Drętwienie ręki to nie jedyny objaw, który wstępnie może wskazywać na rwę barkową. Niemniej jednak w wyższych stopniach zaawansowania tego schorzenia może to skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Samo drętwienie może oczywiście wskazywać też na inne przyczyny chorobowe. Dlatego, zanim podjęte zostaną jakiekolwiek działania mające na celu ich zniwelowanie, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka. Zwykle już rozpoznanie innych objawów towarzyszących może utwierdzić lekarza w przekonaniu, że to właśnie rwa barkowa jest źródłem dolegliwości, z którymi zgłosił się do niego pacjent. W celu upewnienia się jak zawsze wykonuje on badania obrazowe, które dodatkowo pozawalają uzyskać pełny obraz i zakres zmian, do których doszło.
Czym dokładnie jest rwa barkowa, jakie objawy na nią wskazują i które formy leczenia stosowane są w celu usunięcia głównej przyczyny dolegliwości?
Drętwienie ręki — co jeszcze może wskazywać na rwę barkową
Rwa barkowa ma kilka charakterystycznych objawów. Głównym jest ból, który umiejscowiony jest w karku, barku, ręce i możesz go czuć aż w palcach dłoni. Tego typu dolegliwości zwykle pojawiają się tylko po jednej stronie, stąd określenie rwa barkowa lewostronna lub prawostronna. Zdarza się też, choć rzadko, że dolegliwości pojawiają się po obu stronach.
Bywa też, że ból będziesz odczuwał w tylnej części głowy oraz promieniować on będzie przyśrodkowo do łopatki.
Co do charakteru samego bólu, to możesz go odczuwać jako palący i rwący połączony z mrowieniem i drętwieniem (zaburzenie czucia) całej ręki lub tylko samych palców. Zwykle nasila się przy odchylaniu głowy do tyłu i skręcie w stronę zajętą przez rwę barkową.
Do innych objawów należy osłabienie siły mięśniowej ręki i odruchów oraz ograniczona koordynacja ruchowa.
Ilość i nasilenie objawów zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowana rwy barkowej.
Rwa barkowa — co może być przyczyną
Ze względu na to, iż rwa barkowa to schorzenie, które ma ścisły związek z korzeniami nerwowymi szyjnego odcinka kręgosłupa, do jej pojawiania mogą się przyczynić te czynniki, które na te miejsca oddziałują. To może być ucisk wywołany przez zbyt duże napięcie mięśni szyi albo uraz, do którego doszło w wypadku komunikacyjnym, czy upadku z wysokości. Do podrażnienia korzeni nerwowych może też dojść w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgów szyjnych, w tym spondylozy szyjnej oraz dyskopatii, nowotworów, czy też stanów zapalnych nerwu i okolicznych tkanek.
Do innych czynników, które mogą przyczynić się do pojawienia się dolegliwości bólowych i drętwienia rąk, należą też:
- otyłość,
- siedzący tryb życia,
- powtarzające się przeciążenia,
- nerwoból międzyżebrowy,
- zaburzenia hormonalne.
Jak wygląda leczenie rwy barkowej?
W zależności od stopnia zaawansowania zmian, które są źródłem dolegliwości, lekarz może zastosować leczenie zachowawcze lub operacyjne. Różny jest też czas terapii, który w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych może nie przynieść spodziewanych rezultatów.
Farmakoterapia
Ze względu na duże nasilenie dolegliwości bólowych i ograniczenia czuci w ręce i ramieniu, lekarz może zalecić przyjmowania wybranych leków przeciwbólowych, rozluźniających i przeciwzapalnych oraz maści schładzających lub rozgrzewających. Gdyby ból się utrzymywał, niezbędne może się też okazać przyjmowanie leków, które hamują pobudliwość nerwów.
W przypadku silnych dolegliwości bólowych lekarz może zdecydować o podaniu zastrzyków nadtwardówkowych pod kontrolą fluoroskopii. W tym przypadku leki przeciwbólowe i przeciwzapalne wprowadzane są za pomocą igły bezpośrednio do miejsca, gdzie dochodzi do ucisku nerwu.
Rehabilitacja w leczeniu rwy barkowej
Istotną rolę w leczeniu rwy barkowej odgrywa rehabilitacja, a w jej ramach stosowanie wybranych zabiegów fizjoterapeutycznych.
Jej celem jest niwelowanie dolegliwości bólowych i przywracanie siły w mięśniach, które odpowiadają bezpośrednio za ustabilizowanie szyjnego odcinka kręgosłupa. Pomaga też zapobiegać nawrotom.
W zależności od stopnia zaawansowania rwy barkowej i nasilenia towarzyszących je dolegliwości, fizjoterapeuta może zastosować:
- masaż,
- mobilizację,
- kinezyterapię pasywną,
- manipulację,
- kinesiotaping,
- przezskórną elektryczną stymulację nerwów, czyli TENS,
- wyciąg kręgosłupa szyjnego,
- krioterapię,
- jonoforezę,
- terapię metodą McKenziego.
Ze względu na indywidualne predyspozycje każdego organizmu i różny stopień zaawansowania zmian spowodowanych przez rwę barkową, fizjoterapeuta zawsze przygotowuje indywidualny program ćwiczeń i zestaw zabiegów.
Leczenie operacyjne rwy barkowej
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych, wybranych schorzeń, tak też przy rwie barkowej może być konieczne zastosowanie leczenia operacyjnego. Decyzję taką lekarz może podjąć po tym, jak leczenie zachowawcze i stosowane w jego ramach zabiegi, nie przyniosły rezultatów. Innym powodem jest duży niedowład i inne dolegliwości, które spowodowane są uciskiem rdzenia kręgowego,
Stopień zaawansowania samego zabiegu zależy od rodzaju i zakresu zmian patologicznych oraz indywidualnych uwarunkowań osoby cierpiącej na rwę barkową.