Drętwienie nóg w pierwszej chwili może wzbudzać niepokój, a kiedy dolegliwość ta utrzymuje się przez dłuższy czas, powinna skłonić cię do wizyty u lekarza. Określana mianem parestezji należy do całej grupy objawów, które pojawiają się bez oddziaływania zewnętrznego bodźca. Oprócz wspomnianego drętwienia kończyn dolnych możesz doświadczyć mrowienia w stopach, zaburzeń czucia, nadwrażliwości lub niewrażliwości na wybrane bodźce czy też uczucia dreszczy i przeszywania prądem.
Tego, czy są one objawem poważnego schorzenia, dowiesz się dopiero w trakcie konsultacji.
Drętwienie nóg — co może być przyczyną
Choć sporadyczne drętwienie nóg, czy mrowienie w stopach nie musi wskazywać na poważne problemy zdrowotne, to zdarza się, że parestezje mogą być objawem różnych schorzeń, w tym tych poważnych i przewlekłych związanych z pracą mózgu, rdzenia nerwowego lub nerwów obwodowych. Ich powtarzalność i utrzymywanie się przez dłuższy czas w określonym obszarze mogą świadczyć o zaburzeniu pracy komórek lub neuronów.
Drętwienie nogi może też występować w połączeniu z zaburzeniami czucia również w ręce po tej samej strony i niekiedy być objawem udaru lub przebytego napadu padaczkowego.
Drętwienie nóg oraz inne parestezje mogą też wskazywać na:
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Gdy dochodzi do zbyt wczesnego zużycia tkanek między kręgami, kręgi pozbawione amortyzacji ocierają się o siebie, co skutkuje podrażnieniem między innymi nerwów wychodzących z rdzenia. Oprócz bólu, który może przybierać różne nasilenie i pojawiać się zarówno w spoczynku, jak i po wysiłku fizycznym, innymi dolegliwościami są parestezje. Drętwienie nóg, przeszywające mrowienie, skurcze i pieczenie to inne objawy, które mogą wskazywać na rwę kulszową lub rwę udową. Wiele w tym przypadku zależy od miejsca, w którym dochodzi do nacisku i podrażnienia.
Drętwienie nóg może też pojawić się przy przepuklinie krążka międzykręgowego, zwanego wypadnięciem dysku.
Choroby zwyrodnieniowe stawów w obrębie nóg
Oprócz bólu w stawie biodrowym lub kolanowym, jednym z objawów wskazujących na postępujące zmiany zwyrodnieniowe w ich obrębie, jest drętwienie chorobowo zmienionego stawu. Jeśli zwyrodnienie biodra lub kolana w porę nie zostanie zdiagnozowane i tym samym leczone, oprócz degeneracji chrząstki stawowej mogą się pojawić wyrośla kostne, czy zwężenie szpary stawowej. Niszczeniu ulega też torebka stawowa, kość pod chrząstką stawową oraz otaczające staw więzadła, ścięgna i mięśnie.
Zespół Guillaina-Barrégo
Zespół Guillaina-Barrégo to choroba obwodowego układu nerwowego o charakterze autoimmunologicznym, która należy do najczęstszych przyczyn ostrego porażenia mięśni.
Mrowienie i drętwienie nóg, a dokładnie stóp oraz te same dolegliwości odczuwane w dłoniach, to jedne z pierwszych objawów tej choroby. Niestety na tym się nie kończy, ponieważ z czasem możesz je odczuwać również w innych częściach ciała, czemu towarzyszy też osłabienie siły mięśniowej nóg i rąk.
Drętwienie nóg może też wskazywać na neuropatię cukrzycową
Neuropatia cukrzycowa jest jednym z przykładów zaniedbań w leczeniu danego schorzenia. Pojawia się bowiem jako skutek nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy. Skutkiem tego jest zaburzenie funkcji włókien nerwowych i przewodzenia impulsów nerwowych.
Może też się pojawić bez związku z cukrzycą, stąd narażone są na nią osoby, które nadużywają alkoholu, mają niedobory witaminy B, cierpią na mocznicę oraz chorują na wybrane rodzaje nowotworów.
Drętwienie i mrowienie to objawy jednego z odmian neuropatii cukrzycowej, a dokładnie neuropatii cukrzycowej obwodowej. Inne charakterystyczne objawy, które świadczą o uszkodzeniu nerwów obwodowych, to cierpnięcie, kłucie, odczucie rażenia prądem oraz zimnych lub gorących stóp i silnego palenia w obrębie stóp.
Miażdżyca
Zwężające się światło tętnicy, jako skutek stopniowego pogrubiania się ścian tętnicy i tworzenia się blaszek miażdżycowych to istota choroby tętnic, czyli miażdżycy. Prowadzi to do nieprawidłowego przepływu krwi w kończynach, na co może wskazywać drętwienie nóg i rąk oraz ból w tych obszarach ciała. Potwierdzeniem tego jest pojawiania się tego rodzaju objawów w trakcie marszu i ustępowanie po przejściu do stanu spoczynku.
Stwardnienie rozsiane
W tej przewlekłej i postępującej chorobie ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do rozpadu osłonek mielinowych włókien nerwowych i rozsianego uszkodzenia mózgu oraz rdzenia mózgowego.
Objawy pojawiają się w różnych częściach ciała i rozłożone są w czasie. Do jednych z pierwszych należy zaburzenie czucia w nogach, co możesz odczuwać jako drętwienie nóg, pieczenie i mrowienie. To jednak tylko jedne z wielu i to nie najtrudniejsze dla chorego objawy stwardnienia rozsianego. Niemniej jednak w przypadku ich pojawienia się warto zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia lub wykluczenia wstępnych przypuszczeń.
Niedobory witamin i minerałów
Nie zawsze drętwienie nóg musi wskazywać poważne schorzenia, o których mowa była wcześniej. Jeśli wstępnie chcesz się przekonać, że tak właśnie jest w twojej sytuacji, zbadaj poziom witamin i minerałów. Choć tego typu przyczyna parestezji występuje rzadziej, to może się okazać właściwą w twoim przypadku. Zwykle oznacza znaczny niedobór witamin w grupy B, w tym witaminy B1, B2 i B12 oraz magnezu i potasu.
Zła pozycja ciała
Zwróć też uwagą na okoliczności, w których pojawia się drętwienie nóg lub mrowienie. Może to być spowodowane złą pozycją ciała, a taką wiele osób przyjmuje w trakcie siedzenia w fotelu lub na kanapie. Przyczyną drętwienia nóg może być w tym przypadku niedokrwienie, gdy siedzisz z założonymi nogami lub na jednej z nich, maksymalnie zgiętej w kolanie.
To tylko wybrane, możliwe przyczyny parestezji. Gdy utrzymują się przez dłuższy czas lub cyklicznie wracają, a do tego towarzyszą im inne objawy, niezbędna może się okazać konsultacja medyczne. Dopiero szczegółowe badania diagnostyczne mogą wskazać na właściwą przyczynę i tym samym dać początek skutecznej terapii.
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko parestezji, a nawet im zapobiec, zwróć uwagę na swój styl życia. Mowa między innymi o diecie i odpowiedniej ilości produktów zawierających ważne składniki odżywcze w postaci witamin i minerałów oraz o aktywności fizycznej i dbaniu o relaks nóg po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej lub stojącej.
Źródło i inspiracja: