O tym, jak duże są korzyści z uprawiania surfingu, wie kilkadziesiąt milionów osób, które z pasją go uprawiają. I choć surfing nie należy do najłatwiejszych dyscyplin sportowych, to z pomocą dobrego instruktora jesteś w stanie posiąść tę umiejętność. Wystarczy, że umiesz pływać, kochasz wodę i chcesz się nauczyć surfować. Poza tym to nie tylko zwykły sport, ale przede wszystkim pasja i trochę inny sposób patrzenia na świat, który może ci się spodobać.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy rzeczywiście warto choćby spróbować swoich sił i nauczyć się łapać najlepsze fale, sprawdź, co dobrego może z tego wyniknąć zarówno dla twojego ciała, jak i zdrowia psychicznego. Ważna jest też wiedza na temat możliwych urazów, do których może dojść w trakcie surfowania. Na szczęście ich ryzyko możesz zmniejszyć przez odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie związanych z tym sportem zasad.
Korzyści z uprawiania surfingu — czyli dlaczego warto pływać na desce
Surferzy to najczęściej wielcy pasjonaci tego sportu. I nawet, jeśli takimi nie byli od początku, to nie potrafili oprzeć się zmianom, które zaszły w nich w trakcie jego uprawiania. Bardzo możliwe więc, że i ciebie to czeka, jeśli przetrwasz początkowe trudności i nie zrazisz się częstymi upadkami do wody. To wszystko wpisane jest w życie surfera, który nawet po wielu latach wciąż daje się pokonać falom. Co dzieje się z ciałem i umysłem, gdy regularnie surfujesz?
Oto najważniejsze korzyści z uprawiania surfingu.
Wpływ surfowania na zdrowie fizyczne
Podobnie, jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, tak też surfing pozytywnie wpływa na narząd ruchu, w tym mięśnie, ścięgna, stawy i kości. Dzięki temu, że w pływaniu na desce bierze udział praktycznie całe ciało, którym musisz odpowiednio balansować, by utrzymać równowagę, korzyści z surfowania są naprawdę duże.
Gdy będziesz robił to regularnie:
Zwiększysz swoją elastyczność i równowagę
Dobrze rozciągnięte i elastyczne ciało jest mniej podatne na urazy i kontuzje. W czasie surfowania fale wymagają od twojego ciała zgrania się z nimi i wykorzystania ich potencjału jako siły nośnej. Do tego zaś niezbędne jest elastyczne ciało i to praktycznie każda jego część. Gdy będziesz regularnie surfować, poziom elastyczności i rozciągnięcia będzie się zwiększał. Ważne jednak, byś zawsze dbał o stretching przed pływaniem i rozciąganie po powrocie na plażę. W innym przypadku ucierpią na tym zarówno twoje mięśnie, jak i przyjemność z surfowania.
Drugą ważną korzyścią z surfowania jest coraz lepsze poczucie równowagi, bez którego trudno wyobrazić sobie przepłynięcie choćby kilku metrów. Im częściej będziesz surfować, tym zdolność ta będzie coraz lepsza, a ty coraz rzadziej lądować będziesz w wodzie.
Wzmocnisz mięśnie
Balansowanie na desce wymaga dobrej kondycji twoich mięśni i to nie tylko tych znajdujących się w nogach. Korzyści z uprawiania surfingu pojawią się też w postaci mocniejszych mięśni wokół kręgosłupa i w całych plecach, w tym mięśni ramion. Również w stopach są mięśnie, które nieustannie pracują, by utrzymać cię na desce. Jeśli więc wolisz ruch na świeżym powietrzu, zamiast zamkniętych pomieszczeń siłowni, surfing jak najbardziej pomoże ci zbudować masę mięśniową. Jak wygląda to w praktyce widać po surferach z wieloletnią praktyką.
Poprawisz pracę układu sercowo-naczyniowego
Surfing to bardzo dobry trening cardio, który wzmocni twoje serce. Regularne pływanie stymuluje układ sercowo-naczyniowy i zwiększa jego wytrzymałość na duże obciążenia. Tych zaś może być sporo, szczególnie przy wysokich falach, gdzie wymagana jest duża czujność i mobilizacja całego ciała, by utrzymać się na powierzchni.
Jednak z czasem, gdy nabierzesz większej wprawy w surfowaniu, poprawisz kondycję swojego serca, które będzie pracowało szybciej, by dotlenić wszystkie mięśnie. Poprawisz w ten sposób przepływ krwi i zmniejszysz ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych chorób.
Ważne, by odpowiednio dawkować intensywność treningów i zawsze dostosowywać je do aktualnej kondycji całego twojego ciała.
Zdrowie psychiczne a surfowanie
Nie tylko układ ruchu i układ sercowo-naczyniowy skorzystają na regularnym surfowaniu. Również twój umysł odniesie wiele korzyści. Już sam kontakt z naturą pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie i poprawi twój nastrój.
Główne korzyści z surfowania, gdy chodzi o zdrowie psychiczne, to znaczna redukcja stresu. Tego zaś nie brakuję z powodu natłoku problemów i ilości zadań do wykonania. Gdy uprawiasz surfing, schodzą one na dalszy plan, a na pierwszy wysuwa się radość. Jej obecność jest oznaką zwiększonej produkcji endorfin, zwanych hormonami szczęścia.
Jest też druga strona medalu, gdy chodzi o wpływ surfowania na poziom stresu. Zdarzają się bowiem sytuacji, gdy pływasz na naprawdę dużych falach i przy silnym wietrze. To zaś może być stresujące, co oznacza, że jeśli chcesz utrzymać się na desce, musisz się nauczyć radzić sobie z tego typu utrudnieniami. To zaś przyda ci się w codziennych sytuacjach i pomoże ograniczyć wpływ stresu na twoje ciało.
Surfowanie zwiększa też pewność siebie i wiarę we własne możliwości, a także uczy cierpliwości, wytrwałości i radzenia sobie z porażkami. Tych zaś nie zabraknie, zwłaszcza na początku twojej przygody z surfowaniem.
Do jakich urazów może dość w trakcie uprawiania surfingu?
Jak każdy sport, surfing również wiąże się z pewnym ryzykiem urazów. To, jak często do nich dochodzi, w dużej mierze zależy od twojego przygotowania fizycznego, doświadczenia i właściwej rozgrzewki przez każdym stanięciem na desce.
Urazy, które powinieneś wziąć pod uwagę i których jednocześnie warto unikać, to:
- skręcenia i naciągnięcia mięśni — zwykle wynikają z gwałtownych ruchów i obciążeń, którym poddawane są mięśnie podczas pływania i wiosłowania,
- urazy stawów — szczególnie powinieneś uważać na stawy skokowe, kolanowe i barkowe,
- uderzenia o deskę — trudno tego uniknąć, dlatego początkujący surferzy powinni korzystać z desek piankowych, które są mniej groźne w przypadku uderzenia.
Jak możesz zapobiec tego typu urazom?
Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko urazów i odnieść większe korzyści z surfowania:
- zawsze rozgrzewaj się przed wejściem do wody,
- od pierwszych chwil nauki pływania na desce skup się na przyswojeniu prawidłowej techniki surfowania, w czym pomoże ci wykwalifikowany instruktor,
- używaj dostosowanego do twoich umiejętności sprzętu,
- pływaj w odpowiednich warunkach, również dostosowanych do twoich aktualnych umiejętności,
- bądź świadomy swojego otoczenia i uważaj podczas pływania w pobliżu innych surferów, skał oraz różnych przeszkód,
- słuchaj swojego ciała, co oznacza, że gdy poczujesz ból lub zmęczenie, wyjdź z wody i odpocznij.