Siłownia w domu. Czy to dobry pomysł?

Siłownia w domu. Czy to dobry pomysł?

Siłownia w domu to marzenie wielu, ale mało kto pomysł ten wprowadza w życie. Wizja bliskości miejsca do ćwiczeń kusi, a jej realizacja wydaje się być czymś bardzo prostym. Kilka przyrządów, materac, sztangi, bieżnia, orbitrek, itp urządzenia powinny wystarczyć. Czy aby na pewno? A co z programem treningowym i asekuracją na wypadek kontuzji?
Jeśli przymierzasz się do wprowadzenia tego pomysłu w życie, musisz to dobrze przemyśleć.

Siłownia w domu – o czym powinieneś pamiętać

Jeśli podchodzisz do tematu poważnie i nie chcesz ograniczyć się do kilku hantli, bieżni i orbitreka, to powinieneś się przygotować na niemały wydatek. W zależności od częstotliwości korzystania z siłowni, prędzej czy później taka inwestycja powinna się zwrócić. Na pewno warto usiąść z kalkulatorem i przeliczyć kwotę, jaką zaoszczędzisz na karnetach, trenerze personalnym i dojazdach. Gdy decyzja zostanie utrzymana, możesz przystąpić do realizacji.

Miejsce

Jeśli nie masz odpowiedniego pomieszczenia, siłownia w domu może pozostać w sferze marzeń. Pokój, w którym będziesz ćwiczyć, musi mieć dobrą wentylację, odpowiednio duży metraż i znajdować się na parterze lub w piwnicy.
Zanim wniesiesz i zainstalujesz sprzęt do ćwiczeń, zadbaj o odpowiednią podłogę, która nie może być śliska. Najlepiej, gdy będzie gumowa. Ściany pokryj farbą lateksową odporną na zabrudzenia.

Sprzęt

Ten dopasuj do rodzaju ćwiczeń, jakie chcesz wykonywać oraz twoich fizycznych możliwości. Urządzenia nie muszą być bardzo skomplikowane, by przyniosły efekty i pomogły osiągnąć cele treningowe. Poza tym, na początek najlepiej nie wydawać fortuny, ponieważ na tym etapie możesz nie wiedzieć, na jak długo starczy ci motywacji i wytrwałości. Jeśli zechcesz odpowiednio wyciszyć pomieszczenie i zdecydujesz się na wymianę podłogi, najlepiej powierzyć to fachowcom.

Siłownia w domu – zalety i wady

To pomysł godny polecenia dla każdego kto poważnie myśli o częstych ćwiczeniach i budowaniu swojej siły mięśniowej oraz kondycji. Niemniej jednak, ma on swoje mocne i słabe strony, o których warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz jego realizację.

Zalety domowej siłowni

Jest ich zdecydowanie więcej, niż wad, więc bardzo możliwe, że to one przyczynią się do zrealizowania pomysłu. Oto najważniejsze z nich:

  • dowolny czas ćwiczeń, dopasowany do pory dnia i twoich codziennych obowiązków,
  • oszczędność czasu, który musiałbyś przeznaczyć na dojazdy,
  • ćwiczenie bez kolejek do konkretnego sprzętu,
  • wolność od skrępowania wynikającego z obserwacji przez osoby trzecie,
  • dostęp do prywatnej, a nie publicznej łazienki z prysznicem.

Siłownia w domu - zmęczenie i spadek motywacji

Wady

Jak przy wielu podobnych projektach, tak i tu pojawiają się też słabe strony. Oto niektóre z nich:

  • wysoka cena sprzętu do ćwiczeń,
  • szybka utrata motywacji ze względu na łatwy dostęp do miejsca ćwiczeń,
  • brak profesjonalnej opieki trenera personalnego i asekuracji z jego strony w trakcie ćwiczeń.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć

Choć siłownia w domu to kuszący pomysł i jak widzisz, nie taki trudny do zrealizowania, to jednak dobrze zastanów się, zanim wprowadzisz go w życie. Jeśli do tej pory bardzo mało czasu przeznaczałeś na aktywność fizyczną i chcesz to zmienić, nie rezygnuj, ale zacznij od czegoś innego.
Swoje pierwsze kroki skieruj do siłowni lub klubu fitness, gdzie z pomocą doświadczonego trenera ustalisz plan rozwoju. Zobaczysz przy okazji, czy i na ile tego rodzaju ćwiczenia ci odpowiadają. Może się bowiem okazać, że wizja mocno odbiegać będzie od rzeczywistości.
Jeśli jednak wytrwasz lub w chwili obecnej masz już pewne doświadczenie w tego rodzaju aktywności, dużo łatwiej ci będzie dobrać odpowiedni sprzęt do siłowni. Będziesz mógł też ustalić plan treningowy dostosowany do obecnej kondycji i wydolności twojego organizmu. Zmniejszysz tym samym ryzyko kontuzji, spowodowanej zbyt forsownymi ćwiczeniami, czy nałożeniem na swój organizm obciążeń przekraczających jego możliwości.

To top