ŁOKIEĆ GOLFISTY
Łokieć golfisty to schorzenie degeneracyjno-przeciążeniowe.
Może dotyczyć osób trenujących:
- golfa,
- tenisa,
- squasha,
- badmintona,
- wielokrotnie wykonujących tę samą czynność zawodową.
Przyczyną występowania łokcia golfisty jest przeciążenie mięśni zginaczy nadgarstka:
- niewłaściwie wykonywanym treningiem siłowym,
- długotrwałą pracą przed komputerem,
- pracą, która wymaga utrzymania jednostajnej postawy.
Przeciążenia mięśni zginaczy powodują zaburzenia w budowie ścięgien polegające na degeneracji włókien kolagenowych i na tworzeniu się naczyń krwionośnych i nerwów.
Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból występujący po wewnętrznej stronie łokcia.
Ból ten może promieniować do przedramienia i do palców ręki.
Łokieć golfisty nie jest stanem zapalanym, więc stosowanie leków przeciwzapalnych (doustnie, miejscowo) nie działa. Schorzenie ma charakter przeciążeniowy i funkcjonalny, więc leczenie polega na przywróceniu prawidłowej funkcji mięśni przedramienia i stworzeniu optymalnych warunków do regeneracji przyczepu przy ścisłej współpracy z fizjoterapeutą.
Dodatkowo stosuje się w wybranych przypadkach iniekcje bogatopłytkowego osocza oraz metody fizykalne. Wybór leczenia zależy od lekarza, który podejmie decyzję po zapoznaniu się z przyczyną i przebiegiem choroby.
Sterydy nie leczą łokcia golfisty, a jedynie łagodzą ból dodatkowo niszcząc strukturę kolagenu przy wielokrotnych iniekcjach, a więc tym samym jeszcze bardziej potęgują zmiany degeneracyjne.
LEKARZE
dr Piotr
KOMINIAK
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu specjalizujący się w leczeniu urazów sportowych w obrębie stawu barkowego, kolanowego i biodrowego oraz zmian zwyrodnieniowych stawu barkowego, kolanowego i biodrowego.
dr n. med. Marcin
Ferenc
Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, złamań w obrębie kończyny dolnej i górnej oraz zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.
dr Bartosz
Paprota
Specjalista ortopedii i traumatologii specjalizujący się w leczeniu urazów sportowych kończyny dolnej, stawu barkowego oraz pourazowych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego i biodrowego.
dr n med. Anna
Wawrzyniak
Moje główne zainteresowania skupiają się wokół chorób kończyny górnej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Szczególnie interesują mnie takie tematy jak uszkodzenia nerwów, choroby barku i łokcia oraz choroby przeciążeniowe w obrębie ręki.