Rola witaminy D w zapobieganiu osteoporozie

Rola witaminy D w zapobieganiu osteoporozie

O złej kondycji swoich kości spowodowanej przez osteoporozę, wiele osób dowiaduje się zwykle dopiero w chwili doznania urazu. Mowa o złamaniach niskoenergetycznych, do których przy zdrowych kościach nie powinno dojść. Dlatego warto już wcześniej zadbać o dobrą kondycję układu kostnego, w czym pomoże ci między innymi witamina D.

Witamina D — jak bardzo jest ważna

Witamina D jest jednym z kluczowych składników odżywczych, bez którego utrzymanie równowagi w organizmie na dłuższą metę nie byłoby możliwe. Zadbanie o jej odpowiednio wysoki poziom może skutecznie ograniczyć ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, niektórych nowotworów i kilku wybranych chorób autoimmunologicznych.
Ze względu na ścisły związek z wapniem, witamina D może też stanowić ochronę przed osteoporozą. Ważne jednak, by zapewniać jej odpowiednią ilość nie tylko w okresie starości, ale też w ciągu całego swojego życia.

Zanim jednak witamina D stanie się użyteczna dla twojego organizmu, musi przejść odpowiednią drogę. Pod pojęciem tym kryje się bowiem dwie jej postaci, czyli:

  • witamina D2 syntetyzowana przez drożdże i grzyby, wchłaniana w jelicie cienkim,
  • i bardziej znana postać, czyli witamina D3 – syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB oraz dostarczana wraz z wybranymi produktami obecnymi w twojej diecie (tłuste ryby morskie, czyli śledź, sardynki, makrela i łosoś)a także w formie dobrze dobranej suplementacji.

Aby uczynić je przydatnymi dla ciała, niezbędna jest praca wykonana przez wątrobę i nerki. To tam ma miejsce przekształcenie witaminy D do formy użytecznej pod względem biologicznym.

Niestety naturalne sposoby dostarczania do organizmu witaminy D zwykle okazują się niewystarczające. Zwłaszcza u osób starszych, które są szczególnie narażone na osteoporozę. W ich przypadku synteza skóra nie jest już tak wydajna, co pomimo częstego przebywania na słońcu, tylko w niewielkim stopniu pokrywa dzienne zapotrzebowanie tej ważnej witaminy.

Produkty bogate w witaminę D i wapń

Rola witaminy D w zapobieganiu osteoporozie

Stopniowo, bez żadnych objawów doprowadza zarówno do wielu zmian w mikrostrukturze kości, jak i do ubytku masy kostnej. Niepostrzeżenie osłabia przez to wytrzymałość układu kostnego na złamania. Osteoporoza, bo o niej mowa, to podstępna choroba, która może rozwijać się latami, a do jej zdiagnozowania zwykle dochodzi dopiero przy okazji urazu niskoenergetycznego.
Choć kość wydaje się pozbawiona naczyń, to jest wręcz przeciwnie. Jest bardzo dobrze unaczyniona, a do tego nieustannie dochodzi tu do przebudowy wchodzących w jej skład tkanek. Podczas gdy grupa komórek zwana osteoklastami dba o rozkład tkanki kostnej, druga grupa, czyli osteoblasty odpowiadają za budowę nowej. Tym samym w twoim układzie szkieletowym trwa proces nieustannego remodelingu. Ma to też wpływ na jego twardość i elastyczność.


Przeczytaj także: Osteoporoza – problem nie tylko kobiet


Niestety wraz z wiekiem w całym ciele dochodzi do wielu zmian związanych z upływem czasu. Wolne od nich nie są też kości, które najlepszą formę osiągają w wieku 35 lat. Później zaczynają powoli tracić na gęstości. Gdy jesteś zdrowy, czyli nie cierpisz na osteoporozę, czymś normalnym jest utrata masy kostnej w granicach 1% rocznie. Jeśli jednak rozwija się ona w twoim organizmie, tempo przerzedzenia struktury kostnej wzrasta nawet do 3% w skali roku.

Co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko tego rodzaju zmian?

Witamina D – jak wpływa na kości

Twoje kości w 90% składają się kryształków hydroksyapatytu, czyli wapnia i fosforu przyjmującego taką właśnie postać. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie tych dwóch składników na odpowiednim poziomie i dbanie o ich właściwe wchłanianie z przewodu pokarmowego. Na to zaś ma wpływ witamina D. To drugi ważny element w utrzymaniu dobrej kondycji kości. Odpowiada za prawidłową mineralizację tkanki kostnej, a połączona ze swoistym receptorem VDR w jądrze komórkowym, kontroluje metabolizm wapniowo-fosforanowy.

Zależności te sprawiają, że jeśli chcesz cieszyć się dobrą kondycją swoich kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy, powinieneś dostarczać do swojego organizmu odpowiednie ilości witaminy D oraz wapnia.
Zwłaszcza witamina D wydaje się istotnym składnikiem. Tym bardziej że ma ona wpływ na wchłanianie wapnia z jelit. Spowalnia też resorpcję kości przez hamowanie uwalniania cytokin. Witamina D wpływa też na zwiększenie aktywności czynników wzrostu w kościach oraz procesów naprawy kości. Zmniejsza również osteomalację i perforację beleczek kostnych. A ponieważ wpływa ona też na kondycję twoich mięśni i ruchomość stawów, pośrednio zmniejsza ryzyko upadków. Te zaś, zwłaszcza w starszym wieku, mogą okazać się bardzo groźne w skutkach.

Jak widzisz, wpływ witaminy D na kości jest bardzo duży. Dlatego warto zarówno dbać o jej odpowiedni poziom poprzez dostarczanie jej z pokarmem, jak i w formie suplementacji. Do tego w okresie od wiosny do jesieni codziennie powinieneś wystawiać odkryte wybrane części ciała przez co najmniej 15-20 minut na działanie promieni słonecznych.
Jeśli natomiast lata młodości masz już za sobą, umów się na badanie gęstości kości. Im wcześniej to zrobisz, tym większa szansa, że nie przeoczysz pierwszych objawów osteoporozy, gdyby ta zaczęła rozwijać się w twoich kościach.

Źródło:

www.czytelniamedyczna.pl

www.czytelniamedyczna.pl/3974,witamina-d-wpyw-na-ko.html

www.chc.com.pl/witamina-d-a-zdrowe-kosci-rola-witaminy-d-w-gospodarce-mineralnej/

To top