Zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego — jakie są objawy i kiedy niezbędna jest operacja

Zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego — jakie są objawy i kiedy niezbędna jest operacja

Zwyrodnienie stawu barkowego to schorzenie, które rozwija się latami i prowadzi do powolnego niszczenia chrząstki znajdującej się na zakończeniach kości oraz innych pobliskich tkanek. Skutkuje to coraz większym bólem i ograniczeniem ruchomości w barku. Im później zgłosisz się do lekarza, tym mniej skuteczne może się okazać leczenie zachowawcze. To zaś oznacza, że konieczna może być operacja barku.

Jakie objawy wskazują, że w twoim barku zachodzą zmiany zwyrodnieniowe oraz jakie są dziś dostępne formy terapii?

Objawy świadczące o zwyrodnieniu stawu barkowego

Zwyrodnienie stawu barkowego to schorzenie, które nie pojawia się z dnia na dzień. Niszczenie poszczególnych elementów stawu rozłożone są w czasie. Oznacza to, że różne objawy rozwijają się stopniowo i ulegają nasileniu. Wszystko to sprawia, że łatwo przeoczyć i zlekceważyć sygnały płynące z barku, które powinny cię skłonić do wizyty u ortopedy. Dzięki temu odpowiednio wcześnie mógłby rozpocząć leczenie i tym samym spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych.
W decyzji o umówieniu się na konsultację ortopedyczną może ci pomóc znajomość innych objawów, które mogą wskazywać na zwyrodnienie stawu barkowego. Należą do nich:

  • ból — na początku łagodny i pojawiający się w trakcie aktywności fizycznej, zwłaszcza przy wykonywaniu określonych ruchów i ustępujący w chwili odpoczynku. Z czasem, gdy zwyrodnienie się pogłębia, silniejszy jest też ból, który poza chwilami aktywności, zaczyna też dokuczać w trakcie nocnego odpoczynku, a dolegliwości nasilają się i łagodnieją;
  • pogłębiające się ograniczenie ruchomości w stawie barkowym — trudno podnieść rękę i sięgać po przedmioty znajdujące się powyżej głowy. Zmniejsza się też siła mięśniowa, co utrudnia uniesienie zarówno samej ręki, jak i obciążonej jakimś przedmiotem. Przy braku leczenia może dojść od całkowitego zesztywnienia barku;
  • obrzęk barku i poszerzenie obrysu,
  • okresowy wysięk
  • przeskakiwanie w barku przy ruszaniu ręką,
  • odczucie niestabilności,
  • dyskomfort w odcinku szyjnym i w ramieniu.

Zwyrodnienie stawu barkowego — na czym polega leczenie

Wybór metody leczenia oraz jej inwazyjności zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, do których już doszło w twoim stawie barkowym. Do tego lekarz zawsze bierze pod uwagę twój ogólny stan zdrowia i obecność chorób współistniejących, wiek, historię chorobową i styl życia.

Leczenie zachowawcze przy zwyrodnieniu stawu barkowego

Leczenie zachowawcze zwykle jest leczeniem pierwszego wyboru, jeśli lekarz nie uzna, że w twoim przypadku są nikłe szanse na odniesienie większych korzyści w porównaniu do strat wynikających z opóźnienia zabiegu operacyjnego. Tego jednak dowiesz się w trakcie konsultacji medycznej.

W ramach leczenia zachowawczego ortopeda może zastosować między innymi:

leczenie farmakologiczne

Choć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe nie zahamują rozwoju zmian zwyrodnieniowych, to mogą złagodzić objawy i w pewnym stopniu przywrócić zdolność do codziennych aktywności.

Kobieta w trakcie rehabilitacji barku

rehabilitacja

Lekarz może też zlecić skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty, który przygotuje indywidualny zestaw ćwiczeń i dobierz odpowiednie do twojego stanu zabiegu. Działając w ten sposób, poprawi ruchomość i funkcję w stawie oraz złagodzi ból. Zwiększy też siłę mięśniową i pobudzi stawy do produkcji ważnej dla stawu mazi.
Poza ćwiczeniami na orbitreku i rotatorze kończyn górnych oraz pływaniem rekreacyjnym rehabilitant może wykorzystać zabiegi fizykalne. Przy zwyrodnieniu stawu barkowego pomocna może okazać się laseroterapia, krioterapia oraz pole magnetyczne.

różnego rodzaju iniekcje

Mowa tu o iniekcjach z osocza bogatopłytkowego PRP, gdzie czynniki wzrostu i komórki macierzyste pozytywnie wpływają na żywotność stawu i jego kondycję oraz zmniejszają dolegliwości bólowe. Ta forma terapii może też spowolnić szybkość zachodzących w stawie zmian zwyrodnieniowych.
W bardziej płynnym poruszaniu się stawu mogą natomiast okazać się skuteczne iniekcje z kwasem hialuronowym.
Natomiast gdy ból jest bardzo silny, to iniekcje sterydowe zadziałają przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Nie powinny być jednak stosowane zbyt często, ponieważ zatrzymują inne zachodzące w stawie procesy naprawcze.

Zwyrodnienie stawu barkowego – leczenie operacyjne

Ze względu na dużo mniejszy stopień inwazyjności, lekarze coraz częściej stosują w leczeniu zmian zwyrodnieniowych barku techniki artroskopowe. Pozwala to uniknąć rozległego otwierania stawu i skraca okres rekonwalescencji. Chory może też szybciej wrócić po zabiegu do domu.

Artroskopia stawu barkowego stosowana jest głównie w przypadku zmian o średnim stopniu zaawansowania. W trakcie zabiegu lekarz przez małe nacięcia w obrębie barku wprowadza mini kamerę i niewielkie przyrządy chirurgiczne. Z ich pomocą usuwa wyrośla kostne oraz uwalnia przykurcze torebki stawowej.

Jeśli jednak zwyrodnienie stawu barkowego jest już w stadium zaawansowanym, często jedynym rozwiązaniem jest endoprotezoplastyka stawu barkowego. W praktyce oznacza to wymianę stawu na sztuczny i choć tego typu zabiegi wciąż należą do rzadkości, to warto wiedzieć, że są możliwe. Ich stopień zaawansowania i wysoka jakość samych protez sprawia, że są biozgodne i nie ograniczają aktywności fizycznej.

Niezależnie od wybranej metody i zakresu przeprowadzonych zmian w zmienionym stawie, do pełnego powrotu do zdrowia potrzebujesz odpowiedniej rehabilitacji pod okiem specjalisty z tej dziedziny.

Jak zapobiegać zmianom zwyrodnieniowym w stawie barkowym?

Już sama znajomość czynników ryzyka może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Pod warunkiem oczywiście, że wykorzystasz to w ramach działań profilaktycznych.

Mężczyzna w trakcie rzutu dyskiem. Zwyrodnienie stawu barkowego - przyczyny
Na wiek nie masz wpływu, co znaczy, że po skończeniu 60 lat warto sprawdzić, czy w twoim barku nie doszło już do zmian zwyrodnieniowych. Poza twoim zasięgiem, gdy chodzi wpływ na pojawienie się tego typu schorzenia, są też:

  • czynniki genetyczne,
  • płeć (kobiet chorują częściej),
  • rasa (kaukaska),
  • przebyte w przeszłości urazy barku.

Możesz jednak zadbać szczególnie o bark, gdy uprawiasz sport (zwłaszcza pchnięcie kulą, rzut dyskiem, siatkówkę, piłkę ręczną i tenis) lub wykonujesz pracę, w której często unosisz ręce ponad głowę (jesteś malarzem, stomatologiem lub tynkarzem). Na rozwój zmian zwyrodnieniowych zły wpływ na też nadwaga i otyłość, dlatego pomyśl o zmianie diety (powinna zawierać produkty bogate w kolagen) i wprowadzeniu większej aktywności do swojego życia.
Poza tym zrezygnuj z palenia tytoniu, jeśli robisz to nałogowo. Zadbasz w ten sposób nie tylko o swój bark, ale też o ogólne zdrowie swojego organizmu.

Źródło i inspiracja:
www.mp.pl/pacjent/ortopedia/

To top