Sztywność karku to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Od tych błahych, możliwych do wyeliminowania bez pomocy lekarza, aż po poważniejsze, przy których interwencja medyczna okazuje się niezbędna.
Jeśli swobodne pochylenie głowy do przodu i próba zbliżenia brody do klatki piersiowej wywołuje ból, a uczucie sztywności nie pozwala na wykonanie tego ruchu w pełni, powinieneś poszukać przyczyn i podjąć działania, które uwolnią cię od tego ograniczenia ruchomości.
Jakie mogą być przyczyny sztywności karku, kiedy zgłosić się do lekarza i jak możesz im zapobiegać?
Sztywność karku – jakie mogą być przyczyny
Sztywność karku nie musi od razu oznaczać poważnego schorzenia, choć przy takich również ograniczenie to jest jednym z objawów.
Niezdrowy styl życia
Sztywność karku nierzadko wynika z niezdrowego stylu życia, w tym ze spędzania regularnie każdego dnia, wielu godzin w niezmiennej pozycji siedzącej. Taka właśnie przyjmowana jest między innymi podczas pracy przy komputerze (lub w trakcie wielogodzinnego grania w gry komputerowe), nieprzerwanej jazdy samochodem na długich trasach, czy też oglądania telewizji. Sztywności karku sprzyja też przyjmowanie nienaturalnych pozycji obejmujących tę część ciała. Mowa tu między innymi o rozmawianiu przez telefon przytrzymywany między barkiem a uchem. Niekorzystnie na kark wpływa też częste przekrzywianie lub obracanie głowy w jedną stronę.
Objawy potęgowane mogą być przez życie w nadmiernym stresie, bez jednoczesnego korzystania z technik relaksacyjnych i regularnego odpoczynku.
Przeczytaj także: Ból pleców podczas jazdy samochodem – jak możesz mu zapobiec
W takich sytuacjach dochodzi do nadmiernego napięcia tkanek miękkich i skurczu dźwigacza łopatki, kontrolowanego przez III i IV korzeń nerwowy, co objawia się między innymi sztywnością karku.
Sztywność karku jako objaw o charakterze oponowym
Jedną z poważniejszych przyczyn ograniczenia ruchomości w obrębie karku, może być silne podrażnienie opon, do którego dochodzi przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz guzach szyjnego rdzenia kręgowego i tylnego dołu czaszki.
Aby to sprawdzić, należy wykonać test, o którym mowa była na początku tego artykułu. Powinieneś go wykonać w pozycji leżącej na plecach. O pozytywnym wyniku świadczy brak możliwości przyciągnięcia brody do klatki piersiowej, a stopień nasilenia oceniany jest na podstawie odległości mierzonej przy pomocy palców dłoni umieszczonej pomiędzy tymi dwoma punktami.
W wybranych przypadkach lekarz może uznać za konieczne poszerzenie diagnostyki w celu wykrycia innych możliwych przyczyn sztywności karku.
Schorzenia objawiające się sztywnością karku
Ze względu na to, iż sztywność karku nierzadko jest objawem poważnych chorób, nie powinieneś lekceważyć tej dolegliwości. Zwłaszcza gdy utrzymuje się przez pewien czas i nie ustępuje pomimo wprowadzenia zmian pozycji ciała i zastosowania regenerującego odpoczynku oraz ćwiczeń rozluźniających okolicę szyi.
Po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarz ortopeda może stwierdzić między innymi:
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa — choć główne objawy bólowe obejmują odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa, to możesz też doświadczyć ograniczenia ruchomości w jego części szyjnej,
- reumatoidalne zapalenie stawu — nagły ból i sztywność karku, promieniujący nierzadko do nogi, to jeden z objawów, które mogą wskazywać na postępujący proces niszczenia chrząstki dysku, będący skutkiem RZS,
- polimialgia reumatyczna — do głównych objawów tej choroby zapalnej z grupy układowych chorób tkanki łącznej, należy sztywność karku oraz sztywność obręczy barkowej i biodrowej, pojawiająca się głównie rano i trwająca co najmniej pół godziny.
Urazy
Poza wspomnianymi przyczynami warto pamiętać również o tych związanych z przebytymi urazami. Do takich może dojść zarówno w trakcie uprawiania sportu, jak i podczas wypadków komunikacyjnych. W obu przypadkach powinieneś skorzystać z konsultacji ortopedycznej, by nie przeoczyć poważnych zmian, do których mogło dojść. Łatwo zlekceważyć zwłaszcza drobne kolizje drogowe. Choćby te, w których inny pojazd niespodziewanie uderzył w tył twojego samochodu. Wówczas może dojść do gwałtownego i bezwładnego wyprostowania odcinka szyjnego kręgosłupa. To zaś bez konkretnych działań fizjoterapeutycznych możesz prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości. W tym do bólu i sztywności karku.
Sztywność karku — skuteczne formy leczenia
W sytuacji, gdy sztywność karku jest jednym z objawów poważnych chorób, o których była mowa, leczeniem podstawowym jest to związane z danym schorzeniem. Gdyby się jednak okazało, że po jego zakończeniu ograniczenie ruchomości w okolicy karku nie minęło, lekarz może poszerzyć diagnostykę i zastosować odpowiednią formę terapii.
W pozostałych przypadkach, gdy przyczyny wynikają ze stylu życia i rodzaju pracy, pomocny może okazać się odpoczynek uzupełniony o zimne lub ciepłe okłady. Jeśli jednak nie przyniesie to spodziewanej ulgi, umów się na konsultację do fizjoterapeuty.
Po przeprowadzeniu niezbędnych badań może on zastosować:
- terapię:
- czaszkowo-krzyżową,
- manualną stawów kręgosłupa,
- punktów spustowych,
- kinesiology taping,
- masaż,
- suche igłowanie,
- ćwiczenia czynne i rozciągające.
Jak zapobiegać sztywności karku?
Niezależnie, czy obecnie nie masz problemów z kręgosłupem, czy też od czasu do czasu odczuwasz sztywność w odcinku szyjnym, w każdej chwili możesz zadbać o swoje zdrowie i zapobiec ograniczeniu ruchomości. Zwykle wystarczy, że na co dzień będziesz:
- pamiętał o przyjmowaniu prawidłowej pozycji w trakcie pracy przy komputerze,
- korzystał z ergonomicznego fotela,
- robił regularne przerwy na rozruszanie ciała, w tym na uwolnienie napięć w odcinku szyjnym kręgosłupa,
- masował szyję z pomocą rollera lub innych przyrządów do masażu.
Jeśli chcesz regularnie wykonywać ćwiczenia, które pomogą ci zadbać o kręgosłup, pomyśl o skorzystaniu z porady fizjoterapeuty. Przygotuje od odpowiedni zestaw dostosowany do twoich potrzeb, co pomoże ci nie tylko odnieść większe korzyści, ale też uniknąć aktywności, które mogłyby ci zaszkodzić.
Źródło:
ratownikmed.pl/sztywnosc-karku/
www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,sztywnosc-karku,artykul,1577379.html