
- zginaczy bioder,
- nóg,
- piersiowego większego,
- prostego brzucha.
Poza tym pompki korzystnie wpływają na zginacze bioder, które odpowiadają za zachowanie optymalnej i prawidłowej postawy miednicy.
Wart robić pompki na niestabilnym podłożu, gdzie możesz stosować zmienny nacisk na wszystkie cztery punkty podporu.
Nie tylko mięśnie odnoszą korzyści z tego ćwiczenia. Podziękuje ci za nie również twój układ sercowo-naczyniowy. To kolejny powód, dla którego warto robić pompki i to codziennie. Już jednorazowe zrobienie 40 pompek dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca i niewydolności oraz problemów sercowo-naczyniowych w czasie najbliższych 10 lat.
Rodzaje pompek – co zrobić, by ćwiczenia cię nie nudziły
Być może do tej pory znałeś tylko jeden sposób na wykonywanie pompek i dlatego trudno ci uwierzyć, że to ćwiczenie może się nie znudzić. Okazuje się jednak, że tych rodzajów jest dużo więcej. Są bowiem pompki wąskie, szerokie, szwedzkie, z ręką na podwyższeniu, z obciążeniem, męskie, damskie, czy diamentowe.
Na dobry początek możesz do tradycyjnych pompek dodać te, w których twoje stopy opierają się na podwyższeniu, przez co musisz zejść ciałem bardzo nisko. Dzięki temu, dużo intensywniej pracować będą twoje mięśnie górnej części klatki piersiowej i barków.
Jeśli masz w domu piłkę, ułóż na niej ręce i zrób pompki. Pozycja ta jest o tyle trudna, że piłka pozbawia cię dotychczasowej stabilności i w wykonanie ćwiczenia musisz włożyć więcej wysiłku oraz skupienia. To oczywiście wersje dla zaawansowanych.
Gdybyś natomiast dopiero zaczynał swoją przygodę z pompkami, zacznij od tych najprostszych, czyli z rękami na podwyższeniu, z szeroko rozstawionymi stopami lub nogami opartymi na kolanach, zamiast na stopach.
Gdy poprawi się twoja kondycja i wzmocnią się nieco mięśnie, przejdź do trudniejszych wersji. Do wyboru masz między innymi pompki z:
- obciążeniem,
- unoszeniem nogi,
- klaśnięciem,
oraz pompki:
- klasyczne,
- w podporze na odważniku Kettlebell,
- japońskie,
- na poręczach,
- z taśmami TRX.
Nawet, jeśli nie uda ci się pobić światowego rekordu wykonywania pompek bez przerwy, ustanowionego przez Japończyka Minoru Yoshidy, nie przejmuj się. W końcu 10507 pompek to naprawdę sporo, jak na jedno podejście.