Rehabilitacja po operacji haluksa — na czym polega - Novum Ortopedia

Rehabilitacja po operacji haluksa — na czym polega i dlaczego jest ważna

Rehabilitacja po operacji haluksa — na czym polega i dlaczego jest ważna

Stopy to bardzo ważna część twojego ciała i warto o nie dbać przez całe życie. I nie chodzi tylko o higienę, czy obcinanie oraz malowanie paznokci, by dobrze prezentowały się w sandałach lub klapkach. Mowa tu przede wszystkim o profilaktyce, która pomoże ci uniknąć poważniejszych schorzeń. Jednym z nich są haluksy, na które w głównej mierze cierpią kobiety, choć tego typu deformacja dotyka też mężczyzn. Nieleczone, zwykle wymagają interwencji chirurgicznej, która jest jedną z najskuteczniejszych form leczenia haluksów. Aby jednak wrócić do pełnej sprawności, niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja po operacji haluksa.

Na czym polega, ile trwa i jakie korzyści ze sobą niesie?

Na czym polega rehabilitacja po operacji haluksa?

Okres pooperacyjny jest nie mniej ważny, niż sam zabieg i jeśli chcesz wrócić do pełnej sprawności, musisz przejść przez oba te etapy. Każdy z nich, choć różnią się między sobą zarówno działaniami, jak i długością, nastawiony jest na realizację konkretnych celów.
W przypadku rehabilitacji jest to wygojenie się stopy i utrwalenie uzyskanego w trakcie zabiegu efektu. Bardzo ważne jest, o czym należy pamiętać, aby ściśle stosować się do zaleceń fizjoterapeuty i w pełni zaangażować się w przygotowany przez niego zestaw zabiegów oraz ćwiczeń.

Bezpośrednio po zabiegu

Tuż po operacji haluksa może pojawić się obrzęk, który możesz łagodzić za pomocą chłodnych okładów. Stosuj je 3-4 razy dziennie po kilkanaście minut. Pamiętaj, by owinąć kriopaki lub mrożonki w ręcznik, co uchroni stopę przed odmrożeniem.
Obok tego typu działań, wsparciem w łagodzeniu dolegliwości bólowych może być zastosowany przez fizjoterapeutę drenaż limfatyczny lub kinesiology taping.
Od samego początku bądź przygotowany na noszenie specjalnego buta ortopedycznego dedykowanego tego typu zabiegom. Pozwala on chronić operowaną część stopy przed zruszeniem miejsc, którye są w trakcie zrastania się. Ważne, by drugi but był na grubej podeszwie, co zniweluje różnicę wysokości obu nóg. Tym samym uchroni cię to przed utykaniem i nienaturalnym obciążaniem innych stawów oraz kręgosłupa.
W ciągu pierwszy dwóch tygodni staraj się nie obciążać nogi, a w trakcie odpoczynku utrzymuj ją powyżej poziomu serca.
Od samego początku warto też korzystać z kul łokciowych. Zarówno dla lepszego zachowania równowagi, jak i chronienia stopy przed zbyt dużym obciążeniem.

Od zdjęcia szwów do uzyskania zrostu kości

Na zdjęcie szwów powinieneś zgłosić się w terminie wyznaczonym przez lekarza. Zwykle jest to po 2. tygodniach o zabiegu. Do czasu zrośnięcia się kości, co zwykle trwa około 6 tygodni, wciąż powinieneś unikać obciążania przedniej części stopy i poruszać się w specjalnym bucie ortopedycznym oraz wspomagać się kulami łokciowymi. Jeśli to twój pierwszy kontakt z kulami łokciowymi, powinieneś skorzystać z instrukcji przekazanych ci przez fizjoterapeutę. Ważne jest, byś umiał chodzić nie tylko po płaskiej powierzchni, ale też po schodach, co, choć nie jest skomplikowane, to wymaga pewnej praktyki.
W tym czasie pod okiem fizjoterapeuty wykonywać będziesz też odpowiednie ćwiczenia na nogę, ale bez angażowania stopy.
Warto również w porozumieniu z lekarzem rozważyć stosowanie suplementacji kolagenem oraz kwasem hialuronowym, by przyspieszyć gojenie się tkanek.

Rehabilitacja po operacji haluksa

Po zdjęciu buta ortopedycznego

Jeśli po zrobieniu zdjęcia RTG lekarz stwierdzi prawidłowy zrost kostny, oznaczać to będzie, że możesz odstawić but ortopedyczny i założyć normalne obuwie. Na początek wybierz takie na grubszej podeszwie, dzięki czemu to przejście będzie łagodniejsze dla operowanej stopy.

To również bardzo ważny okres, gdy chodzi o rehabilitację. Pod okiem fizjoterapeuty będziesz wykonywać ćwiczenia, które:

  • pomogą ci przywrócić ruchomość pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, gdzie pojawił się haluks,
  • rozciągną mięśnie łydki w operowanej nodze,
  • aktywują mięśnie odwodziciela palucha,
  • poprawią czucie głębokie,
  • pozytywnie wpłyną na stabilność nogi,
  • pomogą w ponownej nauce prawidłowego chodu.

Zgodnie z zaleceniami, powinieneś je wykonywać zarówno w sali, jak i samodzielnie w warunkach domowych.

Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań i rehabilitacja po operacji haluksa przyniesie zadowalające efekty, będziesz mógł wrócić do aktywności fizycznej, w tym do uprawiania sportu. Oczywiście wszystko to należy wprowadzać stopniowo po uzgodnieniu z fizjoterapeutą. Ważne jest też, byś dbał o stopę nie tylko po zabiegu, ale też w ciągu dalszego życia. Zwracaj uwagę na obuwie, które nosisz, by było wygodne i dobrze dopasowane. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez szpilek, po operacji haluksa może jest znów nosić, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru.

To top