Wpływ siedzącego trybu życia na kręgosłup nie zawsze musi oznaczać bólu i dyskomfortu oraz wad postawy. Nawet jeśli ta pozycja ciała stała się twoją drugą naturą i z różnych powodów na ten moment nie jesteś w stanie wiele tu zmienić. Podobnych do ciebie osób szczególnie dużo przybyło w trakcie pandemii Covid-19. To wtedy wiele z nich przeszło na pracę w systemie zdalnym lub hybrydowym. To zaś dodatkowo zmniejszyło ilość okazji do nawet tych drobnych aktywności i wydłużyło czas spędzany w pozycji siedzącej. Jednym ze skutków są dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała, w tym ból pleców spowodowany siedzącym trybem życia.
Dlaczego twoje plecy nie lubią tej pozycji ciała i jak możesz zapobiegać bólowi pleców, który jest jej skutkiem?
Wpływ siedzącego trybu życia na kręgosłup
Niezależnie, czy siedzisz przy biurku, w samochodzie, w środkach komunikacji, czy w domu na kanapie, w każdej z tych sytuacji dochodzi do zaburzenia równowagi w napięciu struktur tworzących kręgosłup. Dysbalans mięśniowy, do którego dochodzi w trakcie zajmowanej przez wiele godzin pozycji siedzącej, w końcu zaczyna objawiać się w postaci bólu. A to tylko jeden z wielu skutków siedzącego trybu życia.
Gdy siadasz przed komputerem, już po chwili nieświadomie zaczynasz wysuwać głowę do przodu, co negatywnie wpływa na lordozę szyjną. To nie wszystko, bo wraz z głową pochyleniu ulega też tułów, co pogłębia kifozę piersiową. Być może gdybyś w miejscu pracy miał po prawej lub lewej stronie lustro i kątem oka widział, jak bardzo się garbisz, co poza wcześniej wspomnianymi skutkami, znosi też lordozę lędźwiową, częściej korygowałbyś swoją postawę.
Potwierdzeniem problemów z kręgosłupem spowodowanych przez siedzący tryb jest też tak zwany wdowi garb, czyli zgrubienie na kręgosłupie u podstawy karku.
Poza bólem pleców możesz też doświadczać zawrotów głowy i drętwienia kończyn. Może to wskazywać na ucisk na nerwy spowodowany brakiem równowagi mięśniowej.
Jeśli nie zrobisz nic z tą wiedzą i nie wprowadzisz zmian w swoim stylu życia, na bólu pleców może się nie skończyć. Poważniejszym skutkiem mogą być stany zapalne lub degeneracyjne i zwyrodnieniowe.
Profilaktyka bólu pleców — proste sposoby do stosowania na co dzień
Podobnie jak każda inna część ciała, tak też twój kręgosłup lubi ruch. Nawet ten niewielki, wykonywany w pozycji siedzącej, który pozwoli na chwilę zmniejszyć napięcie mięśniowe. Dlatego siedzący tryb życia nie musi zawsze skutkować bólem pleców. Wystarczy, że wyrobisz w sobie odpowiednie nawyki obejmujące małe aktywności. Przy niektórych nie musisz nawet wstawać z krzesła i tym samym tłumaczyć się, dlaczego nie pracujesz.
Aktywność w pracy i w domu
Dobrą okazją do odciążenia kręgosłupa i całych pleców, jest każda przerwa obiadowa w pracy. Zamiast spędzać ją w pozycji siedzącej, spaceruj lub przynajmniej postój chwilę, przestępując z nogi na nogę. Jeśli nie jesz w tym czasie tradycyjnego obiadu, który wymaga siedzenia, możesz pójść na spacer, a w drodze powrotnej aktywować trochę swój kręgosłup.
Przeczytaj także: Stretching, czyli rozciąganie mięśni – kiedy warto go stosować
Po pracy również nie musisz od razu zasiadać na kanapie przed telewizorem lub z telefonem w dłoni. Wiele zależy od twojej pomysłowości oraz od tego, jak bardzo zależy ci na zdrowiu kręgosłupa. 15 minut ćwiczeń w domu to naprawdę niewiele. To może być joga, stretching, rolowanie lub inne ćwiczenia na kręgosłup, do których filmy instruktażowe zamieszcza w sieci wielu fizjoterapeutów.
Pomyśl też o uprawianiu wybranej dyscypliny sportowej. Nie tylko pozytywnie wpłynie to na kondycję mięśni i stawów, ale też zredukuje stres spinający twoje ciało.
Negatywny wpływ siedzącego trybu życia na kręgosłup – kiedy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty
Gdy siedzący tryb życia skutkuje u ciebie dolegliwościami, które utrudniają ci codzienne funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i w domu, pomyśl o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Umów się na wizytę do fizjoterapeuty, który sprawdzi, co jest przyczyną dolegliwości bólowych i przygotuje odpowiedni zestaw ćwiczeń. Będziesz mógł z niego korzystać również w domu, a z niektórych też w pracy. Poza tym pomocne mogą się okazać wybrane zabiegi fizjoterapeutyczne oraz techniki manualne.
Od fizjoterapeuty dowiesz się też, jak zoptymalizować swoje miejsce pracy oraz jak odciążać kręgosłup w trakcie wielogodzinnego siedzenia.