Joga jest znana z mnóstwa pozytywnych właściwości. Coraz więcej osób decyduje się na ten wysiłek fizyczny. Działa pozytywnie zarówno na ciało, jak i ducha. Jednakże, czasem może być bardzo szkodliwa. Joga a kontuzje – czyli na co należy uważać?
Czym jest joga?
Zacznijmy od początku. Joga jest już pradawną formą ćwiczeń, powstałą w Indiach. Skupia się na sile oraz elastyczności ciała i oddechu. Wszystko to ma służyć poprawie kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Podstawowymi elementami jogi są specjalnie zaprojektowane pozycje, nazywane asanami. Mają one się skupiać właśnie na rozciąganiu i budowie siły mięśni. Równie ważnym elementem jest oddech.
Joga a kontuzje – czy zależne od wieku?
Nie ma ograniczenia wiekowego co do wykonywania ćwiczeń jogi. Dodatkowo nie musisz być ani wyćwiczony ani rozciągnięty, kiedy przyłączasz się do klasy. Gruntem jest znalezienie odpowiedniego kursu z dostosowanym do potrzeb poziomem.
Jakie są zalety wykonywania jogi?
Przede wszystkim, joga poprawia kondycję fizyczną, wzmacniając siłę i elastyczność ciała, a przy tym poprawiając utrzymywanie równowagi. Dodatkowo, istnieje mnóstwo badań, które sugerują, że joga może:
- wspomagać walkę z nadciśnieniem;
- być częścią terapii dla osób z wadą serca;
- niwelować różne bóle oraz poczucie stresu;
- wpływać pozytywnie na walkę z depresją;
- wspomagać walkę z artretyzmem oraz osteoporozą kolana.
Na co uważać – joga a kontuzje
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby rozpoczynać swoją przygodę z jogą pod okiem trenera. Ponieważ joga stała się niesamowicie popularna, pojawiają się różne kursy online, płyty DVD ze ćwiczeniami bądź tutoriale na serwisach video. Może to zachęcać osoby do wykonywania asan samemu. Możesz jednak doprowadzić do przeciążenia mięśni bądź nadmiernego rozciągnięcia, a wtedy już o krok do urazu. Należy jednak mieć na uwadze, że urazy w jodze są niezwykle rzadkie – np. bóle mięśni wykazuje zaledwie 10% praktykujących.
Joga a kontuzje – najczęstsze urazy
Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem zajęć z jogi, mogą wyróżnić najczęstsze urazy. Jednakże należy pamiętać, że można ich łatwo uniknąć, kiedy jest się ostrożnym i ćwiczy pod okiem doświadczonego trenera.
Skręcenie nadgarstka
Wiele asan w jodze wykonuje się z użyciem naszych nadgarstków. Instruktorka jogi, Jenay Rose, rekomenduje, aby przede wszystkim odpowiednio rozgrzać nadgarstki, a później powoli przenosić na nie ciężar. Melissa Okabe zwraca również uwagę, aby unikać zaciskania dłoni i obracania palców do wewnątrz.
Bóle dolnej części pleców
Nadmierne rozciąganie i zmuszanie mięśni pleców do wydłużania może prowadzić do bólów pleców. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim zaangażować mięśnie brzucha do pracy, aby uzyskać stabilną pozycję. Jenay Rose dodaje, że warto, kiedy się da, zachowywać małe zgięcie w kolanach przez cały czas trwania asany.
Urazy biodra
Wiele asan wykorzystuje ruchy biodra – łatwo jest otrzymać nienaturalne zgięcie, które może wywołać zbyt dużą ruchomość kości, a to może przyczynić się do urazu. Jeśli więc odczuwasz w trakcie asany ból biodra, zmień swoją pozycję. Przenieś większy ciężar na stopy, co wspomoże utrzymanie stabilności.