Schorzenia łokcia najczęściej mają charakter urazowy i przeciążeniowy. Choć na co dzień nie zwracasz uwagi na tę ważną część narządu ruchu, to warto mu się dokładniej przyjrzeć. Wszystko jest dobrze, dopóki działa on bez zastrzeżeń. Gorzej, gdy pojawi się ból i nie za bardzo chce minąć. Co wtedy? Na co może wskazywać?
Jak zbudowany jest staw łokciowy
Staw łokciowy nie należy do bardzo skomplikowanych, ale i tu są elementy, które mogą odmówić posłuszeństwa.
To staw, który łączy ramię z przedramieniem i składa się z kości:
- ramiennej,
- łokciowej,
- promieniowej.
Tworzą go też trzy połączenia stawowe otoczone torebką stawową. Są to stawy:
- ramieniowo-łokciowy – odpowiada za ruchy zginania i prostowania łokcia,
- ramieniowo-promieniowy – odpowiada za ruchy zginania i prostowania w osi poprzecznej oraz ruchy obrotowe w osi pionowej,
- promieniowo-łokciowy bliższy – to staw typu obrotowego, gdzie może odbywać się nawracanie i odwracanie przy udziale stawu promieniowo-łokciowego dalszego.
Zaburzenia w funkcjonowaniu całej ręki mogą wynikać z nieprawidłowego działania któregokolwiek z nich.
Schorzenia łokcia
Praktycznie każda patologia obejmująca staw łokciowy, może skutecznie utrudnić ci codzienne funkcjonowanie. Gdy dojdzie do tego uciążliwy i przewlekły ból, nie sposób go zignorować, stąd najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest skorzystanie z konsultacji ortopedycznej. Im wcześniej lekarz zdiagnozuje przyczynę dolegliwości, tym szybciej wrócisz do zdrowia.
Oto najczęstsze schorzenia łokcia, które mogą stać się twoim udziałem.
Łokieć tenisisty
Sama nazwa może być w pierwszej chwili myląca, ponieważ schorzenie to nie dotyczy tylko tenisistów. Łokieć tenisisty to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka. W wyniku nakładających się mikrourazów dochodzi do zmian przeciążeniowych przyczepów ścięgien do kości, co objawia się bólem. Ten zwykle zlokalizowany jest po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, ale może też promieniować do przedramienia i nadgarstka. Nasili się, jeśli spróbujesz zacisnąć dłoń lub otworzyć drzwi, czy podnieść naczynie.
Ze względu na to, iż nie jest to stan zapalny, nie należy stosować leków przeciwzapalnych. Pomocna za to będzie współpraca z fizjoterapeutą, który przywróci prawidłową funkcję mięśni przedramienia i stworzy najlepsze warunki do regeneracji przyczepu. W wybranych przypadkach, ortopeda może zlecić iniekcje osoczem bogatopłytkowym oraz metody fizykalne.
Łokieć golfisty
W przypadku tego schorzenia, ból pojawia się w przyśrodkowej części stawu łokciowego, co będziesz mógł odczuć szczególnie w trakcie zginania nadgarstka oraz rotacji wewnętrznej przedramienia.
Łokieć golfisty pojawia się w wyniku przeciążenia mięśni zginaczy nadgarstka. Do tego zaś zwykle prowadzi:
- nieprawidłowe wykonywanie treningu siłowego,
- długotrwała praca przed komputerem,
- wykonywanie pracy, w której przez dłuższy czas utrzymujesz jednostajną postawę.
To wszystko powoduje zaburzenia w budowie ścięgien, a dokładnie degenerację włókien kolagenowych i tworzenie się naczyń krwionośnych oraz nerwów.
Podobnie jak w przypadku łokcia tenisisty, tu również zwykle wystarcza współpraca z fizjoterapeutą, a w wybranych przypadkach iniekcje osocza bogatopłytkowego i metody fizykalne.
Zespół rowka nerwu łokciowego
Schorzenia łokcia to nie tylko łokieć golfisty i tenisisty, ale też inne, mniej znane. Jednym z nich jest zespół rowka nerwu łokciowego. Ten drugi pod względem częstotliwości występowania zespół uciskowy kończyny górnej, wynika z przewlekłego podrażnienia nerwu łokciowego. Dochodzi do niego w obrębie bruzdy nerwu na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
Do najczęstszych objawów należy nasilający się podczas ruchów ból przyśrodkowej okolicy stawu łokciowego, zaburzenia czucia w nadkłykciu, oraz mrowienie 4. i 5. palca, które ciągnie się od łokcia i odczuwalne jest wzdłuż wewnętrznej strony przedramienia.
W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, lekarz może zastosować leczenie:
• zachowawcze – odpoczynek i unikanie długotrwałego zginania łokcia,
• chirurgiczne – zabieg stosowany jest w przypadku podwichnięcia nerwu łokciowego, niestabilności przyśrodkowej lub zmian patologicznych w obrębie łokcia.
Zapalenie kaletki łokciowej
Ze względu na swoje powierzchowne położenie, ta znajdująca się w tylnej części łokcia struktura jest szczególnie podatna na urazy i podrażnienia. Może do nich dojść w wyniku urazu i nakładających się mikrourazów, ran w obrębie łokcia, zapalenia idiopatycznego, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz podrażnienia przez entezofity.
Jednym z objawów zapalenia kaletki łokciowej jest obrzęk i zaczerwienienie nad wyrostkiem łokciowym.
Metod leczenia jest co najmniej kilka. Od odciążenia i chłodzenia kończyny czy fizjoterapii, po iniekcję steroidową, nakłucie z aspiracją płynu zapalnego i antybiotykoterapię, na resekcji kaletki kończąc.
Zmiany zwyrodnieniowe stawu łokciowego
Wynikają z zaburzeń struktury jednego z elementów stawu łokciowego. Pojawiająca się wówczas wyrośl prowadzi do podrażnienia lub uszkodzenia więzadła obrączkowego. Jej umiejscowienie na kości łokciowej może skutkować ograniczeniem zgięcia lub wyprostu w stawie.
Najwcześniejszym objawem choroby są dolegliwości bólowe stawu łokciowego, które zaostrzają się w czasie ruchu lub obciążania stawu, po czym mijają w trakcie odpoczynku.
Do najczęstszych przyczyn należą:
- zwichniecie w stawie ze złamaniem wyrostka dziobiastego,
- powtarzalna przez wiele lat praca,
- nierozpoznane złamanie głowy kości promieniowej.
Tego rodzaju schorzenia łokcia powinny być leczone kompleksowo i obejmować leczenie zachowawcze (fizykoterapię, kinezyterapię) i leczenie farmakologiczne. Gdyby jednak okazało się, że metody te nie przynoszą spodziewanych rezultatów, lekarz może zdecydować o usunięciu wyrośli kostnych w trakcie zabiegu chirurgicznego.