Jazda na łyżwach jest jednym z tych zimowych sportów, do którego nie potrzeba dużej ilości sprzętu. Ponadto coraz popularniejsze miejskie lodowiska sprawiają, że nie trzeba wyjeżdżać do górskich kurortów, by cieszyć się płynną jazdą po lodzie. Zimowa atmosfera, często puszczane świąteczne piosenki dopełniają świątecznej atmosfery. Dzięki temu wyjście na łyżwy to świetny pomysł nie tylko na randkę czy piątkowy wieczór ze znajomymi, ale również na rodzinne wyjście. Zimą często decydujemy się na tak zwane “city break” do północnych stolic. Mniejsze i większe lodowiska są tam usytuowane praktycznie co kilka ulic. Niestety – chwila nieuwagi, niedostateczna koordynacja czy też źle dobrane łyżwy sprawiają, że po długiej przerwie od jeżdżenia nietrudno o bolesny wypadek.
Jak się przed nim uchronić i co zrobić, kiedy już dojdzie do niebezpiecznego upadku?
Jak zacząć jeździć?
Jazda na łyżwach to wspaniały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Możesz to robić zarówno w pojedynkę, jak i z przyjaciółmi czy też z rodziną. Jeśli nie chcesz się zrazić po pierwszych nieudanych próbach (które z pewnością się pojawią), powinieneś odpowiednio podejść do samej nauki.
Wybór lodowiska
Pierwszą i podstawową decyzją jest dokonanie wyboru lodowiska, na którym planujesz jeździć. Warto dowiedzieć się, w jakich godzinach jest najmniej innych jeżdżących. Rozsądnym będzie również wybrać takie lodowisko, które oferuje wypożyczenie łyżew, jeżeli ich nie posiadasz. Powinieneś wybierać takie wypożyczalnie, które oferują profesjonalną pomoc w wyborze. Dzięki temu but nie będzie za ciasny i równocześnie będzie zapewniał stabilizację twojej stopy oraz pośrednio całej dolnej części twojej nogi.
Pierwsze kroki
Jeśli tylko masz taką możliwość, pomyśl o skorzystaniu z pomocy instruktora. Dzięki temu od samego początku opanujesz prawidłową technikę jazdy na łyżwach. Bardzo możliwe też, że skróci się czas samej nauki, a co za tym idzie, wcześniej doświadczysz radości z samej jazdy.
Jeśli jednak postanowisz pierwsze krok stawiać bez wsparcia profesjonalisty, nie rzucaj się na głęboką wodę. Lód jak wiadomo jest śliski i bardzo łatwo o upadek oraz skręcenie kostki, czy złamanie kości. Dlatego po ubraniu dobrze dopasowanych łyżew, naucz się w nich chodzić po gumowej powierzchni. Podpatrz w jakim stylu jeżdżą osoby znajdujące się na lodzie i przećwicz to najpierw na sucho. Zwróć uwagę na stabilne utrzymywanie stopy na cienkiej powierzchni ostrza łyżew. Zrób przejścia skrzyżne oraz ustawienie stóp do zewnątrz, jakbyś próbować się rozpędzać.
Gdy poczujesz się trochę pewniej, wejdź na lodowisko i poćwicz to wszystko, trzymając się jedną ręką bandy. Korzystaj z przykładu, jakim mogą być dla ciebie inni użytkownicy lodowiska.
Strój ochronny
Przed wejściem na lodowisko nałóż na głowę kask ochronny. To element wyposażenia szczególnie wskazany dla osób, które dopiero uczą się jeździć na łyżwach. W razie upadku uchronisz się przed urazem i wstrząsem. Musisz wiedzieć, że to właśnie na lodzie bardzo łatwo o upadek na plecy i bezwładne uderzenie głową o taflę lodu. Urazy głowy są nie tylko częste, ale też bardzo niebezpieczne, dlatego też pod żadnym pozorem nie powinieneś rezygnować z kasku. Ponadto pomyśl o założeniu ochraniaczy na kolana, łokcie oraz nadgarstki, ponieważ minimalizują one ryzyko otarć, złamań i zwichnięć.
Jak prawidłowo upaść?
Nikt z nas nie chce się wywrócić podczas jazdy na łyżwach. Niestety zdarza się to nawet najlepszym. Dlatego też warto poćwiczyć upadanie tak, by było możliwie jak najmniej bolesne oraz nie wiązało się z urazem. W przypadku poczucia utraty równowagi należy skrzyżować nogi oraz oddalić się od innych jeżdżących. Pozwoli ci to zmniejszyć prędkość jazdy oraz zminimalizować ryzyko niechcianego potrącenia innej osoby. Tym samym zmniejszasz ryzyko bolesnego i wymagającego specjalistycznej terapii złamania bądź skręcenia. Zarówno wtedy, gdy łyżwy masz na nogach od niedawna, jak i po długiej przerwie od jeżdżenia powinieneś dostosowywać prędkość jazdy do swoich umiejętności i aktualnej kondycji fizycznej.
Najczęstsze urazy związane z łyżwami
Wiele osób skarży się na zwichnięcia oraz skręcenia stawu skokowego. Odpowiednia rozgrzewka oraz prawidłowy dobór łyżew znacząco zminimalizuje ryzyko wystąpienia takiego incydentu. Spośród złamań wśród łyżwiarzy zdecydowanie najczęściej odnotowywano złamania kończyny górnej. Jest to związane z mechanizmem powstawania urazu. Przewracając się zazwyczaj próbujesz podpierać się rękami oraz chronić twarz. Złamana zostaje zazwyczaj dalsza część kości promieniowej, która wraz z kością łokciową tworzy przedramię. Co być może zaskakujące, złamania te powstają przy przewróceniu się do tyłu, a nie do przodu. Bardziej narażone na tego typu upadek i złamanie są osoby wysokie i przedstawicielki płci pięknej.
Czy jazda na łyżwach jest bezpieczna?
Choć złamania i skręcenia brzmią groźnie, to należy zaznaczyć, że dotyczą one tylko niewielkiej części łyżwiarzy. Choć zdarzają się złamania kości przedramienia czy nadgarstka, to należą one do rzadkości, a przewrócenie się wiąże się zazwyczaj tylko z przejściowym bólem oraz uśmiechem naszych znajomych. Nie warto rezygnować więc z tej pięknej, zimowej przyjemności jaką są łyżwy. Koniecznie jednak należy zachować wspomniane zasady bezpieczeństwa. W razie wypadku i wystąpienia silnych dolegliwości bólowych, obrzęku bądź zaczerwienienia, zgłoś się do lekarza. Zbierze on od ciebie wywiad i przeprowadzi badanie fizykalne oraz zleci odpowiednie badania diagnostyczne.
Jazda na łyżwach – największe korzyści
Łyżwy to nie tylko wielka frajda i przyjemność płynąca ze spędzania czasu na świeżym powietrzu, często w gronie rodziny lub przyjaciół. To też wiele korzyści dla zdrowia i to na wielu płaszczyznach.
Już samo utrzymanie się na łyżwach w trakcie jazdy pomaga ćwiczyć równowagę, balans ciałem i koordynację ruchową. W aktywność zaangażowane są różne partie ciała od stóp do barków. Pracują ręce, biodra i całe kończyny dolne. Szczególnemu wzmocnieniu ulegają mięśnie dolnej części pleców, brzucha, ud oraz łydek. Uelastyczniają się też stawy. Regularna jazda na łyżwach pomoże ci też zwiększyć wytrzymałość na wysiłek fizyczne, co skutkować będzie dużo lepszą kondycją.
Poza tym łyżwy pozytywnie wpływają na twój układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. W trakcie jazdy dotlenisz zarówno mózg, jak i każdą komórkę ciała. To nie wszystko, ponieważ ruch, zwłaszcza ten praktykowany regularnie pozwala spalić zbędne kalorie i zachować zdrową wagę ciała. Jeśli zależy ci na wysportowanej sylwetce, łyżwy jak najbardziej się do tego nadają.
Podobnie jak inne dyscypliny sportowe, również jazda na łyżwach wzmocni twój układ odpornościowy i tym samym zmniejszysz ryzyko przeziębienia i chorób wywołanych przez wirusy oraz bakterie.